Sobota, 1.10.2022, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Pierwsze "Okno Życia" w Elblągu już działa. Ks. biskup Jezierski poświęcił to miejsce

27.03.2015, 12:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsze "Okno Życia" w Elblągu już działa. Ks. biskup Jezierski poświęcił to miejsce
Fot. Adrian Sajko

 W całej Polsce działa ich ponad 50.  Dziś, 27.03, zaczyna działać również w Elblągu. Pierwsze „Okno Życia” powstało przy zamkniętym klasztorze przy ul. Bema 12, a opiekę nad tym miejscem sprawować będą siostry z Klasztoru Klarysek Od Wiecznej Adoracji. 

 

W dniu dzisiejszym pierwsze „Okno życia” w Elblągu zostało przekazane pod opiekę sióstr z Klasztoru Klarysek Od Wiecznej Adoracji. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Miasta oraz siostry Klaryski. Ksiądz Biskup Diecezji Elbląskiej Jacek Jezierski dokonał uroczystego poświęcenia tego miejsca. 

 

 W imieniu Rady Miasta, w imieniu przewodniczącego Jerzego Wilka oraz własnym bardzo chciałbym podziękować siostrom Klaryskom, że zgodziły się otworzyć Okno życia. Muszę powiedzieć, że w ubiegłym roku w lipcu zdarzyła się jedna taka rzecz, która myślę skłoniła niektóre osoby do tego działania. Mianowicie pod Iławą został porzucony noworodek, który przeleżał 40 godzin w zaroślach. I tak jak twierdzą policjanci i lekarze ta dziewczynka cudownie została uratowana

– mówił Marek Pruszak, wiceprzewodniczący Rady Miasta

 

Okno życia, będzie miejscem gdzie w sposób bezpieczny w ostateczności będzie można zostawić dziecko. 

 

- Pragnę wyrazić radość, z tego powodu, że inicjatywa nosząca nazwę Okno Życia została zrealizowana. Okno życia jest rozwiązaniem awaryjnym, ale potrzebnym. Stwarza szanse ocalenia życia niemowlęciu, którego matka sobie z wiadomych powodów nie chce lub jak uważa nie może zatrzymać niemowlęcia przy sobie – mówił ks. biskup Jacek Jezierski

 

Pierwsze „Okno życia” w Polsce otwarte zostało w 2009 roku u sióstr Nazaretanek w Krakowie. Poprzez działania 51 okien życia, przyjęto w nich do lipca 2013 roku, aż 64 noworodki. 

 

„Okno Życia” jest miejscem gdzie matki mogą anonimowo zostawić dziecko, jeżeli nie są w stanie go wychowywać bądź nie chcą tego robić. Jest ono otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane z odpowiednim miejscem do umieszczenia noworodka. Po odłożeniu dziecka uruchamia się sygnalizacja alarmująca siostry zakonne, które umieszczają maleństwo w inkubatorze i wzywają karetkę. Dziecko trafia do szpitala na badania, a następnie do pogotowia rodzinnego. 

 

Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie i miejsce, w którym rodzice którzy nie są gotowi w bezpieczny sposób zostawić swoje dziecko. Aż dziw, że dopiero teraz takie Okno Życia zostało uruchomione w Elblągu, bo powinno być już dawno. Jest to naprawdę możliwość uratowania niejednego życia dziecka

– mówił wiceprezydent Jacek Buruszka

 

Pierwsze „Okno Życia” w Elblągu zostało uruchomione z inicjatywy Duszpasterstwa Rodzin oraz ks. biskupa Jacka Jezierskiego. 

 

W jaki sposób działa „Okno Życia”?

- Dzwonimy przyciskiem, otwieramy okno, kładziemy tutaj niemowlę i zamykamy. Wówczas uruchamia się alarm w komórce , którą mają siostry Klaryski. Sprawdzają, wzywają karetkę i dziecko trafia do szpitala – mówił ksiądz Mariusz Ostaszewski, duszpasterz rodziny

 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 16 ) fot. Ines Kuraś


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ okienny
  Piątek, 27.03

  ludzie... mam mieszane odczucia... jaka instrukcja obok okna: 1 wlacz przycisk 2 wloz dziecko itd.... noramlnie jak predmiot w sklepie zwroc.... wiem ze idea dobra ale cos tu jest nie tak... i tacy zadowoleni politycy... byscie sie wzieli za pomoc matkom a nie za robienie okien

 2. 2
  +7
  ~ Beata
  Piątek, 27.03

  Okienny. masz dużo racji w tym co napisałeś, coś tu jest nie tak. Z drugiej strony to jest lepsze niżby, matka miała zostawiać dziecko na śmietniku, dobrze że politycy i kościół o tym myślą, z dugiej strony dobrze by było gdyby nie trzeba było posuwać się do takich działań, gdyby ten problem porzuconych dzieci nie istniał, ale to chyba utopia.

 3. 3
  --6
  ~ BANDZIOR
  Piątek, 27.03

  Bardzo dobrze że czarni chlapią wodą z kranu okno, super, pomyślcie tylko, że bez ich odwiecznej ingerencji we wszystkie aspekty życia, niepotrzebne byłyby żadne okna. Najłatwiejsze rozwiązanie, to wiedza na temat obsługi narządów płciowych i konsekwencji z ich używania z jednej strony, z drugiej, możliwość ( realna ) aborcji. Ale wszyscy politykierzy od zawsze i na zawsze trzymają palec, albo i całą głowę tam gdzie potrzeba. Pozdrawiam wszystkich żyjących na "czarnym" lądzie.

 4. 4
  +2
  ~ e-ka
  Piątek, 27.03

  ,,...podziękować siostrom klaryskOM...""

 5. 5
  +8
  ~ ad okienny
  Piątek, 27.03

  Nie można za dużo od tych nieudaczników polityków wymagać-a jeśli to okno chociaż jednemu dziecku uratuje życie, to warto!

 6. 6
  --3
  ~ gggg
  Piątek, 27.03

  Rzad powinien pomoc ludziom ktorzy nie moga sobie poradzic . Pieniedzy dac wiecej, a nie nedzne rodzinne daja z laski co na mleko nie wystarcza. Sami kase biora i kradna gdzie sie da a biednym ludziom zabieraja dzieci do rodzin zastepczych ktore znecaja sie lub morduja. I takim wlasnie sie pomaga. PO za wszelka cene chca zniszcayc nasz narod juz od kolyski.

 7. 7
  --1
  ~ Ana Hana
  Piątek, 27.03

  gggg co Ty chrzanisz....niech się do roboty wezmę a nie mnożą na potęgę a potem oczekują że wszystko za free im się należy. Może trochę odpowiedzialności, bo tacy rodzice nie nauczą dzieci niczego innego poza lenistwem i twierdzeniem, że czy się stoi czy się leży to się kasa należy. okienny... niektóre matki porzucają dzieci bo najzwyczajniej ich nie chcą. Jak niby państwo ma pomóc. Dać więcej kasy?

 8. 8
  --1
  ~ egzorcysta
  Sobota, 28.03

  wsadzić tam Henia, a po tygodniu Wróbelka, miasto odżyje

 9. 9
  0
  ~ <DARWIN><<
  Sobota, 28.03

  Nawet nie czytałem artykułu, ale jak znam życie te okno, było przy okazji "furtką" aby wyprowadzić publiczne pieniądze!

 10. 10
  0
  ~ Miras
  Niedziela, 29.10

  Bandzior jak byś wolał, wczesnoporonna tabletka, aborcja, okno życia?? Wiesz miałeś to szczęście się urodzić.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1300778388977