Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy zdaniem elblążan Szpital Miejski im. Jana Pawła II powinien zostać sprywatyzowany? - podsumowanie ankiety

21.05.2012, 13:07:06 Rozmiar tekstu: A A A
Czy zdaniem elblążan Szpital Miejski im. Jana Pawła II powinien zostać sprywatyzowany? - podsumowanie ankiety
Fot. arch. redakcji

Od początku nowego roku elbląską opinię publiczną zajmuje fakt planów sprywatyzowania Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. Stanowiska w tej sprawie, zarówno mieszkańców jak i władzy rządzącej były i są podzielone.

Radni z Platformy Obywatelskiej, na kwietniowej sesji Rady Miejskiej przekonywali, że przekształcenie szpitala w spółkę pozwoli na efektywniejsze jej zarządzanie, pozyskanie dodatkowych środków i dostosowanie go do szpitala matki i dziecka. Prywatyzacja pozwoli również znaleźć tak potrzebnego tej placówce, inwestora.

Elbląska prawica uważała, że szpital, którego zadaniem jest ratowanie życia i zdrowia ludzi, po prywatyzacji przekształci się w spółkę nastawioną na zysk. Prywatyzacja budziła również ich sprzeciw wobec dużych środków samorządowych i unijnych ulokowanych w szpitalu. Podobnego zdania byli radni z klubu SLD. Ci z kolei twierdzili, że na chwilę obecną z prywatyzacji szpitala i tak nic nie wyniknie. W pierwotnym założeniu Szpital Miejski miał być Szpitalem Matki i Dziecka. - Nie mamy gwarancji, że model matki i dziecka nadal obowiązuje, bo nie jest to nigdzie zapisane. Nie będę mógł poprzeć tej uchwały – stwierdził Janusz Nowak (SLD) na kwietniowej sesji Rady Miejskiej.

Zapytaliśmy mieszkańców Elbląga, co sądzą o planach prywatyzacji Szpitala Miejskiego. Elblążanie mogli głosować na stronach info.elblag.pl od 10 maja. Wyniki ankiety rozkładają się następująco: W ankiecie brało udział 614 osób, z tego aż 421 ankietowanych (69%) uważa, że nie powinno dojść do prywatyzacji szpitala. Internauci piszą m.in. : „Szpital powstał z pieniędzy elblążan i im też ma służyć, wszystkim bez wyjątku, bez podziału na zasobność portfela. Taka była idea jego powstania i dobrze jakby włodarze miasta wiedzieli i pamiętali o tym (~`anonim)”, „Nowe hasło wyborcze Nowaczyka: "Elbląg w likwidacji": likwidacja szkol, dyspozytorni medycznej, pergoli przy fontannie, za chwile także szpitala, a w przyszłości pewnie tez sadu okręgowego (~Nowa Prawica)”.

Za prywatyzacją tej placówki opowiedziały się 153 osoby (25%). Wśród głosów internautów wypowiadających się za prywatyzacją tej placówki czytamy m.in.:  „Gdyby chcieli zlikwidować szpital to by to zrobili a nie tworzyli spółki . Nie dajcie się omamić lekarzom. To jest jedyna możliwość. To daje szanse na uratowanie szpitala (~Pacjent.pl)”, „Wszyscy są przeciw, a czy ktoś zainteresował się ile tak naprawdę szpital generuje strat, ile % stanowią usługi nad kontraktowe, dlaczego na niektórych oddziałach stanowi to aż 25% nadwyżki, a szczególnie na oddziałach gdzie zabiegi prawie w 100% są planowane, czy zarządzający tymi oddziałami nie robią prywaty na "naszym", a koszty wrzucają w szpital jak można w ciągu dwóch miesięcy nowego roku zwiększyć dług 0 10%, myślę że może przydałoby się referendum nad odwołaniem zarządu szpitala (~faraon)”. 40 ankietowanych (7%) nie miało zdania na temat prywatyzacji placówki przy ul. Żeromskiego.

Zachęcamy Państwa do oddawania swoich głosów w kolejnych ankietach zamieszczanych na naszej stronie. Już dziś możecie Państwo wypowiedzieć się na temat remontów elbląskich ulic i problemów z nimi związanych. Co tydzień będziemy też publikować kolejne ankiety, ilustrujące codzienne problemy z życia naszego miasta

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ eb
  Poniedziałek, 21.05

  ankieta jasno przedstawia czego oczekują mieszkańcy miasta a pan Nowaczyk kogo reprezentruje ?

 2. 2
  +8
  ~ elblążanka
  Poniedziałek, 21.05

  NIE dla prywatyzacji Szpitala Miejskiego w Elblągu!!

 3. 3
  +4
  ~ klocki lego
  Poniedziałek, 21.05

  podobno dyrekcja dogadała się z władzami, tak, że jest już po herbacie, stołki i kasa rozdana a opozycja może sobie .. pogadać

 4. 4
  +2
  ~ beta
  Poniedziałek, 21.05

  To jest zbyt poważny temat, aby mógł być przedmiotem ankiety. Bez wątpienia jakieś decyzje w sprawie szpitala winny być podjęte, bo ciągłe tolerowanie zadłużania się rodzi bezkarność. To, że jest opór personelu przed prywatyzacją to zrozumiałe, bo wywołuje go obawa o utrzymanie miejsca pracy. Nie znam warunków ewent. prywatyzacji, ale jeżeli do prywatnego szpitala (podobnie jak do prywatnych uczelni) budżet znowu miałby dokładać, to nie ma sensu tego robić, bo będzie to skompromitowany już kapitalizm polityczny.

 5. 5
  --2
  ~ Nowa Prawica
  Poniedziałek, 21.05

  PIS to nie prawica!

 6. 6
  --6
  ~ elb
  Poniedziałek, 21.05

  Tak dla PRYWATYZACJI !!!

 7. 7
  0
  ~ ewa
  Poniedziałek, 21.05

  Najwyższy czas, żeby w Miejskim Szpitalu ktoś zaczął myśleć ekonomicznie. Aktualnie skala marnotrawstwa, bezmyślności, przerostów kadrowych, bylejakości w leczeniu pacjentów, lekceważenia procedur, egoizmu i indywidualnych interesików przerosła granice wszelkiego rozsądku. Może po sprywatyzowaniu znajdzie się jakiś rozsądny menadżer. Jakoś w Wojskowym Szpitalu długów nie było, za to inwestycje, gospodarność i dbałość o pacjenta

 8. 8
  +2
  ~ jamaleg
  Poniedziałek, 21.05

  Jedno jest pewne napewno powinien zmienic nazwe , ale napewno nie powinien być sprywatyzowany ( na co idą nasze składki i podatki?)

 9. 9
  +2
  ~ Gość
  Wtorek, 22.05

  Przecież kłamcy z PO twierdzili przed wyborami,że szpitale nie będą prywatyzowane !!

 10. 10
  +1
  ~ rejtan
  Wtorek, 22.05

  Platforma kreci lody!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3344841003418