Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni zaskarżą do Sądu decyzje Wojewody dotyczące dwóch uchwał

23.09.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni zaskarżą do Sądu decyzje Wojewody dotyczące dwóch uchwał
Radni podczas dzisiejszej (23.09.) sesji głosowali m.in. w sprawie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego stwierdzającego nieważność dwóch uchwał: w sprawie nadania Statutu Szpitalowi Miejskiemu św. Jana Pawła II oraz w sprawie określenia zasad przyznawania stypendium studentom kształcącym się w szkole wyższej na kierunku lekarskim.
 
- Przypominam, że te zmiany przyjęliśmy w czerwcu i wszyscy byliśmy za – mówił Przewodniczący RM Antoni Czyżyk. - Wtedy dyskutowaliśmy o statucie. Dziś głosujemy za tym czy zaskarżyć decyzję Wojewody czy nie.
 
Po krótkiej dyskusji radni zagłosowali za zaskarżeniem rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego stwierdzającego nieważność uchwały w sprawie nadania Statutu Szpitalowi Miejskiemu św. Jana Pawła II w Elblągu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.
 
W tej sprawie głosowało 24 radnych. 15 było za, 7 przeciw i 2 wstrzymały się od głosu.
 
Następnie radni przeszli do głosowania nad zaskarżeniem decyzji Wojewody dotyczącej stypendiów. - Proponowałem zdjęcie tego z porządku obrad. (…) Konsekwencją podjęcia tej uchwały jest nie uruchomienie programu stypendialnego. W tym roku to na pewno. Być może również i w przyszłym roku. Sami sobie blokujemy możliwość pozyskiwania lekarzy za pomocą tego program stypendialnego – stwierdził radny PiS Rafał Traks.
 
 
Trochę odwraca pan kota ogonem. Nie mamy tej uchwały, bo jako jedyny Wojewoda w Polsce, Wojewoda Warmińsko-Mazurski podważył tego typu uchwałę. (…) Może zaapelujcie do Pana Wojewody, żeby nie wstrzymywał dobrych uchwał
 
– zaznaczył Wiceprezydent Michał Missan.
 
- Odrzucenie tej uchwały rodzi poważne skutki. Dlaczego z własnej inicjatywy nie zwołaliście sesji, żeby poprawić tą uchwałę i potem na sesji nadzwyczajnej można było ją przyjąć – pytał radny PiS Marek Pruszak.
 
- Uważamy, że ta uchwała jest przygotowana zgodnie z prawem i nie ma czego tu poprawiać. Sąd to rozstrzygnie – zapewnił Michał Missan. - Na decyzję Wojewody czekaliśmy długo. W województwie świętokrzyskim na decyzję Wojewody czekano 8 dni, a u nas 5 tygodni.
 
- Mam wrażenie, że to jest partyjnie bronienie Wojewody – dodał radny KWW Witolda Wróblewskiego Krzysztof Konert.
 
 
Celem tego program stypendialnego miało być związanie lekarzy na jakiś czas z miastem, bo są pewne braki. (…) Być może stypendia uda się wdrożyć w drugim semestrze. Szukajmy takich rozwiązań
 
– dodał radny niezależny Paweł Fedorczyk
 
- Dzisiaj nie chcę negować decyzji pana Wojewody czy prawników. Widać, że mamy problem z lekarzami. Nie chcę stawać na stanowisku, które zdanie jest bardziej prawdziwe. O tym mógłby rozstrzygnąć sąd. Mówię tylko o tym, żebyśmy przyspieszyli proces, bo jak zaskarżymy to do sądu to tylko opóźnimy wdrożenie stypendiów. (…) Zależy mi na tym, żeby ten proces jak najszybciej uruchomić, a możemy to zrobić – zapewniał Rafał Traks.
 
Andrzej Tomczyński złożył wniosek formalny o zakończenie dyskusji.
 
