Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy izba wytrzeźwień zostanie bez opieki medycznej? Lekarze nie są zainteresowani jej obsługą

21.12.2015, 13:16:52 Rozmiar tekstu: A A A
Czy izba wytrzeźwień zostanie bez opieki medycznej? Lekarze nie są zainteresowani jej obsługą
Fot. Adrian Sajko

Nie ma chętnych na świadczenie usług medycznych w elbląskiej izbie wytrzeźwień. Trzykrotnie ogłaszane przetargi nie wyłoniły firmy, która chciałaby podjąć się tego zadania. W grę wchodzi całoroczna opieka nad pacjentami przez 8784 godzin. Średnio rocznie to 6 tys. osobopobytów. - Środki, jakie jesteśmy w stanie zaproponować nie są zbyt atrakcyjne dla lekarzy, stąd zainteresowanie przetargiem jest nikłe - przyznaje Jarosław Bewicz, Kierownik Pogotowia Socjalnego w Elblągu. - Nie ma jednak zagrożenia, że od stycznia nasi pacjenci pozostaną bez opieki.

Pogotowie Socjalne przy ul. Królewieckiej 102, dysponuje obecnie 42 miejscami pobytowymi. 18 z nich przeznaczonych jest dla osób nietrzeźwych, dowożonych do placówki przez policję i straż miejską (w tym 4 miejsca dla kobiet). Kolejne 13 przeznaczono dla osób bezdomnych trzeźwych, a 11 dla bezdomnych nietrzeźwych do 1 promila. W tym roku pomieszczenia zostały kompleksowo odświeżone, na co przeznaczono z miejskiej kasy 50 tys. zł.

Średnio rocznie w pogotowiu odnotowuje się ok. 6 tys. osobopobytów, co miesięcznie daje średnią na poziomie ok. 500 osobopobytów. Obecnie do końca roku usługą zajmuje się 6 lekarzy w systemie zmianowym

- informuje Jarosław Bewicz, Kierownik Pogotowia Socjalnego w Elblągu.

Pod koniec każdego roku placówka ogłasza nowy przetarg na świadczenie usług medycznych, osobom doprowadzonym do wytrzeźwienia i przebywającym w Pogotowiu Socjalnym. Usługa musi być świadczona całodobowo, w dni powszednie, niedziele i święta przez cały 2016 rok - łącznie 8784 godzin. Usługi polegają m.in. na przeprowadzeniu badań lekarskich, wykonywaniu zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz prowadzeniu rozmów profilaktyczno-terapeutycznych z pacjentami opuszczającymi izbę.

Każdego roku przetargi cieszą się jednak nikłym zainteresowaniem branży medycznej. Tak było też w tym roku. W trzech ogłaszanych od połowy listopada przetargach, złożono tylko jedną ofertę, która i tak musiała zostać odrzucona ze względu na zbyt wysoką cenę. Dlaczego tak się dzieje?

Wysokość środków, jakie przekazywane są przez Miasto na wykonywanie usług medycznych w Pogotowiu Socjalnym, nie jest zbyt atrakcyjna dla potencjalnych wykonawców tego zdania. Lekarze na co dzień mają co robić i to za o wiele lepsze stawki. Nie ma się więc co dziwić, że chętnych na świadczenie tych usług jest niewielu. To trudna praca wykonywana non stop

- tłumaczy Jarosław Bewicz, Kierownik elbląskiego Pogotowia Socjalnego.

Czy wobec braku chętnych do wykonywania tego zadania, funkcjonowanie Pogotowia od nowego roku może być zagrożone? Jarosław Bewicz zapowiada, że takiego problemu nie będzie.

Jako miejska jednostka organizacyjna mamy obowiązek ogłoszenia przetargu na tego typu usługi i w związku z tym, że nie udało się wyłonić wykonawcy tego zadania, ustawa daje nam możliwość wyboru oferenta w trybie z wolnej ręki. Z tej też możliwości, po trzech unieważnionych przetargach, zamierzamy skorzystać. Wobec braku zainteresowanych, na 99% usługa ta zlecona zostanie firmie dotychczas realizującej to zadanie. Będziemy z nią negocjować indywidualnie stawki

- zapowiada Kierownik elbląskiego Pogotowia Socjalnego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Pogotowie Socjalne w Elblągu ( zdjęć 26 )
Dodano: 2015-12-20 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ lukasz
  Poniedziałek, 21.12

  No tak , lekarze to nie altruiści lecz biznesmeni , zatem jak można pomagać biednym !!! Mamy coraz gorszych lekarzy i patrzą wyłącznie na kasę. Idziesz prywatnie za 200 zł a on kieruje cię do Szpitala i tam dopiero leczy bez kolejki za państwowe pieniądze. To jakiś chory system !!!!!!!

 2. 2
  +2
  ~ j23
  Poniedziałek, 21.12

  to jakiś relikt przeszłości ....... no i ile kosztuje doba ...., to chyba w Hotelu Elbląg można się wyspać za tą cenę ......, W NORMALNYM PAŃSTWIE POLICJA NIETRZEŻWEGO ODWIEZIE DO DOMU a u nas...... to jeszcze jak za Milicji....

 3. 3
  0
  ~ JASNOWIDZ
  Poniedziałek, 21.12

  Jest wyjście z tej sytuacji sprywatyzować . Ja chętnie przyjmę tę izdebkę i stworze leprze warunki , każdy pijak otrzyma przy wyjściu klina i pójdzie do domu . Badania są niewskazane pijakowi nic nie dolega tylko ma kaca ,

 4. 4
  +4
  ~ marek elbląski
  Poniedziałek, 21.12

  Co to jest w końcu,czy izba wytrzeźwień,czy jakieś tam pogotowie socjalne?Jak ktoś wcześniej zauważył,osoba nietrzeźwa powinna być odwieziona,na jej koszt,lub nie,do miejsca zamieszkania,a nie na izdebkę,za którą trzeba słono zapłacić.Zastanawia mnie jedno-płacić muszą osoby które mają meldunek i jakąś tam pracę,bezdomni-bezrobotni nie maja takiego obowiązku,dla nich to jest pogotowie socjalne,coś tu taj nie gra,to zwykłe bezprawie,spuścizna po PRL-u.Po co lekarz do podchmielonych?

 5. 5
  +1
  ~ elblaxanks
  Wtorek, 22.12

  Izba wygląda jak slamsy w rosji wyśle zdjęcia do prae człowieka

 6. 6
  +1
  ~ olo
  Wtorek, 22.12

  Cala ta izba to czar PRL.

 7. 7
  +3
  ~ Obserwator
  Wtorek, 22.12

  Do ~lukasz. Czy mógłby Pan pochwalić się jakąś spektakularną akcją na rzecz nałogowych najcześciej cuchnących moczem i wymiotami pensjonariuszy Izby Wytrzeźwień??? Za symboliczną złotówkę oczywiście....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93729090690613