Środa, 24.02.2021, Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Szukasz pracy? Bądź czujny, uważaj na oszustów

10.10.2013, 16:12:41 Rozmiar tekstu: A A A
Szukasz pracy? Bądź czujny, uważaj na oszustów

Oszustów dorabiających się na naiwności ludzi szukających pracy nie brakuje. Na internetowych forach czy portalach publikujących ogłoszenia o pracę jest pełno ostrzeżeń przed nieuczciwymi pracodawcami. Niektórzy z nich w zuchwały sposób wyłudzają pieniądze, inni oszukują zwodząc obietnicami wysokich zarobków czy innych gratyfikacji.

Chcesz zarabiać krocie za granicą? Zapłać za przejazd

Oszuści wyłudzający pieniądze od poszukujących pracy są coraz bardziej pomysłowi. Na bezpłatnych portalach internetowych umieszczają propozycję zatrudnienia, najczęściej w krajach UE. Dla podkreślenia wiarygodności w ogłoszeniu znajduje się logo znanej agencji. Zainteresowany dzwoni pod wskazany numer, słyszy od potencjalnego pracodawcy, że chętnych jest wielu, więc musi szybko podjąć decyzję. Warunkiem podjęcia pracy, jest zapłata za przejazd. Po uiszczeniu opłaty zarówno pracodawca, ogłoszenie jak i pieniądze znikają.

Wypełniłem ankietę, ale nie brałem żadnego kredytu

Ludzie, którzy poszukują dłuższy czas pracy mogą dać się nabrać oszustom publikującym ogłoszenia w internecie. Odpowiadając na takie ogłoszenie można nieświadomie stać się ofiarą oszustów handlujących danymi osobowymi lub wziąć kredyt. Warunkiem wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym jest wypełnienie ankiety i wpłacenie niewielkiej kwoty na wskazany rachunek celem "weryfikacji" danych osobowych. W ten sposób pozyskane dane oszust może wykorzystać do wzięcia pożyczki na nazwisko kandydata starającego się o pracę.

"Panią do salonu masażu przyjmę"

Ogłoszeń tego typu nie brakuje. Pracodawca zapewnia zarobki nawet do 10 tysięcy zł. miesięcznie. W wymaganiach nienaganna aparycja, komunikatywność, pozytywne myślenie, kreatywność i inne. Brak doświadczenia nie jest przeszkodą, gdyż najczęściej pracodawca zapewnia szereg szkoleń i możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Do obowiązków kandydatki ubiegającej się o pracę w takim miejscu należy "wykonywanie oferty dostępnej w salonie". W niektórych ogłoszeniach możemy przeczytać: "w naszej ofercie klienci nie znajdą usług seksualnych", nie zmienia to faktu, że przed aplikacją na stanowisko należy zapoznać się z technikami masaży nuru,lomi-lomi,tantra.

Takie i wiele innych ogłoszeń można znaleźć na stronach internetowych, które publikują ogłoszenia o pracę. Niektórzy oferują zarobki na poziomie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, wyjazdy zagraniczne, szkolenia, gadżety. Po serii obietnic i mydlenia oczu okazuje się, że wymaga się od pracownika bezpośredniej sprzedaży ziołowych herbatek, kosmetyków czy zdrowotnych plastrów odchudzających. Pracownik ma także zadanie zachęcenia jak największej ilości osób do sprzedaży produktów firmy.

Jak weryfikować ogłoszenia?

Aby nie nabrać się na oszustwa w ogłoszeniach należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować opis wymagań stawianych kandydatowi na dane stanowisko. - Rzetelna oferta przedstawia zakres obowiązków na danym stanowisku pracy, jak i profil kandydata. Pomaga nam to podjąć decyzję, czy nadajemy się do danej pracy – radzi Iwona Radej, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. - Od razu powinno wzbudzać nasze podejrzenie niewspółmiernie wysokie do obowiązków na danym stanowisku pracy i wymagań kwalifikacyjnych proponowane wynagrodzenie – dodaje.

Jeśli istnieje taka możliwość, wiarygodność pracodawcy można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG). - Szczególną ostrożność powinno wzbudzać podanie w ogłoszeniu o pracę jako formy kontaktu jedynie numeru telefonu lub poczty e-mail – mówi Iwona Radej. - Trzeba być ostrożnym, jeżeli w ogłoszeniu nie podano nazwy firmy lub podana firma nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki internetowej – ostrzega dyrektor PUP w Elblągu.

