Wtorek, 26.01.2021, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Handlujący na rynku chcą zwolnienia z opłat. Odbędzie się debata w sprawie funkcjonowania targowiska?

24.05.2016, 10:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Handlujący na rynku chcą zwolnienia z opłat. Odbędzie się debata w sprawie funkcjonowania targowiska?
Fot. Ryszard Biel
W kwietniu, grupa elblążan zgłosiła się do radnej Marii Koseckiej z prośbą o interwencję. Sprawa dotyczyła zwolnienia z pobierania opłat od osób, które handlują na rynku. Radna podniosła tę sprawę na Komisji Gospodarki. Wystąpiła również z wnioskiem do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego. Zaproponowała przeprowadzenie debaty na temat funkcjonowania targowiska miejskiego.

Podczas Komisji Gospodarki radni mieli wiele pytań.
 
Ponieważ z kontekstu rozmowy wynikało wiele niewiadomych, a także zauważono potrzebę przeprowadzenia niezbędnych modernizacji terenu targowiska, zawnioskowałam o wprowadzenie do porządku obrad jednej z najbliższych sesji Rady Miasta tematu dotyczącego przyszłości funkcjonowania placu targowego przy ul. Płk. Dąbka. Powinna to być dyskusja nad różnymi wariantami funkcjonowania elbląskiego rynku
 
-wyjaśniała Maria Kosecka.

W 2012 r. ówcześni radni zmienili regulamin targowiska miejskiego. Były one jednak niewielkie. Dotyczyły m.in.dopuszczenia do sprzedaży wyłącznie grzybów jadalnych, zakazu handlu zwierzętami domowymi (w tym kotami i psami) oraz oznakowania stoiska tabliczką bądź szyldem przedsiębiorcy. Niejednokrotnie przed laty debatowano również na temat zmiany wyglądu targowiska mieszczącego się przy jednej z głównych ulic naszego miasta. Był nawet plan, by powstało nad nim zadaszenie, jednak na rozważaniach się skończyło.

Radna w kwietniu br. podkreślała jak ważne jest by na poważnie zająć się tematem targowiska. - Jako reprezentanci mieszkańców musimy w swoich decyzjach uwzględniać interesy wszystkich elblążan i umożliwić zrównoważony rozwój wszystkich warstw społeczeństwa - zaznaczała.

Zdaniem radnej sprawa, z jaką przyszli do niej elblążanie, jest do rozwiązania w korzystny dla wszystkich sposób.
 
Jak pokazuje przykład innych miast, w celu wspierania przedsiębiorczości lokalnej gminy decydują się np. na zwolnienie z pobierania opłat targowych, traktując to jako element wsparcia dla tego sektora
 
- podkreśliła Maria Kosecka.

To jednak nie jedyne problemy, z jakimi borykają się korzystający z rynku elblążanie. - Występujące obecnie problemy komunikacyjne w rejonie rynku również wymagają stosownych reorganizacji - wyjaśniała radna. - W tym miejscu wypada wspomnieć, że poprzednie władze miasta dostrzegały potrzebę usprawnienia tego obszaru i wykonały prace w postaci nowych miejsc parkingowych, czy też naprawy schodów od strony ul. Robotniczej oraz oświetlenia terenu. Jestem przekonana o konieczności kompleksowego rozwiązywania problemów i kontynuowania rozpoczętego procesu modernizacji.

Targowisko miejskie od lat wpisane jest w krajobraz Elbląga i niezmiennie cieszy się zainteresowaniem kupujących i sprzedających. Temat reorganizacji targowiska powraca na sesje RM regularnie. Czy i jakie zmiany nastąpią tym razem?

Gdy tylko Prezydent Elbląga zajmie stanowisko odnośnie wniosku radnej, opublikujemy je na łamach info.elblag.pl.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Targowisko miejskie - zwolnienie z opłat ( zdjęć 44 )
Dodano: 2016-05-24 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ izka
  Wtorek, 24.05

  uważam że to świetny pomysł ! trzeba wspierać swoich !

