Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Mieszkaniec poprosił radnego o zmianę... punktu głosowania dla wyborców

11.12.2019, 10:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkaniec poprosił radnego o zmianę... punktu głosowania dla wyborców
Fot. Ryszard Biel

Na dyżur radnego Cezarego Balbuzy zgłosił się mieszkaniec naszego miasta, który chciałby, aby zmienić punkt głosowania dla wyborców zamieszkałych przy Alei Grunwaldzkiej 30. Dlaczego?
 

- 29 października br. odwiedził mnie na moim dyżurze radnego mieszkaniec Elbląga zamieszkały przy Alei Grunwaldzkiej 30. W imieniu swoim i mieszkańców budynku zwrócił się z zapytaniem czy istnieje możliwość zmiany punktu głosowania na ten zlokalizowany w budynku elbląskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – opowiadał radny.

 

Swoją prośbę umotywował podeszłym wiekiem i stanem zdrowia mieszkańców budynku. Czy istnieje  możliwość zmiany punktu?

-  pytał Cezary Balbuza.
 

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski tłumaczy, że sprawy podziału miasta na stałe i odrębne odwody głosowania reguluje art. 12 i 13 Kodeksu wyborczego. Zgodnie z art 12 stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 4 tys. mieszkańców. Zmian w obecnie utworzonych obwodach głosowania dokonuje Komisarz Wyborczy wyłącznie z przyczyn określonych w art 13 Kodeksu, tj. zmiana granic gminy, liczby wybieranych radnych, liczby mieszkańców w obwodzie głosowania, granic okręgów wyborczych.

 

W przedstawionym zapytaniu nie zachodzi żaden z przytoczonych przypadków. Rozumiejąc jednak intencje radnego Cezarego Balbuzy w kontekście ułatwienia wyborcom dotarcia do lokalu wyborczego lub udziału w głosowaniu przypominam, że Kodeks Wyborczy umożliwia szereg udogodnień dla takich osób, które z racji wieku lub stanu zdrowia nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do lokalu wyborczego

  – stwierdził Witold Wróblewski.

Te udogodnienia to art. 28 – wyborca, na wniosek wniesiony do urzędu na 5 dni przed dniem wyborców może wybrać dowolny odwód głosowania na terenie gminy, w którym chce głosować; art. 32 – wyborca może pobrać z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania i również może zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania; art. 53 – wyborca niepełnosprawny może głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłasza się do 15 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej; art. 54 – wyborca niepełnosprawny lub wyborca, który najpóźniej w dniu wyborców kończy 75 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Wniosek należy złożyć na 9 dni przed dniem wyborców.

- Z wymienionych udogodnień w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP skorzystało ok. 1 tys. osób uprawnionych do głosowania. W dniu wyborów Urząd zapewnia transport dla osób niepełnosprawnych lub mających kłopot z poruszaniem się do wybranego lokalu wyborczego. W celu skorzystania z pomocy należy w dni wyborów zgłosić telefonicznie potrzebę transportu – dodał Witold Wróblewski.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Quo Vadis Elbląg ?
  Środa, 11.12

  I takimi ***ołami się bez-radni zajmują.

 2. 2
  +5
  ~ zgrywus
  Środa, 11.12

  Radny musi się zając każdą sprawa z jaką przyjdzie mieszkaniec na dyżur ... taka robota?;)

 3. 3
  +15
  ~ stefan
  Środa, 11.12

  Niech się radny zajmuje, ale po co pisać o tym artykuł, nie ma innych tematów?

 4. 4
  +8
  ~ Ryszard Klim
  Środa, 11.12

  Sz. Pani Kamilo, czy temat ten , z szacunkiem dla Mieszkańca, musi zajmować łamy? Nie zająknęliście się nawet sesyjnym wystąpieniem posłanki Moniki Falej, dotyczącym spotęgowania proinwestycjnych działań samorządu , m.in. zorganizowaniem przez P.Prezydenta spotkania elbląskich parlamentarzystów z szefami wojewódzkich i centralnych agencji zajmujących się promocją w zakresie inwestycji. Ani słowa także o tym, co posłanka, jako dotąd jedyna, mówiła o "cieple". Muszą być warunki do społecznej dyskusji, w której chce wziąć udział. Prosi P. Prezydenta o udostępnienie słynnego "modelu ciepłowniczego". Jest on gdzieś ? Także aktualizacji " Założeń do Planu Zaopatrzenia w ciepło" oraz "Raportu podstawowego". To wymagalne dokumenty. Bez nich dyskusja jest tylko manewrem. Redakcjo, Redakcjo ! Pzdr

 5. 5
  +9
  ~ kiki
  Środa, 11.12

  No nie, radny "najbardziej pracowity" Balbuza, nie zna Kodeksu Wyborczego? Teraz "poniał"? I czy to nie wstyd panie radny " najbardziej pracowity", że administrator "nic nie mogę" udzielił panu lekcji?

 6. 6
  --3
  ~ pani Falej nudzi dalej
  Środa, 11.12

  @Ryszard Klim - I bardzo dobrze, że redakcja nie dopuszcza na swoje łamy tanich propagandówek uprawianych przez "elbląską" posłankę i jej klakierów, skoro oprócz populistycznego bicia piany nie idą za nimi żadne konkrety. O cieple posłanka powtórzyła jąkając się tylko kropka w kropkę to, co podsunął jej Ryszard Klim, a czym mieszkańców zanudza on bez konkretów od lat. Jaka jest wartość tych informacji, to wykazały kolejne kontrole i donosy do organów państwowych i śledczych, które oczyściły z zarzutów pomawiane osoby we wszystkich przypadkach. Droga Redakcjo, słusznie czynicie, że na takie medialne zagrywki bez merytorycznej wartości nie pozwalacie - tak trzymać i gonić tanich populistów rózgami:)

 7. 7
  +15
  ~ sprawa Maciaszka
  Środa, 11.12

  jaki radny taka sprawa

 8. 8
  +10
  ~ Taaaa
  Środa, 11.12

  Treść komentarza-bez komentarza. Panie radny,tak samo uczyłeś w szkole techniki biurowej i tak samo jesteś radnym. Czy radni z tego miasta nic nie potrafią zrobić?szukajcie inwestorow, wlaczcie myślenie a nie zajmujecie się głupotami. Gdzie jest senator Wcisla? Przed wyborami codziennie ukazywał się jego tekst i jego plany mianem lotem na księżyc? Zal to wszystko czytac, sami wystawiacie sobie ocene

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.