Środa, 3.06.2020, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Prof. Wojciech Sadurski w Elblągu. "To nie będą normalne wybory, nie będą uczciwe”

18.09.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prof. Wojciech Sadurski w Elblągu. "To nie będą normalne wybory, nie będą uczciwe”
Fot. Ryszard Biel
Elbląski oddział Komitetu Obrony Demokracji zorganizował wczoraj, 17 września, w Hotelu Arbiter otwarte spotkanie z prof. Wojciechem Sadurskim pt. Polska przed wyborami: między demokracją a autorytaryzmem.
 
Wojciech Sadurski - polski prawnik, filozof, politolog, profesor nauk prawnych, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, profesor Uniwersytetu w Sydney, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, komentator polityczny.
 
 
To nie będą normalne wybory. W normalnym państwie demokratycznym wybory dotyczą rywalizacji rozmaitych polityk – czy to będzie energetyczna, podatkowa, światowa. W tej rywalizacji, w tej kampanii, Prawo i Sprawiedliwość stara się stworzyć złudzenie, że mają pewne propozycje programowe. (…) Ale tu nawet nie o to chodzi. Tu chodzi o ustrój. Te wybory będą fundamentalnym wyborem ustrojowym
 
– zaznaczył Wojciech Sadurski.
 
Skąd taki wniosek? - W każdym systemie demokratycznym mamy do czynienia ze zdrowym, normalnym sporem między lewicą a prawicą, między socjalistami a konserwatystkami, między ateistami a ludźmi wiary, między zwolennikami milczącej większości a zwolennikami głośnej mniejszości itd. to nie o tą rzecz będzie szło 13 października – podkreślił Wojciech Sadurski.
 
- 13 października będzie chodziło o to, w jakich ramach te wszystkie dyskusje będą się toczyły w przyszłości. Czy to będą ramy demokratyczne czy to będą ramy autorytarne. To jest ten wyborów. My jesteśmy zawieszeni między dwoma modelami. Modelem, który został zdruzgotany z końcem roku 2015, bardzo pod wieloma względami niepełnej, niekonsekwentnej, nie całkiem sprawiedliwej i dobrej dla wszystkich, ale jednak demokracji a modelem węgierskim, modelem autorytaryzmu, w którym nie ma miejsca na podział władzy, bo cała władza jest w jednych rękach, nie ma miejsca na rządy prawa, bo to nie prawo rządzi, a politycy rządzą prawem – mówił profesor.
 
Podczas spotkania z grupą mieszkańców naszego miasta Wojciech Sadurski opisywał rządy PiS jako system autorytarny, który opozycje traktuje się jako zło koniecznie. - To, co z tych wyborów wyniknie będzie czymś, na co zasłużyliśmy – stwierdził Wojciech Sadurski. - Nie twierdzę, że to będą wybory uczciwe, których wynik będzie stanowił adekwatny obraz rzeczywistych preferencji społecznych. Nie, to nie będą wybory uczciwe. To będą wybory wolne, ale nie uczciwe.
 
 
W przeciwieństwie do tego, co się stało w 2015 roku, nie możemy dzisiaj powiedzieć, że nas nie ostrzeżono. W 2015 r. PiS doszedł do władzy poniekąd przy pomocy dużego oszustwa (…) PiS może z takiej bezczelności już mówi otwartym tekstem, co zamierza zrobić w drugiej kadencji
 
– dodał Wojciech Sadurski.
 
Jak profesor ocenił program PiS- u, który niedawno został oficjalnie ogłoszony? - Poza „Gomułkowskim” bełkotem (…) kilka rzeczy nie ma charakteru humorystycznej propagandy sukcesu, ale są szalenie poważne i szalenie niepokojące – stwierdził. - PiS nam mówi, że w drugiej kampanii dokończy reformę sądu (…) zmienią całkowicie strukturę systemu sądowego, wprowadzą nowe nazewnictwo dzięki czemu będą mogli z dnia na dzień zwolnić wszystkich sędziów po czym zatrudnić ich następnego dnia, ale oczywiście nie wszystkich.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1


Galeria / Prof. Wojciech Sadurski w Elblągu. ( zdjęć 24 )
Dodano: 2019-09-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 18.09

  To mnie rozbawił ...cytuje "To nie będą normalne wybory, nie będą uczciwe” czyli jeśli wygra PIS to wybory bedą sfałszowane a jak Platforma Obywatelska +KOD i spółka to uczciwe?! Proszę nie mierzyć mnie i innych swoja miarą to po pierwsze po drugie już szukamy usprawiedliwienia przegranych wyborów?! Przypomnę, że Bronek nie miał ponoć z kim przegrać co? To jak jest to jest tylko i wyłacznie wina PO i ich głównych trzymających władze w partii. Pytanie kiedy zmiana przewodniczącego PO w Elblągu po tych wszystkich sukcesach wyborczych?!

 2. 2
  +21
  ~ luka
  Środa, 18.09

  Panie Profesorze tytuł nie upoważnia Pana do stawiania tak nieprzemyślanych tez i diagnoz. Gdzie była Pan jak łamano demokracje w poprzednich latach za rządów komunistów i PO-PSL i co Pan zrobił aby nie gnębiono i poniżano Polaków. Co to za gierki Pan uprawia. Trochę rozsądku i obiektywizmu zalecam. Dużo zdrówka na emeryturce życzę.

 3. 3
  +5
  ~ 997
  Środa, 18.09

  po co komentarze do DEB.ilnego artykułu -koleż z Izraela-niech podpowiada Mosadowi !!!!!!!!!!

 4. 4
  +14
  ~ Wicek
  Środa, 18.09

  Panie Sadurski zrobiło się zimno , może już czas założyć czapeczkę na główkę ???

 5. 5
  +23
  ~ Fan Gargamela
  Środa, 18.09

  No bardzo jestem ciekaw co powiedzieliby na to jego nauczyciele nie koniecznie na studiach ale w szkole podstawowej na tu cytuje "...W 2015 r. PiS doszedł do władzy poniekąd przy pomocy dużego oszustwa (…) PiS może z takiej bezczelności już mówi otwartym tekstem, co zamierza zrobić w drugiej kadencji....." Człowieku w 2015 roku wybory przygotowywała dzisiejsza opozycja a wyborcy zadecydowali komu ufają a kto ich zawiódł zgadza się ???!!!

 6. 6
  +20
  ~ astronom
  Środa, 18.09

  Halo tu ziemia. To chyba po wyborach panu profesorowi niepozostanie nic innego jak odlecieć stąd już w realu.Lotem bliżej.

 7. 7
  --12
  ~ Elbląg 2019
  Środa, 18.09

  Tolerancja komentujących........... aż kipi. Pozdrawiam.

 8. 8
  +25
  ~ r.ik.
  Środa, 18.09

  Od pieprzenia głupot nie zwalnia nawet profesura. Współczuję wielbicielom!

 9. 9
  +25
  ~ Do: ~ Elbląg 2019
  Środa, 18.09

  a tolerancja profesora jaka jest?! Jaki jest jego stosunek i szacunek do wyborców, którzy zagłosowali za PIS?!

 10. 10
  +5
  ~ Jaca
  Środa, 18.09

  Cała rodzina wraz z Panem Sadurskim wywodzi się z ruchu ludowego, a zwłaszcza jego ojciec, który był wyższej rangi działaczem komunistycznym. W tamtych czasach wystarczało dostać list z zza granicy, lub nie daj boże mieć rodzinę na obczyźnie i człowiek nie miał szansy na przyszłość wraz z całą swoją rodziną.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.