 2. 2
  +11
  ~ d
  Wtorek, 24.05

  Przy tej okazji- W Elblągu to od dłuższego czasu w urz. miejskim podejmowane są CHORE decyzje - dziś jest dzień targowy ( zresztą każdego dnia targowego) a jeden pas ruchu jest zajęty przez samochody oczekujące na wjazd na rynek - kolejka do połowy zatoki autobusowej , komu to było potrzebne ? , przypomnę zaczęło to się po zmianie organizacji ruchu na rynku, kamery stoją jak byk ale nic z tym nie można zrobić .CHORE, POWTARZAM CHORE, to samo jest w stronę Zawady na tym skrzyżowaniu tyle że codziennie między 14 - 18 godziną - tak naprawdę to 3 pasy ale tylko 1 jedzie prosto - efekt ? kolejka kończy się niedaleko BP. Wyliczać w Elblągu takich bubli można wiele ale w urz. miejskim widać nie ma problemu , aby do wypłaty.

 3. 3
  +17
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 24.05

  ok ale ja żądam w takim razie zwolnienia mnie z podatku od nieruchomości....Działań pozornych bez sensu końca nie widać?

 4. 4
  --11
  ~ lokalny patriota
  Wtorek, 24.05

  Bardzo dobry pomysł. Na rynku handlują głównie osoby mało zamożne i wsparcie dla takich osób jest jak najbardziej wskazane. a konieczność kompleksowego załatwiania spraw jest wręcz obowiązkiem.

 5. 5
  +9
  ~ cxzzz
  Wtorek, 24.05

  a ja uważam że to nie jest ok.! Handlujących stać na to aby zapłacić opłatę.!!!!!

 6. 6
  +10
  ~ a dlaczego ?
  Wtorek, 24.05

  Nie chcą płacić za handel na targowisku , to niech otworzą własny sklep . Niech ponoszą codzienne opłaty , płacą podatki , kupią kasę fiskalną . I co najważniejsze . Niech spełnią wszystkie wymogi SANITARNE . A nie syf i smród. A do tego nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających sklepów. A ceny ? Wcale nie niższe .

 7. 7
  +3
  ~ e tam
  Wtorek, 24.05

  Żeby jeszcze ceny były niższe to jakiś sens miałyby te zwolnienia, a tak koszty niższe, standard niższy, a ceny jak w sklepach albo nierzadko wyższe.

 8. 8
  --2
  ~ powiec
  Wtorek, 24.05

  Znakomity pomysł w tym roku znieść opłaty targowe, a w przyszłym roku zacząć dopłacać z kasy miasta handlarzom by chcieli tam pracować!;)

 9. 9
  +2
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 24.05

  Dlaczego Pani Radna chce pozbawić miasto dochodów , które zapewne i tak wydawane są na utrzymanie targowiska ?? Miasto bogate jest ?? " traktując to jako element wsparcia dla tego sektora " Pani Radna a jaki to sektor jest ....proszę przybliżyć , skoro praktycznie handluje się na rynku wszystkim ??? Kompleksowe rozwiązania , wymagają długoterminowych planów i zabezpieczenia finansowego a to drugie to zazwyczaj pomijane jest przy wypowiedziach radnych , jak zwykle . Z tego co pamiętam, miała być zmieniona lokalizacja " rynku " , może do tego warto powrócić , czasy się zmieniają . A proponowane " uwłaszczenie ", nijak się ma do gospodarki wolnorynkowej obowiązującej wszystkie podmioty gospodarcze kraju .

 10. 10
  +5
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 24.05

  A może tak Radnym zmniejszyć diety aby zrezygnować z opłat Pani Kosecka , co Pani na to ??? Wtedy faktycznie przyczyni się Pani do " wspierania przedsiębiorczości lokalnej gminy " ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9399719238281