Ryczałt na prowadzenie biura poselskiego w 2025 r. wynosi 23 310 zł miesięcznie (czyli 279 720 zł rocznie). Poseł ma obowiązek utworzenia jednego biura (tzw. biura podstawowego). Może też utworzyć filie biura. Utworzenie filii nie wpływa jednak na zwiększenie kwoty ryczałtu. Na co zdecydowali się parlamentarzyści z okręgu elbląskiego? Najwięcej na prowadzenie biura (w Ostródzie) wydał Stanisław Gorczyca z Koalicji Obywatelskiej (ponad 293 tys. zł). Najmniej Robert Gontarz z Prawa i Sprawiedliwości (ponad 197 tys. zł) i to za prowadzenie dwóch biur - w Elblągu i Działdowie.
Podstawą prawną funkcjonowania biur parlamentarzystów jest art. 23 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz wydane na jego podstawie zarządzenie marszałka Sejmu Nr 8 z 25 września 2001 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych tworzenia, funkcjonowania i znoszenia biur poselskich.
Na co przeznaczane są pieniądze na prowadzenie biura? Na przykład na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu. Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura.
Rozliczenie ryczałtu, jak czytamy na stronie gov.pl, sporządza się na podstawie dokumentów finansowych gromadzonych w biurze podstawowym faktur VAT lub rachunków i w przypadku przejazdów posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu wypełniając druk „Przejazdy Posła w miesiącu...”, a z ryczałtu nie mogą być finansowane koszty działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji, klubów i kół poselskich i parlamentarnych, a także działalności charytatywnej.
Najwięcej za wynajem biura poselskiego wydał Stanisław Gorczyca z Koalicji Obywatelskiej. Na lokal w Ostródzie (ul. Sobieskiego 4) poseł wydał ponad 293 tys. zł. Niewiele mniej, bo ponad 283 tys. zł wydał Andrzej Śliwka z PiS na swoje biuro w Elblągu (ul. 1 Maja 2).
Dla porównania Zbigniew Ziejewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego podobne pieniądze (ponad 291 tys. zł) wydał na trzy biura (ul. Grunwaldzka 3 lok. 115, Nowe Miasto Lubawskie; ul. Wolności 4, Działdowo oraz ul. Nowowiejska 3, Elbląg), a Katarzyna Królak z KO (ponad 285 tys. zł) na dwa biura - ul. Czarnieckiego 15A lok. VI, Ostróda oraz ul. Gdańska 10 lok. 107, Braniewo.
Niestety pozostali parlamentarzyści również nie oszczędzali – posłanka Elżbieta Gelert z KO na prowadzenie biura (ul. Hetmańska 31, Elbląg) wydała ponad 280 tys. zł, senator Jerzy Wcisła z KO (ul. Hetmańska 31, Elbląg) – ponad 248 tys. zł, poseł Leonard Krasulski z PiS (ul. 1 Maja 2, Elbląg) – ponad 237 tys. zł, posłanka Teresa Wilk z PiS (ul. Hetmańska 5 lok. 10, Elbląg) – ponad 233 tys. zł.
To, że można to zrobić taniej udowodnił poseł Robert Gontarz z PiS, który na prowadzenie dwóch biur (ul. 1 Maja 2, Elbląg oraz pl. Mickiewicza 23, Działdowo) przeznaczył 197 125,29 zł.
Ryczałt na prowadzenie biura poselskiego w 2026 r. został zwiększony do 25 tys. zł miesięcznie.










A Pan Krasulski też na coś wydaje ??!! No jestem w szoku. Przecież jego tylko widać w Sejmie jak siedzi i nic poza tym,no i bierze hajs. Zero wypowiedzi ,jakiejkolwiek inicjatywy . Jacy wyborcy wybierają takiego posła który jest już szóstą chyba kadencję ! Litości!
Posłów nie widać w biurach, bo dużo jeżdżą wykorzystując kilometrówki . Średnio dziennie muszą pokonać około 120km
My jako obywatele, biorący udział w wyborach zgodziliśmy się na takie rozwiązanie. Więc nie miejmy do nikogo pretensji.
OMG , a pani Gelert na co wydaje i też niewiele robi. O fatalnym funkcjonowaniu szpitala nie wspomnę. Niektórzy to tylko na emeryturę. Pani Kluge też.
OMG A kiedy idol psisiurkow pójdzie na emeryturę?oprócz siana fermentu i tworzenia chorych teorii nic nie robi
Nie placa że swoich pieniędzy.
~ Wet - nie porównuj Krasulskiego z Kluge , a na pewno z Gelert . Poseł PiS przekroczył wszelkie granice nieróbstwa i ośmiesza Elbląg .. A najlepiej jako wyborca spróbuj się z Panem Posłem skontaktować .
TAK NAPRAWDE OGOLNIE ZNIESIONE SA KROLEWSTWA W EUROPIE ALE ZASTAPILISMY ICH MILIONAMI KROLEWICZOW NOWEJ GENERACJI NO BO TAK POLICZYC KAZDEGO BURMISTRZA SOLTYSA POLITYKA I POLITYCZKI W EUROPIE JEST ICH MILIONY W KAZDYM MIESCIE A W BRUXELI SA CI CO KOSTUJA NAS PODATNIKOW MAJATEK BUDUJEMY IM PALASTY BIUROWE DOSTAJA AUTA Z KIEROWCA I KILOMETROWKI DO TEGO BILETY KOLEJOWE PLACIMY ZA ICH LOTY KOLACJE BANKIETY KILKU DNIOWE POSIEDZENIA URLOPY WSZYSTKO TO ZA NASZA KASE A MY MAMY GROSIKI I JESZCZE MUSIMY TAKICH UTRZYMYWAC .................CZAS POWIEDZIEC DOSC STOP TEGO BEZPRAWIA SAMOOBSLUGI Z NASZEJ KASY BIUROWCE POWINNY BYC JAK NAJTANSZE SKROMNE DLA DZIECI NA SZKOLY NIE MA ALE NA PALASTY DLA POLITYKOW JEST KASA NIE MUSIMY TO ZATRZYMAC ONI NAS Z KOPYTAMI ZJEDZA
#ZłodziejKO
Gehlert? Czy to ta która upiera się o zatrudnienie w Polskich szpitalach ukraińskich słabo wykształconych medyków aby dobijali Polaków? Przecież ona powinna za to wylecieć z parlamentu na kopach! No ale w tym szpitalu znamy już z telewizji skandaliczne podejście do pacjentów. Dyrektor szpitala wraz z zastępcami i lekarzami powinni już dawno trafić do więzienia. Niestety nie ma praworządności w KOwskim rządzie.