Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radny Rafał Traks: Samorząd wykupuje usługi nie wiedząc ile za nie zapłaci?

27.04.2023, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radny Rafał Traks: Samorząd wykupuje usługi nie wiedząc ile za nie zapłaci?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Podczas dzisiejszej (27.04.) sesji Rady Miasta radny Rafał Traks przedstawił stanowisko Klubu Radnych PiS dotyczące kampanii „Powiedz TAK miejskiemu portowi” oraz trwających konsultacji o przyszłości portu. - Tak jak przypuszczaliśmy sondaż, a raczej parasondaż przeprowadzony przez pana prezydenta Wróblewskiego jest intencjonalny i wprowadzający w błąd mieszkańców Elbląga – mówił.


9 miesięcy temu Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu Morskiego w Elblągu kwotą do 100 mln zł w zamian za przejęcie pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Prezydent Elbląga nie chce się na to zgodzić. Jego zdaniem pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek Rządu i w budżecie Elbląga na 2023 r. na rozwój portu nie przeznaczył ani złotówki.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że przejęcie przez Rząd pakietu większościowego portu w Elblągu i utworzenie z niego IV portu Rzeczpospolitej zagwarantuje jego rozwój. Politycy opozycji (Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego) twierdzą, że tak nie będzie.

Od 24 kwietnia do 7 maja elblążanie mogą za pomocą ankiety wziąć udział w głosowaniu dotyczącym przyszłości elbląskiego portu. Pytanie brzmi: „Czy uważa pan/i, że port morski w Elblągu powinien pozostać nadal własnością miasta?”. Do wyboru są dwie odpowiedzi: „Tak – powinien pozostać nadal własnością Miasta” oraz „Nie – powinien zostać przekazany Skarbowi Państwa”. 

Pytanie postawione w sondzie sugeruje, że rząd chce coś mieszkańcom Elbląga odebrać, a rzeczywistość jest przecież zupełnie inna. Rząd chce, by w Elblągu powstał port z prawdziwego zdarzenia, który będzie przynosił rozwój dla Elbląga, generował nowe miejsca pracy i stwarzał nowe szanse dla przedsiębiorców. „Sonda” pana Wróblewskiego, bo tak ją trzeba nazwać od początku budziła wątpliwości co do intencji i rzetelności, o czym informowaliśmy w oświadczeniu 4 kwietnia br. Potwierdza to nie tylko sposób jej prowadzenia, ale też intencjonalne, wprowadzające w błąd pytanie. Kampania, prowadzona za pieniądze Elblążan kosztuje tysiące złotych. Pan Wróblewski więcej wydaje środków na kampanie przeciw dokapitalizowaniu portu kwotą 100 mln złotych, niż na inwestycje w porcie

– zaznaczył Rafał Traks.Klub Radnych PiS uważa, że działania Prezydenta Witolda Wróblewskiego „prowadzą tylko do uwierzytelnienia jego niechęci do działań i propozycji Rządu korzystając do tego ze spółek miejskich, niezależnych urzędników oraz pieniędzy elblążan”. - Pytanie zadane jest tendencyjnie i nieprawdziwie celowo wprowadza mieszkańców błąd – dodał Rafał Traks. - To polityczne zamówienie z góry założonym efektem politycznym.

 

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość oświadcza, iż nie będzie legitymizować przeprowadzanej przez władze miasta Elbląga „parasondy” w sprawie potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga, dotyczącej przyszłości portu morskiego w Elblągu oraz nie będzie brało udziału w czynnościach z tym procesem związanych. 9 lutego br. podczas sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga, dotyczącej przyszłości portu morskiego w Elblągu. W uzasadnieniu przyjętej uchwały czytamy: „,poznanie opinii elblążan w tej trudnej kwestii pozwoli na wypracowanie rzetelnego stanowiska, które będzie podwaliną do dalszej dyskusji nad rozwojem elbląskiego portu morskiego i tym samym rozwojem Miasta”

- podkreślił Rafał Traks.W oświadczeniu Klub Radnych PiS odniósł się także do kampanii „Powiedz TAK miejskiemu portowi”. - Władze miasta przed zaciągnięciem opinii mieszkańców rozpoczęły kampanię „Powiedz TAK miejskiemu portowi”, która jednoznacznie sugeruje odpowiedz oraz stanowisko władz miasta przed rozpoczęciem procesu zaciągnięcia opinii mieszkańców – mówił Rafał Traks. - W naszym najgłębszym przekonaniu, prowadzona obecnie kampania prowadzona jest w sposób nietransparentny i obarczona jest wieloma niejasnościami. Potwierdza to odpowiedz na wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie przedstawienia kosztów wspomnianej kampanii cyt. „informuję, że obecnie nie jest możliwe skalkulowanie wszystkich kosztów kampanii ze względów na fakt, iż wydatki z tego tytułu będą dopiero ponoszone”. Czy samorząd wykupuje usługi nie wiedząc ile za nie zapłaci?

