Wtorek, 7.07.2020, Imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Temat likwidacji Pogotowania Socjalnego nadal w toku. Radni mają wnieść skargę do Sądu w Olsztynie

25.05.2020, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Temat likwidacji Pogotowania Socjalnego nadal w toku. Radni mają wnieść skargę do Sądu w Olsztynie
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
W środę, 27 maja, odbędzie się sesja Rady Miasta. Będą to kolejne obrady, które odbędą się zdalnie. Radni m.in. podejmą decyzję w sprawie zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.
 
 
Sprawa dotyczy rozstrzygnięcia nadzorczego z dnia 7 maja 2020 r., kiedy to Wojewoda Warmińsko – Mazurski stwierdził nieważność Uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 16 kwietnia 2020 r. w sprawie likwidacji jednostki budżetowej Pogotowie Socjalne z siedzibą w Elblągu przy ul. Królewieckiej 102.
 
 
Z treści rozstrzygnięcia nadzorczego wynika, iż jedynym powodem, na podstawie którego Wojewoda stwierdził nieważność przedmiotowej uchwały jest okoliczność braku konsultacji jej treści ze związkami zawodowymi. Na poparcie swojego stanowiska Wojewoda przywołał uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 listopada 2010 r., sygn. akt I OPS 2/10. Jednakże z rozstrzygnięciem organu nadzoru nie sposób się zgodzić
 
- wyjaśnia Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta.
 
W czym tkwi problem? - Przede wszystkim należy podkreślić, iż uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego nie może mieć zastosowania w okolicznościach niniejszej sprawy i została ona wydana na kanwie zupełnie innej sprawy, której przedmiotem była konieczność konsultacji związkowych w związku z likwidacją szkoły - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - W kwestii, której dotyczy uchwała kontestowana przez organ nadzoru znamiennym jest wykrystalizowane stanowisko w orzecznictwie sądów administracyjnych. Wynika z niego, że obowiązkowej konsultacji z reprezentatywną organizacją związkową, na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych podlegają projekty uchwał i zarządzeń o charakterze aktu generalnego, a w przypadku aktów
o charakterze wewnętrznym i organizacyjnym wymóg konsultacji związkowych nie obowiązuje.
 
 
Natomiast uchwała o likwidacji samorządowej jednostki budżetowej ma przymiot aktu wewnętrznego i jako taka nie podlega konsultacji w trybie ww. przepisu ustawy o związkach zawodowych
 
- czytamy w projekcie uchwały.
 
Kompleksowe stanowisko w tym zakresie, jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu uchwały, przedstawione zostało w opinii prawnej opracowanej przez Zespół Radców Prawnych Urzędu Miejskiego w Elblągu, w której przytoczone zostały wyroki sądów administracyjnych na jego poparcie (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 grudnia 2005 r.,sygn. akt II OSK 333/05, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 4 października 2012 r., sygn. akt II SA/Ke 551/12, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 października 2013 r.,sygn. akt I OSK 1691/13 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 92/13).
 
- W takim stanie rzeczy uzasadnione jest przyjęcie, iż rozstrzygnięcie nadzorcze zostało wydane z naruszeniem prawa i konieczne jest jego zaskarżenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, na podstawie art. 98 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Elbląg. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia - zaznaczono w projekcie uchwały.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ wicia
  Poniedziałek, 25.05

  Jeżeli wojewoda taki "szczodry" to niech poprowadzi sam to Pogotowie Socjalne, bądź niech przekaże pieniądze na jego funkcjonowanie. I niech się nie chwali / artykuł sponsorowany / że tyle to a tyle przekazał płynu dezynfekcyjnego dla poszczególnych miast, jakby ta "ogromna pomoc" w czasie epidemii było pierwszorzędna?

 2. 2
  +8
  ~ żal
  Poniedziałek, 25.05

  Ale w RM

 3. 3
  --12
  ~ fiki miki
  Poniedziałek, 25.05

  I co na to odpowie radny "lokalny celebryta" Tołwiński? I na nic wsparcia jakie pan żeś otrzymał, nieprawdaż?

 4. 4
  +14
  ~ Zdjęcie
  Poniedziałek, 25.05

  U M ratusz tak zamknąć.

 5. 5
  +14
  ~ Cypis
  Poniedziałek, 25.05

  Wstyd panie Wróblewski, Cyżyk,Osik,Konert, Muraszko i inni z PSL i PO, że w 140 tysiecznym miescie likwidujecie Pogotowie Socjalne kosztem bezpieczeństwa obywateli, którzy na was głosowali. Paraliżujecie pracę elbląskiej policji i szpitali kosztem obywateli. Teraz jak będą gwałcili, kradli na waszych oczach, to bedziecie reagowali? Bo policji w tym czasie nie bedzie, bo będą stały radiowozy pod szpitalem.

 6. 6
  +11
  ~ Topik
  Poniedziałek, 25.05

  Tutaj chodzi o budynek Pogotowia Socjalnego, żeby go sprzedać za bezcen, przysłowiową złotówkę i połączyć do Regent Collidge. Wróbel z kolesiami ma w tym interes, dlatego tak mu zależy na likwidacji Pogotowia Socjalnego. Sprawa ewidentnie dla CBA.

 7. 7
  +4
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 26.05

  A gdzie jest człowiek.....

 8. 8
  +1
  ~ Elbląg w ruinie
  Wtorek, 26.05

  To prezent na 30 lat samorządu. Elbląg nie ma już z tym nic wspólnego

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.