Wtorek, 4.08.2020, Imieniny: Dominika, Jan, Protazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator PO apeluje do posła PiS. Jerzy Wcisła: Elbląg nie chce Kanału donikąd. Ten Kanał nikomu nie będzie służył

10.09.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator PO apeluje do posła PiS. Jerzy Wcisła: Elbląg nie chce Kanału donikąd. Ten Kanał nikomu nie będzie służył
Fot. Ryszard Biel
- Do 2017 r. oficjalnie Kanał przez Mierzeję Wiślaną był budowany po to, aby umożliwić transport, aby ciężarówki nie jeździły z ładunkami, tylko barki woziły towary Kanałem do portu w Elblągu. W 2017 r. weszła specustawa, która określiła cel budowy Kanału. Nie transport do portu elbląskiego, a względy bezpieczeństwa (…) Wydamy 1,5 miliarda złotych na inwestycję, która do niczego nie prowadzi – zaznaczył senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.
 
 
Rosja napadła na Ukrainę i zajęła Krym, więc my musimy się bronić i umożliwić prowadzenie działań wojennych na Zalewie Wiślanym. Ja to traktowałem jako taki myk, który pozwoliłby PiS-owi uniknąć dyskusji z Komisją Europejską. Okazało się, że to jest prawda, że PiS nie buduje Kanału dla celów transportowych
 
– mówił Jerzy Wcisła.
 
W ubiegłym tygodniu na oficjalnej stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pojawił się komunikat o treści: „W związku z masową akcją dezinformacji oraz manipulacji nt. Przekopu Mierzei Wiślanej informujemy, że są zabezpieczone środki i w ramach inwestycji zostaną zrealizowane: budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym, pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg”.
 
- Kanał kończy się w trzcinach, dwa kilometry przed portem w Elblągu. To zmienia całkowicie charakter tego Kanału. To Kanał donikąd. Elbląg nie chce Kanału donikąd. Ten Kanał nikomu nie będzie służył. Wydamy 1,5 miliarda złotych na inwestycję, która do niczego nie prowadzi. To tak jakbyśmy budowali autostradę bez zjazdów – zaznaczył Jerzy Wcisła.
 
Senator stwierdził, że budowa Kanału zakończy się 2,5 kilometra za przeprawą pontonową w Nowakowie, czyli 2 kilometry przez elbląskim portem. - Po co taki Kanał jest budowany? – pytał dziś Jerzy Wcisła. - Ja tego celu nie potrafię zrozumieć. Minister Gróbarczyk przyznał, że rzeczywiście ten Kanał nie będzie prowadzić do Elbląga, dlatego, że Ministerstwo nie może wykonywać inwestycji w porcie komunalnym.
 
 
To nie jest prawda, bo ustawa o portach i przystaniach morskich mówi wyraźnie, że pogłębienie toru wodnego, także w porcie komunalnym, jest zadaniem budżetu państwa, które powinno być ujęte w ustawie budżetowej
 
– dodał senator PO.
 
Jerzy Wcisła skierował pismo w tej sprawie do posła PiS Jerzego Wilka. - Zrobiłem to, aby wrócił do pierwotnej koncepcji budowy Kanału, która powstała pod koniec ubiegłego wieku i była realizowana przez Rząd PO i PSL-u przez 8 lat – stwierdził Jerzy Wcisła. - 14 listopada 2014 r. został podpisany Kontrakt Terytorialny. W ramach tego Kontraktu Rząd zagwarantował pieniądze na przystosowanie portu do parametrów Kanału. (…) Apeluję do posła Jerzego Wilka, aby jako poseł elbląski zażądał od Ministra przywrócenia właściwego celu budowy Kanału.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ polak
  Wtorek, 10.09

  jak to nie będzie służyć ,PO popłynie ściekiem do bałtyku

 2. 2
  +30
  ~ wyborca
  Wtorek, 10.09

  No Ci to mają program dla Elbląga, proszę o następne postulaty. A może by tak o cieple, za które elblążanie płacą krocie, przez 4 lata podniesiono nam o 30% nie wiadomo z jakiego powodu, w czasach w których rządził Wasz kandydat. Macie w swoich szeregach człowieka , to niech wszystko wyjaśni.

