Czwartek, 28.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

IV Ptasi Piknik zakończony

07.10.2014, 06:59:00 Rozmiar tekstu: A A A
IV Ptasi Piknik zakończony
fot. nadesłane
W miniony weekend w dniach 4-5.10.2014 r  na Mierzei Wiślanej odbył się IV Ptasi Piknik.  W ramach Europejskich Dni Ptaków, które co roku odbywają się w pierwszy weekend października, organizatorzy: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków wędrownych „Drapolicz” zaprosili zainteresowanych ptakami do wspólnej zabawy i poznawania ich świata.

W bieżącym roku każdy na wstępie otrzymał kartę, na której zebrać należało potwierdzenia uczestnictwa w punktach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatorów oraz partnerów przedsięwzięcia. Całkowicie wypełniona karta brała udział w loterii, w której szczęśliwcy wygrywali przewodniki do oznaczania ptaków oraz budki lęgowe.

Z Ptasiego Pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Za wypełnioną kartę rozdawane były gadżety edukacyjne w postaci plakatu, oraz magnesu ze zdjęciami ptaków z rzędu siewkowych. Karty uczestnictwa mobilizowały uczestników do aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach. Oprócz punktu obrączkarskiego i dwóch punktów obserwacji ptaków, na „górze Pirata” oraz nad morzem gdzie ornitolodzy opowiadali o awifaunie, na piknikowej łące każdy mógł wziąć udział w zajęciach przyrodniczo-leśnych.  Namioty edukacyjne przygotowali: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,  Grupa Badawcza Ptaków Wodnych „Kuling”, „Ptaki Polskie” oraz Fundacja Akcja Bałtycka.

W trakcie Ptasiego Pikniku tak jak co roku liczyliśmy migrujące z północy na południe ptaki. Łącznie w ciągu dwóch dni naliczyliśmy ponad 121 tysięcy ptaków ze 105 gatunków. Najwięcej zanotowaliśmy zięb bo ponad 50 tyś. osobników, następnie sikora bogatka ponad 28 tyś., na trzecim miejscu grzywacz ponda 15 tyś.

Z ptaków drapieżnych najwięcej przeleciało krogulców (407) i błotników zbożowych (23), bielików (15) sokołów wędrownych (15) ,  a wszystkich razem było blisko 600 sztuk. Ze względu na nie sprzyjające wiatry najsłabiej leciały ptaki morskie. Z ciekawszych gatunków zaobserwowano wydrzyka tęposternego, świstunkę żółtawą, bekasika, słonkę i lodówkę. 

W trakcie obrączkowania które odbywało się nie tylko na polanie Ptasiego Pikniku ale także w obozie obrączkarskim „Akcji Bałtyckiej” oraz w trakcie nocnego liczenia sów zaobrączkowano ponad 1200 ptaków z 16 gatunków. Złapały się dwa raniuszki z Estonii oraz raniuszek i sikora bogatka z Rosji. Stowarzyszenie Ochrony Sów złapało 10 sów uszatek.

Ptasi Piknik sfinansowany został ze środków Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej W Gdańsku.

Zapraszamy w przyszłym roku na kolejny Ptasi Piknik w pierwszy weekend października.
 

Jan Piotrowski
Specjalista Służby Leśnej
Nadleśnictwo Elbląg 
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.