Proszę pana przewodniczącego (Rady Miasta – przyp.red.) o przeprowadzenie jakiegoś szkolenia dla radnych, jak powinni się zachowywać podczas sesji. Od dyskusji są komisje. To nie jest miejsce na uprawianie kampanii politycznej
 
– dodał radny.
 
Radni zagłosowali za zamknięciem dyskusji. W głosowaniu wzięło udział 21 radnych. 11 było za, 2 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu i 4 nie wzięło udziału w głosowaniu.
 
Rada ostatecznie podjęła uchwałę w sprawie zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego stwierdzającego nieważność uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania stypendium studentom kształcącym się w szkole wyższej na kierunku lekarskim do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Za głosowało 13 radnych, przeciw było 6 radnych, 5 wstrzymało się od głosu, 1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.
 
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Szopka nienoworoczna
  Czwartek, 23.09

  Czas dla niektorych na polityczną emeryturę, a dla innych na zawodową emeryturę, to byc moze uratuje kondycję i stan umyslu miasta , dzisiejszy show byl bardzo zabawny , bo mamy klaunów na etacie , ogólnie jednak to byl widok przerażający w swoim wydaniu ! Poki stare nie odejdzie ,nowe nie nadejdzie !

 2. 2
  +10
  ~ Porazka
  Czwartek, 23.09

  W pewnym wieku nalezy juz odpuścić stolek i przekazać ster następcom, w tym miescie pora ku temu najwyższa, bo po co się kompromitować na forum ? Zawsze trzeba zejsc ze sceny z godnoscią , by nikt się nie śmiał, a zaczyna juz robić sie tragicznie wesolo!

 3. 3
  +8
  ~ zwis
  Czwartek, 23.09

  Jakoś w sprawie Tarnopol - szuchewycz nie mieliście braku wiedzy, honoru, przyzwoitości. Teraz, po Tarnopolu, możecie machac tymi giczałami i jęzorami ile chcecie - to nie zmyje whyna ludobójcy z waszych nazwisk.

 4. 4
  +2
  ~ wanda
  Czwartek, 23.09

  elblascy radni pis glosują tak ,jak dyktuja im polityczni przelożeni ,nie jak potrzebują elblazanie . mam nadzieję ,że w kolejnych wyborach bedzie ich w radzie jeszcze mniej , a reszta bedzie bardziej pracowita .a ci o ktorych slyszymy raz na 4 lata honorowo nie bedą startować

 5. 5
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 24.09

  No cóż pora zacząć przygotowywać pieniążki po przegranej-kolejne sprawie sądowej?

 6. 6
  +5
  ~ Jacek Boki
  Piątek, 24.09

  Wczorajszą decyzją radni tego miasta zeszmacili się ostatecznie i całkowicie. Zastanawiam się teraz, ilu z nich miało dziadkow vulgo rodziców służących w bandach UPA. W całej Polsce już po poprzedniej decyzji tych renegatow zyskali miano Zdrajców, a Elblag stał się synonimem Banderstadt. Ci ludzie w ratuszu to osobnicy bez honoru, zasad, kręgosłupa moralnego i jakiejkolwiek przyzwoitości, o braku wstydu już nie wspominając. Zapraszam wszystkich w przyszły czwartek na godzinę 10 rano przed wejście do urzędu miasta. Będziemy składać kolejna petycję o Rondo Ofiar Wolynia. Mamy kilkaset zebranych podpisów elblazan. Te kanalię będą, chcą czy nie, zacząć cała procedurę na nowo. Zapraszam również Wszystkich 22 października na godzinę 18 na Rondo Obrońców Birczy, by zapalić na nim znicze pamięci w 76 rocznicę pierwszej obrony Birczy przed zmasowanym atakiem band ukraińskich rezunow. Pozdrawiam

 7. 7
  +3
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 24.09

  Szukają pomocy ws Elbląga w olszczyńskiej instytucji? :) Powodzenia...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.