W przypadku agencji zatrudnienia każdorazowo powinniśmy sprawdzać, czy agencja posiada certyfikat. - Warto wybierać agencje zarejestrowane w krajowym Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia: www.kraz.praca.gov.pl. Można również zadzwonić do urzędu pracy i zasięgnąć informacji u pośrednika pracy, czy dana firma współpracuje z urzędem czy składała oferty pracy. Dotyczy to również agencji zatrudnienia – mówi Iwona Radej.

Ogłoszeniodawcy są bezkarni?

W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń o dwuznacznej treści, podejrzanych lub trudnych do zweryfikowania. Co ważne, to kandydaci muszą sprawdzać wiarygodność firmy, do jakiej aplikują, ponieważ brakuje sprawnych mechanizmów prawnych, aby walczyć z takimi oszustwami. - W chwili obecnej policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą nie prowadzą postępowań w takich sprawach, ale monitorują ogłoszenia tego typu. Na naszym lokalnym rynku działa jedna firma, która zajmuje się pośrednictwem pracy. W okresie letnim policjanci sprawdzali jej funkcjonowanie i nie wykryli żadnych nieprawidłowości – mówi Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Warto pamiętać, aby szukając pracy starać się weryfikować dane pracodawcy i tym samym uniknąć niepotrzebnych problemów. Osoby, które przez wiele tygodni, a nawet miesięcy bezskutecznie szukają pracy, mogą dać się nabrać na ogłoszenia oszustów, którzy tylko czekają na ich uśpioną czujność.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ aaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaha
  Czwartek, 10.10

  Szukasz uczciwej pracy za uczciwe pieniadze z uczciwymi ludzmi to nie czekaj tylko uciekaj z tego Porabanego kraju za granice!!!!!!!!!!

 2. 2
  +11
  ~ Jaś
  Czwartek, 10.10

  Nie trzeba daleka szukać w elblagu dużo jest psełdo firm gdzie nabijają ludzi !!! zatrudniają na czarno pierwsza gatka na godzinę , póżniej od roboty a na końcu inwestor nie wypłacił

 3. 3
  +4
  ~ Wierzbicka Wiesława
  Piątek, 11.10

  Uważajcie na oferowane prace: składanie długopisów - wpłata 8 zł lub drugie ogłoszenie- znaczek za 3,80,- oraz praca w Holandii, gdzie zapewniają dłuższy kontrakt, a na miejscu okazuje się, że praca jest tylko na około 2 tygodni, a za przewóz trzeba było zapłacić 280 zł. Praca miała być przy owocach, a była przy azbeście!.

 4. 4
  +4
  ~ ewa
  Piątek, 11.10

  Wszystkie ogłoszenia o pracy ,ale gdzie trzeba cos wpłacac na przód to zwykły przekret !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  +4
  ~ Auris93@wp.pl
  Piątek, 11.10

  Ludzie uważajcie na Hotel Ż....y w Elblągu byłem tam zatrudniony bez umowy po pierwsze ( co chwilę przedłużali ją niby ) , po drugie są nie wypłacalni a po trzecie i kolejne za takie traktowanie ludzi jak tam nie opłaca się pracować za żadne pieniądzę . . . Uwierzcie ! .. Traktują ludzi jak śmieci .... Byłem naiwny , przekonałem się więc ostrzegam innych . Pozdrawiam .

 6. 6
  +2
  ~ Lol
  Piątek, 11.10

  Ludzie uważajcie na Hotel Żuławy w Elblągu byłem tam zatrudniony bez umowy po pierwsze ( co chwilę przedłużali ją niby ) , po drugie są nie wypłacalni a po trzecie i kolejne za takie traktowanie ludzi jak tam nie opłaca się pracować za żadne pieniądzę . . . Uwierzcie ! .. Traktują ludzi jak śmieci .... Byłem naiwny , przekonałem się więc ostrzegam innych . Pozdrawiam .

 7. 7
  +1
  ~ Michał
  Wtorek, 23.07

  Uwaga na firme Reklamy.pro

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1441099643707