 3. 3
  --9
  Robert Koliński
  Wtorek, 10.09

  Ech, ci to już tak do samych wyborów będą się przerzucać tymi konferencjami, na których ciągle będą międlić to samo i powoływać się na słowa min. Gróbarczyka wte i wewte. Towarzysze PO-PiSowcy, mam dla Was dobrą, lewicową radę - umówcie się kiedyś na wspólną konferencję w Elblągu, może być np. na macie zapaśniczej elbląskiego Atletikonu, niech każdy weźmie sekundanta, zaś min. Gróbarczyk (albo nawet sam Jarosław Wielki!) niech Wam ten Celebrity Death Match rozsądzi, bo przecież do palpitacji serca doprowadzacie mieszkańców tymi kampanijnymi hopsztosami w sprawie przekopu. Kto wyjdzie z maty o własnych siłach, ten miał rację i tego ideę będziemy realizować. Taką mam koncepcję!:)

 4. 4
  +39
  pampi - ZAWADA
  Wtorek, 10.09

  Panie Wcisła , Pan sam wszedł w jakiś " kanał " ?? I to bez obrazy dla Pańskiej osoby i funkcji Senatora . Powie Nam Pan w końcu , coś z innej dziedziny np : pozyskania dużych nowych pracodawców dla Elbląga , rozmawiał Pan z jakimś ?? Podwyżek plac w Elblągu , bo większość żyje z pensji poniżej średniej krajowej itp .itd . Ta pańska kampania wyborcza, strasznie uboga . Nudna . PO co ludzie mają Pana wybierać , bo jest Pan z Elbląga ?? To ma być POwód ?? I niby skuteczny , skoro tak to proszę konkretnie POdać sukcesy dla Elbląga i regionu . Żeby społeczeństwu lepiej się żyło . Było by miło . To w końcu tyle lat jest Pan Senatorem , więc jakie to czyny , a nie słowa za Panem przemawiają ?? Pozdrawiam . Ja na pewno na Pana NIE zagłosuję .

 5. 5
  +23
  ~ Pryncypialność !!!
  Wtorek, 10.09

  To pan umieścił na liście człowieka, którego firma w nasze opłaty za ciepło wkalkulowała milion złotych, odebrany za nieprawidłowości. Czy panu nie wstyd. Proszę więc publicznie go bronić. Czekamy.

 6. 6
  --17
  ~ kolo
  Wtorek, 10.09

  Dalej wygrajcie -opozycjo- te wybory dla nas Polek i Polaków

 7. 7
  +22
  ~ Fredek
  Wtorek, 10.09

  Panie senatorze,został pan wybrany przez elblążan,więc niech pan wykorzysta swój mandat senatorski w celu dokończenia inwestycji,wespół z prezydentem Elbląga,który jest gorącym orędownikiem rozwoju elbląskiego portu i przekopu mierzei.Krytykować każdy potrafi,a działać ponad podziałami,w celu dobra wspólnego,to już gorzej,szkoda mi pana.

 8. 8
  +21
  ~ ob
  Wtorek, 10.09

  Panu służy, bo czy jest jakaś inna sprawą ,którą się senator zajął. A przepraszam sprawa Mieszka I. Jeszcze tylko trzy tygodnie i auf wiedersehen herr Wcisła.

 9. 9
  +18
  ~ portas
  Wtorek, 10.09

  Kiedyś, gdy przy posesjach były płoty, to nietrzeźwy wisiał na tym plocie balansując aby nie leżeć w błocie. Stąd do każdego który powtarza mantrę używa się powiedzenia: trzyma się kanału jak kozioł płotu.. Pozdrawiam głównego urologa rzeki Elbląg. Wydaje się , że tym aktywistom wyborczym potrzebna jest pomoc właściwego specjalisty . Może być od wód, byle skuteczny.

 10. 10
  +19
  ~ Wybory 2019
  Wtorek, 10.09

  Wicie co spadajcie szczaw jeszcze jest.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.