 

Forma powzięcia opinii mieszkańców celem wypracowania oficjalnego stanowiska miasta w sprawie tak ważnej dla Elbląga i całego regionu nadzalewowego oraz proces finansowania działań Prezydenta miasta w ramach kampanii „Powiedz TAK miejskiemu portowi”, urąga powadze, wiarygodności a w szczególności transparentności i jawności tych zagadnień. Wielu mieszkańców, społeczników i osób żywo zainteresowanych sprawą elbląskiego portu, niebezpodstawnie żywi uzasadnione obawy, iż przyjęta forma społecznych konsultacji w postaci „sondażu” jest przeprowadzona nierzetelnie i może być obarczona błędami, zaś same wyniki mogą zostać zmanipulowane

– stwierdził Rafał Traks.Radny zwrócił uwagę na fakt, że do publicznej wiadomości nie zostały podane środki finansowe, jakie Prezydent Witold Wróblewski przeznaczył na kampanię „Powiedz TAK miejskiemu portowi”. - Co ważne, do dziś nie znamy kosztów finansowania tak szeroko zakrojonej kampanii medialnej (zakrawającej na kampanię polityczną). Nie posiadamy żadnej informacji, jaki będzie ostateczny lub nawet częściowy, koszt kampanii i przeprowadzonej „ankiety”, jak również nie zostały wskazane choćby potencjalne obciążenia budżetowe, jakie z tego tytułu będzie musiało ponieść miasto Elbląg – zauważył Rafał Traks.
 

Wiemy za to, że w pozycji wynagrodzenia osobowe oraz bezosobowe nie zostały wypłacone w żadnej formie wynagrodzenia związane z dodatkową pracą na rzecz wskazanej kampanii, a urzędnicy i pracownicy spółek realizują działania związane z kampanią

– stwierdził Rafał Traks.

 


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ cv
  Czwartek, 27.04

  Ta ankieta na TAK-NIE , nie zapewnia prawa do wyrażenia zgody, na przetwarzanie danych osobowych, osoby uczestniczącej w tej ankiecie.

 2. 2
  +2
  ~ Fredek
  Czwartek, 27.04

  Jest pan największym szkodnikiem dla mieszkańców Elbląga. Najpierw bronił pan wysokich opłat za ciepło a teraz chce sprzedać port. Kto takiego sprzedawczyka wybiera?

 3. 3
  +1
  ~ Dość
  Czwartek, 27.04

  Mamy majówkę i mamy wywalone na pajacowanie z portem , ankietę, wojenkę i politykierstwem! My wyjezdzamy a wy wszyscy latajcie po mieście wciskając ludziom kity !!

 4. 4
  --1
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 27.04

  Mieszkańcy myślą że Pan radny coś dołoży. Pana partia bogata jest

 5. 5
  +4
  ~ obserwator
  Czwartek, 27.04

  Jest Pan beznadziejny

 6. 6
  +4
  ~ mieszkaniec1
  Czwartek, 27.04

  do -cv w ankiecie zgoda nie jest potrzebna - patrz art. 6 ust 1 lit e RODO

 7. 7
  --3
  ~ Alex
  Czwartek, 27.04

  W takiej formie ankiety nie będę głosować, gdyż nie podoba mi się ujawnianie moich danych osobowych. Jeśli będę głosować za przejęciem Portu przez Rząd to kto wie jak zareaguje Pan Wróblewski, znając moje dane. A ja właśnie głosuję za przejęciem Portu przez Rząd dla dobra Naszego Miasta Elbląga.

 8. 8
  0
  ~ kij
  Piątek, 28.04

  panie Traks złożyłeś już zawiadomienie do prokuratury? bo albo albo, czy tylko na użytek kampanii ... w mediach?

 9. 9
  +2
  ~ Czego wy nie rozumiecie?
  Piątek, 28.04

  Nie tylko spółek. Czy MOSiRem kieruje prezes? Czy o czymś nie wiem? Czy jest to dalej jednostka organizacyjna urzędu miasta?! Ile kosztował baner na hali przy ulicy Grunwaldzkiej? Ile kosztował? Kto go zamówił i za niego zapłacił? Kto zlecił usługę powiedzenia go i ile za nią zapłacił? I komu, rzecz jasna. Poza tym należy sprawdzić, czy odbyły się te czynności zgodnie z regulaminem zamówień publicznych, czy nie doszło do dzielenia zamówienia. Proszę przeprowadzić kontrolę, panie radny. Czy ja mam podpowiadać, co o jak trzeba zrobić?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3179597854614