Piątek, 3.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2019/2020

Piłka nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Trener z Elbląga trafił do Benfiki Lizbona. Co robi w Portugalii?

07.11.2016, 10:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Trener z Elbląga trafił do Benfiki Lizbona. Co robi w Portugalii?
fot. archiwum prywatne Rafała Pietkiewicza

24-letni elblążanin Rafał Pietkiewicz uczestniczy w dwumiesięcznym stażu w akademii piłkarskiej Benfica Lizbona, uznanej w zeszłym roku za najlepszą na świecie. Do 22 grudnia będzie brał udział w treningach i obserwował trenerów z najwyższej światowej półki. - Oprócz samego funkcjonowania akademii i sposobu szkolenia zawodników, chciałbym dowiedzieć się jak wygląda skauting klubu, a także poznać działania marketingowe i komercyjne drużyny z Lizbony - mówi Rafał Pietkiewicz, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami z pierwszego tygodnia pobytu w stolicy Portugalii. 

Rafał Pietkiewicz zakwalifikował się do udziału w projekcie "Portugalski Wzorzec Piłkarski", który realizowany jest przez Centrum Odkrywania Młodych Talentów 2012 z siedzibą w Bolesławcu. Jest jedną z 8 osób z całej Polski, które biorą w nim udział. 

Zdecydowałem się uczestniczyć w tym projekcie ze względu na zamiłowanie do piłki nożnej i chęci rozwoju w zawodzie trenera. Jestem świadomy, że jest to ogromne wyróżnienie i z pewnością będę chciał maksymalnie wykorzystać otrzymaną szansę. Oprócz samego funkcjonowania akademii i sposobu szkolenia zawodników, chciałbym dowiedzieć się jak wygląda skauting klubu a także poznać działania marketingowe i komercyjne drużyny z Lizbony

- tłumaczy Rafał Pietkiewicz.

Na początku przez miesiąc elblążanin wraz z całą grupą przeszedł miesięczne szkolenie z języka angielskiego oraz podstaw języka portugalskiego. W Bolesławcu uczestniczył również w treningach grup młodzieżowych lokalnych drużyn piłkarskich KS Talent, COMT i Eskadra oraz wykładach prowadzonych przez dyrektora Zagłębia Lubin (dr. Krzysztofa Paluszka) - jednej z najlepszych akademii piłkarskich w Polsce. 

Głównym punktem projektu jest dwumiesięczne szkolenie w akademii SL Benfica Lizbona. Elblążanin przyleciał do Portugalii w zeszłym tygodniu. Jak upłynęły mu pierwsze dni w Lizbonie?

Pierwszy tydzień w Lizbonie to czas na aklimatyzację. Podczas tych dni zapoznawaliśmy się z okolicą, a także zwiedziliśmy takie miejscowości turystyczne jak Cascais i Cabo da Roca. Najważniejsze wydarzenie miało miejsce w środę, w oddalonej o 20 km miejscowości Seixal . Wtedy to po raz pierwszy przekroczyliśmy progi Akademii SL Benfica. Otoczony płotem, kompleks 9 boisk piłkarskich wraz z bursą, siłownią, restauracją i innymi obiektami, z których na co dzień korzystają zarówno zawodnicy akademii jak i pierwszego zespołu, zrobił na nas duże wrażenie. Ponadto w czwartek zwiedzaliśmy muzeum klubu, a w piątek oglądaliśmy z trybun ligową potyczkę Benfiki Lizbona z  Paços de Ferreira, w którym gospodarze wygrali 3:0

- opowiada Rafał.

Młody elbląski trener przez pierwsze dni miał również okazję obserwować i analizować treningi zespołów młodzieżowych, a także podziwiać wyszkolenie techniczne młodych zawodników podczas turnieju, w którym wystąpiły takie drużyny jak: Benfica Lizbona, Manchester United, Arsenal Londyn, Atletico Madryt, Zenit Sankt Petersburg, czy Aalborg. 

Najbliższe dni zapowiadają się bardzo intensywnie. Od poniedziałku rozpoczęliśmy zajęcia na terenie akademii, które rozpoczynają się zazwyczaj o 10, a kończą nawet o 21. W tym czasie  uczestniczymy w prezentacjach dotyczących: model gry SL Benfica, treningu bramkarskiego, skautingu czy sposobu odżywiania, a także obserwujemy treningi grup młodzieżowych. Wisienką na torcie był wtorkowy mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Benfiką Lizbona a Dynamem Kijów

- relacjonuje Rafał Pietkiewicz.

Kolejne tygodnie, aż do świąt Bożego Narodzenia zapowiadają się równie ciekawie. Po powrocie z Portugalii Rafał Pietkiewicz rozpocznie dwumiesięczny staż w wybranym klubie w Polsce. - Nie ukrywam, że w kręgu moich zainteresowań są kluby: Legia Warszawa oraz Zagłębie Lubin, a także rodzimy klub Olimpia Elbląg - przyznaje Rafał.

W trakcie odbywania stażu, uczestnicy projektu mają zagwarantowane również podniesienie kwalifikacji trenerskich. W wypadku Rafała Pietkiewicza będzie to kurs UEFA B. Jakie plany po zakończeniu projektu ma elblążanin?

Po zakończeniu projektu w dalszym ciągu chciałbym zajmować się szkoleniem młodzieży i podnoszeniem swoich kwalifikacji trenerskich. Praca ta sprawia mi ogromną satysfakcję, zwłaszcza gdy widzi się efekty swojej pracy, a także radość dzieci przychodzących na treningi. Ponadto w dalszym ciągu chciałbym rozwijać się w branży marketingowej i zdobywać kolejne doświadczenie i umiejętności przydatne w tej dziedzinie

- zaznacza Rafał Pietkiewicz.Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ tomekl
  Poniedziałek, 07.11

  ale ciacho

 2. 2
  --4
  ~ markopololoko
  Poniedziałek, 07.11

  wielki mi trener haha, dziw ze go przyjeli

 3. 3
  --3
  ~ Ciochowo
  Poniedziałek, 07.11

  Jak on trenerem, to mówcie mi Matka Teresa:)) D... niezła, ale nic poza tym - do tomekl - heterokatolik i do tego głupi:))

 4. 4
  --3
  ~ takie_tam_w_lizbonie
  Poniedziałek, 07.11

  "pojechał gasić światło, ręczniki podawać"

 5. 5
  +2
  ~ zza
  Wtorek, 08.11

  zazdrośnicy!

 6. 6
  +2
  ~ ecik
  Wtorek, 08.11

  tomekl masz rację, niezły jest

 7. 7
  +2
  ~ Rodzic
  Wtorek, 08.11

  Gratulacje i powodzenia! Czekamy na powrot trenera!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.