Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Głusi już mogą domagać się swoich praw, a organy administracji publicznej i jednostki muszą temu sprostać

04.04.2012, 11:39:59 Rozmiar tekstu: A A A
Głusi już mogą domagać się swoich praw, a organy administracji publicznej i jednostki muszą temu sprostać
Zdjęcie stanowi tylko ilustrację do artykułu (źródło: www.namigi.pl)

Od 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym i innych sposobach komunikowania się. Ustawa ma na celu zagwarantowanie dla osoby Głuchej, słabosłyszącej komunikacji w Polskim Języku Migowym (PJM), Systemie Językowo - Migowym (SJM) lub w Systemie Komunikacji Osób Głuchoniewidomych (SKOGN).

Ustawa dotyczy organów administracji publicznej: rządowej i samorządowej, jednostek systemu: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, podmiotów leczniczych, jednostek Policji, Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostek ochotniczych działających w tych obszarach. Podmioty te muszą zapewnić: - bezpłatny dostęp do usługi pozwalającej na komunikowanie się dostęp do świadczeń usług przez tłumacza PJM, SJM lub SKOGN - upowszechniać informację o usłudze.

Dzięki nowej ustawie osoba Głucha, słabosłysząca lub głuchoniewidoma może nareszcie załatwić swoje sprawy np. wyrobić dowód osobisty czy skorzystać z usług lekarza. Do tej pory było to nie możliwe, gdyż nie było to regulowane prawnie np.: w przychodni lekarskiej był obecny tłumacz języka migowego. Od 1 kwietnia podmioty wymienione w ustawie maja obowiązek obsługi osób niesłyszących.

Ustawa nie określa sankcji wynikających z nie wywiązania się z nałożonego obowiązku, jednak ściśle określa prawa osób Głuchych, które stanowią podstawę do egzekwowania swoich praw.

W Polsce razem osób z uszkodzonym słuchem jest około 470 tys., natomiast samych Głuchych jest 150 tys (źródło: POKL, PEFRON, PZG, Projekt 4 Kroki).

Dorota Wasilewska, Migam.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1351320743561