Piątek, 22.01.2021, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Młodzi elblążanie dziś sprzątają miasto - zobacz zdjęcia z akcji

20.09.2013, 14:23:00 Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi elblążanie dziś sprzątają miasto - zobacz zdjęcia z akcji
fot. Monika Skowrońska
Elbląska młodzież włącza się w obchodzone w całej Polsce „Sprzątanie Świata – Polska 2013”. Dziś, 20 września rozpoczyna się akcja sprzątania świata, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę”. Akcja potrwa do niedzieli 22 września.

Już po raz 20 fundacja Nasza Ziemia zachęca do dbania o środowisko wszystkich Polaków. W dniach od 20 do 22 września odbywa się w całym kraju finał ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2013”. Stan środowiska w całym kraju, ale także w naszym powiecie pozostawia wiele do życzenia. Temat ten był poruszany na dzisiejszej sesji Rady Powiatu i z danych przekazanych przez Justynę Kopiec, kierownika działu monitoringu w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że stan środowiska jest alarmujący. 
 
Fundacja Nasza Ziemia zachęca do sprzątania zanieczyszczeń znajdujących się na terenie całego kraju. W tym roku organizatorom akcji zależy przede wszystkim na edukowaniu mieszkańców w kwestii gospodarki odpadowej. - Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej – czytamy na stronie internetowej fundacji. 
 
W naszym mieście sprzątaniem zostały objęte głównie tereny przyległe do szkół czy przedszkoli. Elblążanie zaangażowali się w sprzątanie parków, terenów miejskich, a także terenów Nadleśnictwa i Parku Krajobrazowego „Wysoczyzny Elbląskiej”. 
 
Cyklicznie w akcję włączają się uczniowie elbląskich szkół. Prym w tym roku wiedzie Szkoła Podstawowa nr 18, która wraz z Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Elblągu zorganizowała zbiórkę elektrośmieci, we współpracy z eko-partnerem Zakładem Utylizacji Odpadów. Przy boisku szkolnym został umieszczony kontener, do którego mieszkańcy, w godzinach od 8:00 do 13:00, mogli przynosić elektrośmieci. 
 
Elblążanie, którym w domu zalega zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, komputery, telefony, żarówki, żelazka i wiele innych) mogli przynieść je do specjalnego kontenera. – Dostałam ulotkę, z której wyczytałam, że są zbierane elektrośmieci. W domu zalegają mi różne takie sprzęty i nigdy nie wiem, gdzie je odpowiednio składować. To był dobry moment na jesienne porządki – mówi Pani Małgorzata, która mieszka w okolicy SP nr 18. 
 
W dniu dzisiejszym w tej szkole zorganizowano także akcję „Zamień klamoty na pieniądze”, która pierwszy raz została przeprowadzona w 2009 roku. Dzieci sprzedają, kupują lub wymieniają się przyniesionymi do Szkoły zabawkami, grami i innymi przedmiotami, które są w dobrym stanie, a dzieci już z nich nie korzystają. Dzięki temu uczniowie w ciekawy sposób uczą się podstaw ekonomii i przyczyniają się do wykorzystania ponownie niepotrzebnych im już rzeczy. 
 
Akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2013” została przeprowadzona na terenie kilkunastu szkół w naszym mieście. Fundacja Nasza Ziemia zachęca, aby od najmłodszych lat edukować dzieci, że należy odzyskiwać surówce z odpadów i wykorzystywać je ponownie z korzyścią dla naszej planety oraz segregować śmieci. Organizatorom akcji zależy także na wywołaniu efektu myślenia globalnego o tym, jak nasza planeta będzie wyglądać za 100 czy 1000 lat i już dziś podjąć działania dla polepszenia stanu środowiska. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2013”, jakie w swoich szkołach zorganizowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 i Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 18.
Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2013 w elbląskich szkołach ( zdjęć 28 )
Dodano: 2013-09-20 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1306881904602