Środa, 30.09.2020, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Po ile jaja przed świętami? Elbląscy kupcy zapewniają, że nie są po złotówce

05.04.2012, 07:30:13 Rozmiar tekstu: A A A
Po ile jaja przed świętami? Elbląscy kupcy zapewniają, że nie są po złotówce
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.odkrywcy.pl)

Trudno uwierzyć, że w ubiegłym roku o tej samej porze średnie ceny sprzedaży jaj nie przekraczały 40gr za sztukę.  Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze na początku stycznia br. jaja bardzo duże (klasa wagowa XL) kosztowały 44,10 zł za 100 sztuk, duże (klasa L) - 33,70 zł za 100 szt., a średnie (klasa M) - 31,30 zł za 100 szt. Według ostatnich notowań trzeba za nie zapłacić odpowiednio: 70 zł, 58 zł i 56,80 zł za 100 sztuk. Podawane wartości są średnimi krajowymi cenami, więc wielu Elblążan nie dziwi już cena nawet 80 gr. za jajko.

Wysoka cena jaj utrzymuje się obecnie w całej Unii Europejskiej i wynosi 196 euro za 100 kg, to jest 76 proc. więcej niż rok temu – informuje Komisja Europejska.

Tak nagły wzrost cen jaj jest spowodowany nowymi przepisami o dobrostanie kur niosek, wprowadzającymi między innymi obowiązek stosowania większych klatek i zakaz sprzedaży jaj pochodzących ze starych kurników. Według dyrektyw unijnych producenci mają czas do lipca na modernizację ferm. Kto sprawdzi, czy wysokie ceny rzeczywiście przekładają się na  wyższe standardy hodowli kur?

- Wszystkie kurze fermy na danym terenie są regularnie kontrolowane przez inspekcje weterynaryjne, które pilnują tego, by wszystkie klatki zostały wymienione. – tłumaczy Ryszard Smalec, właściciel firmy handlowej.

W mediach pojawiły się informacje, według których ceny hurtowe jaj miałyby być znacznie niższe od tych, które narzucają sprzedawcy. Sprzedający na Giełdzie Elbląskiej stanowczo temu zaprzeczają.

- Nie ma mowy o takim procederze – sprzeciwia się Ryszard Smalec. – To by wskazywało na zmowę cenową, co jest oczywistą nieprawdą. Gdybym ja kupił jajko za 20 groszy, a chciał je sprzedać trzy razy drożej, to konkurencja bardzo łatwo mogłaby mnie przebić i wypadłbym z rynku. W sprzedaży detalicznej różnica kształtuje się tak naprawdę w granicach 8 – 10 groszy. W cenach hurtowych marża wynosi około 2 – 3 groszy, ale nie więcej – dodaje.

Sprzedający na elbląskiej Giełdzie zwracają uwagę, że media często wprowadzają ludzi w błąd, prześcigając się w podawaniu rekordowych cen jaj.

- Mówiono też, że cena hurtowa jajka wzrośnie do 1 zł, czy nawet więcej. Jajka po złotówce rzeczywiście są w sklepach. Są to jajka z oznaczeniem 01, co znaczy, że są ekologiczne i pochodzą od kur z wolnych wybiegów. U nas takie jajka kosztują od 80 – 90 groszy. Nie mamy jaj po złotówce – podkreśla Ryszard Smalec.

Na aktualne ceny jaj mają wpływ także zbliżające się święta Wielkanocne.  W tym czasie wielu elblążan odczuje je szczególnie dotkliwie. Już teraz zdarzają się tacy, którzy w głośny sposób zgłaszają swoje pretensje wobec sprzedawców. Większość jednak ma świadomość nowych wymogów unijnych i stara się je zaakceptować.

- To prawda, że ceny jaj są bardzo wysokie, ale święta są raz w roku i nie będę na nich oszczędzała - mówi pani Zofia, jedna z kupujących na Giełdzie Elbląskiej.

Komisja Europejska uspokaja, że wzrost cen jest czasowy. W najbliższym czasie ma podnieść się produkcja jaj, co spowoduje, że na koniec kwietnia ceny zaczną spadać.

 
Aleksandra Żyła
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ kama
  Czwartek, 05.04

  W kauflandzie są jajka po 3,99.

 2. 2
  +4
  ~ kapitan bomba
  Czwartek, 05.04

  Kurde myślalem ze jakieś cycki, a to jajka...

 3. 3
  +3
  ~ ktoś
  Czwartek, 05.04

  dwa górne jajka: Ale d....pa.

 4. 4
  +1
  ~ eklezjasta
  Czwartek, 05.04

  bojkotować złodziei, jak im zaśmierdną to może im rozum wróci ;D

 5. 5
  0
  ~ wswd
  Czwartek, 05.04

  kto myslal, ze chodzi o zgrabny tyleczek jakiejs "KURY" :D

 6. 6
  +1
  ~ Witek
  Czwartek, 05.04

  Na święta kupiłem 3 jajka do ozdoby. Kiedyś kupowałem po 30 do jedzenia i ozdoby. Zaczekam za zakupami aż jajka stanieją. Da się bez nich żyć. A jak nie stanieją to będę je kupował kilkakrotnie mniej.

 7. 7
  0
  ~ Gryś
  Piątek, 06.04

  Jaja jak berety.Przepisy o dobrostanie kur niosek. Niedługo do każdej kury będzie przychodził lekarz położnik żeby odebrać poród.Badania , ważenie, opieka poporodowa.Wtedy za jajko trzeba będzie zapłacić 100 zł. Więc jedzcie jajka póki ich cena nie osiągnęła absurdu tak jak cena paliwa.

 8. 8
  0
  ~ wielbiciel elbinga
  Piątek, 06.04

  Te wymogi unijne.Zobaczycie za 2-3 lata,wymogi,normy i inne nakazy eurokołchozu,to dopiero będzie płacz.

 9. 9
  0
  ~ Kapitan Bomba
  Sobota, 07.04

  Sami sobie wyhodujemy nowotwór, który nas wpi....li od środka. Jakim to trzeba być debilem, aby samemu sobie zwiększać koszty produkcji. Rusek z arabem i chińczykiem w trio, tylko się patrzą i śmieją. Czekają na odpowiedni moment i będą na dymać przez duże D.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.