Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy na elbląskim rynku czas stanął w miejscu?

02.05.2012, 07:24:58 Rozmiar tekstu: A A A
Czy na elbląskim rynku czas stanął w miejscu?
Źródło: www.mosir.elblag.eu

Targowisko miejskie przy ul. Płk. Dąbka chyba już na stałe wpisało się w krajobraz Elbląga. Wśród mieszkańców naszego miasta ma tylu wrogów, ile zwolenników. Fenomenem jest to, że wszyscy i tak w końcu spotkają się na popularnym rynku. 

 
Nawet elblążanie, którzy nie są regularnymi bywalcami targowiska zauważają, że w tym miejscu czas jakby stanął w miejscu. Rozmaite towary rozłożone na stołach lub kocach i blaszane boksy osłonięte folią, którą handlujący chronią swój towar przed deszczem wyglądają mało estetycznie. – Proszę mi wierzyć, że dla nas to też nie są komfortowe warunki. Handluję tu, bo z czegoś trzeba żyć, ale to, co tu widać, woła chyba o pomstę do nieba. Nie tak powinien wyglądać rynek w mieście, które chce „przyspieszać” – powiedział nam nieoficjalnie jeden ze sprzedawców chcący zachować anonimowość. 
 
Okazje się jednak, że sami handlujący na elbląskim targowisku nie są zupełnie bez winy. – Handlarze też powinni czuć się jakoś odpowiedzialni za to miejsce, bo nie ma co ukrywać, w tej chwili jest tu po prostu brudno – mówi jeden z elblążan, mieszkający w pobliżu rynku. – Zwłaszcza w dni targowe, kiedy kończy się największy ruch, widać ile śmieci zostaje na placu, zepsutych warzyw, kartonów, opakowań.    
 
Tłumy odwiedzające targowisko nie tylko w dni targowe świadczą o tym, że elblążanie darzą jednak to miejsce szczególnym sentymentem. Dla wielu jest to okazja do spotkań, tu można usłyszeć burzliwe dyskusje o tym, co gryzie mieszkańców. Co jeszcze przyciąga na rynek, nierzadko nawet z innych dzielnic miasta? 
 
- Na rynku jestem bardzo często, chociaż muszę podjechać kilka przystanków autobusem – mówi pani Hanna. – Tu mogę dostać mleko i twaróg prosto od gospodarza, które są zdecydowanie lepsze od tych w hipermarkecie. 
 
- Nie stać mnie na ubieranie się galeriach, dlatego nie ukrywam, że po nową bluzkę, czy spodnie często przychodzę na rynek – dodaje inna elblążanka. - Zauważyłam jednak, że i tu ceny nie są już najniższe, a czasami niewiele różnią się od tych w sklepach markowych sieci.  
 
- Mieszkam akurat niedaleko i mam na rynku sprawdzonych sprzedawców, zwłaszcza jeśli chodzi o warzywa i owoce – mówi pani Anna. – Ale nie dziwią mnie opinie, że przy głównych ulicach miasta rośnie taki „straszak”. 
 
W najbliższym czasie w sprawie elbląskiego targowiska niewiele się zmieni. Przede wszystkim, jak poinformował nas Marek Wnuk, dyrektor MOSiR w Elblągu, który zarządza obiektem, nie ma planów przeniesienia rynku w inne miejsce. Za to na prace modernizacyjne targowiska zostanie wydanych w tym roku ok. 25 tys. zł. – Do czerwca przy głównej drodze wjazdowej zostanie wymieniony chodnik, a przy krawężnikach zostaną zamontowane słupki – mówi Marek Wnuk. - Oprócz tego będą prowadzone bieżące naprawy nawierzchni po awariach wodno-kanalizacyjnych oraz prace konserwacyjne terenów zielonych.
 
Tymczasem jak wskazują mieszkańcy, popularny rynek wieczorami również żyje swoim życiem. – Kiedy robi się cieplej jest to popularne miejsce spotkań młodzieży, często przy alkoholu – dodaje pani Anna. 
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ MeeWho
  Środa, 02.05

  Łał! Ok 25 tyś złotych. To wiele się zmieni!!!

 2. 2
  +9
  ~ anonim
  Środa, 02.05

  Elbląski rynek jest także źródłem nieuczciwej konkurencji dla przedsiębiorców działających legalnie i zgodnie z przepisami prawa. W większości przypadków sprzedawcy nie opłacają ZUS za siebie i pracowników, nie płacą należnych podatków, ze świecą szukać kasy rejestrującej, choć sprzedaż zwalniająca z obowiązku jej posiadania to tylko 40.000 zł. Dni rynkowych jest średnio w roku 150, zatem by nie przekroczyć limitu sprzedaż w dniu rynkowym nie może przekroczyć średnio 266 zł !!!!!!!!!!!!!!!. Nie sposób wygrać z taką konkurencją- ale nasze pierd...ne państwo tak dba o uczciwych przedsiębiorców . Za 13 dni ponownie zapłacę ZUS za siebie i dwóch pracowników w moim sklepie - około 2000 zł , ale może lepiej przenieść się na rynek - nie będzie problemu z ZUS, kasą rejestrującą ...

 3. 3
  +10
  ~ abpDziwiszSIE
  Środa, 02.05

  zaorac. postawic w tym miejscu kryty basen

 4. 4
  --1
  ~ KK
  Środa, 02.05

  Burdel jednym słowem...

 5. 5
  --3
  ~ KK
  Środa, 02.05

  Przenieść rynek poza miasto.Teren sprzedać deweloperom. I tyle :)

 6. 6
  +1
  ~ bleee
  Środa, 02.05

  zaorać ten syf- tam nie ma niczego tańszego.

 7. 7
  +2
  ~ bisz
  Środa, 02.05

  Gratuluję, Amerykę odkryliście tym tekstem.

 8. 8
  +10
  ~ Ja
  Środa, 02.05

  Proszę spojrzeć trochę szerzej.Tu nie ma sieci handlowych,mogą tu sprzedać swoje warzywa działkowicze,a my klienci możemy je kupić,choć trochę bez chemii.Nasze państwo niebawem zarżnie taką formę handlu.Wszystko będzie w rękach wielkich korporacji. Dla mnie problemem jest brak parkingu.Władze miasta powinny szybko to rozwiązać .Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie targowiska w inne miejsce.Mieszkańcom pobliskich bloków będzie wygodniej.

 9. 9
  +3
  ~ woj.
  Środa, 02.05

  panie Wnuk nie kompromituj się pan swoimi wypowiedziami .

 10. 10
  0
  ~ Targowisko miejskie ma swój klimat
  Środa, 02.05

  Tu mozna się ...nawet potargować o cene , czego nie mozna zrobić w sklepie , w markecie. drobny retusz targowiska by sie przydał, np.ładne ogrodzenie, wejścia, jesli to możliwe to zadaszenie placu. I niech bedzie to nadal.Choć nie da sie , byc moze go przenieść na Modrzewinę, a warto byłoby. Plac po targowisku miejskim to ładny kąsek dla inwestorów, np.deweloperów . Najpierw by cokolwiekzrobić w Elblagu trzeba najpierw wykopać nowaczyka, bo niszczy to miasto. I drobna korekta komunikatorów autobusów i tramwajów ,słowo :'rynek" kojazy się bardziej z rynkiem w mieście, jako centrum (np.Kraków, Poznań, Wrocław). U nas komunikator powinien byc "ul.Płk. Dabka-targowisko miejskie"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94610214233398