Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Twarze Fundacji: senior z pasją

19.04.2012, 08:15:15 Rozmiar tekstu: A A A
Twarze Fundacji: senior z pasją

W każdym wieku można mieć pasję – mieć i się nią dzielić. A kiedy pasjonatami stają się seniorzy – ich zamiłowanie nabiera jakby podwójnej mocy, z której czerpią zwłaszcza młodzi ludzie. I temu m.in. służy Fundusz Aktywności Seniorów Fundacji Elbląg, który pomnażać można 1% podatku.

Jedną z twarzy kampanii „1% podatku – 100% pożytku” prowadzonej przez Fundację Elbląg jest Pani Maria – seniorka, w której kalendarzu ciężko znaleźć wolne miejsce. Na co dzień działa w Związku Sybiraków w Elblągu. Zawsze z chęcią angażuje się w różne przedsięwzięcia i wydarzenia. Z przejęciem i obrazowo potrafi opowiadać o dawnym Elblągu i jego powojennych początkach. Uczestniczyła w projekcie „Aktywizacyjna międzygeneracyjna” Fundacji, w ramach którego elbląscy seniorzy i młodzież tworzyli filmy o historii Elbląga.

– Młodzież powinna znać historię, zwłaszcza historię swojego miasta. I to nie tylko ze szkoły i książek, ale też taką od osób, które jej doświadczyły – mówi Pani Maria. – Materiały, które stworzyliśmy posłużą też w przyszłości innym młodym ludziom. Cieszę się, że mogłam opowiedzieć jak to było kiedyś. Tym bardziej, że zawsze lubiłam współpracować z młodzieżą – dopowiada.

Seniorzy-pasjonaci są bardzo ważną grupą społeczną. To oni posiadają ogromny potencjał, wiedzę i doświadczenie życiowe. Na szczęście coraz częściej głośno o tym mówią i, na przekór stereotypom, niejednego tym zaskakują. Możliwość do tego dał m.in. program grantowy Fundacji Elbląg „Zawsze jest czas na pasje”. Dzięki niemu elbląskie organizacje seniorskie aktywizowały osoby starsze, realizowały ciekawe pomysły. Po raz pierwszy zorganizowały święto seniorów pn. „Senioriada”, które ma w Elblągu już kilkuletnią tradycję. Odbyły się też ciekawe pogadanki w szkołach, wycieczki historyczne. Zrealizowane przedsięwzięcia doprowadziły również do integracji międzypokoleniowej. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Aktywności Seniorów funkcjonującego w ramach Fundacji Elbląg.

Działania elbląskich seniorów, rozwijanie ich aktywności, można wzmocnić przekazując 1% podatku na Fundusz Aktywności Seniorów. Przy rozliczaniu się z fiskusem wystarczy wpisać nr KRS Fundacji Elbląg (0000033301) w odpowiednim miejscu w „picie”, a w celu szczegółowym – „Fundusz Aktywności Seniorów”.

Osoby, które chcą przekazać 1% podatku na działania Fundacji Elbląg mogą skorzystać z pomocy jej wolontariuszy przy wypełnianiu PIT-u (w każdy poniedziałek i środę w godz. 12.00-15.00). Oferta kierowana jest w szczególności do osób starszych z Elbląga i okolic.

Kampania społeczna Fundacji Elbląg prowadzona jest przy wsparciu projektu „Komunikuj się skutecznie!”. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Karolina Trojan, Fundacja Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ żenada
  Czwartek, 19.04

  Skoro te dziadki i babcie są takie aktywne to cudak Donald chyba będzie musiał jeszcze zabrać im emerytury i podnieść wiek emerytalny do 90 lat

 2. 2
  0
  ~ Bożena
  Czwartek, 19.04

  Dlaczego autorka tego artykułu nie podała nazwiska Pani Marii. Jak tak można pisać o Kimś? Poniżej krytyki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1993448734283