Czwartek, 5.12.2019, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Jerzy Wcisła: Nauczyciele potrzebują wsparcia

19.04.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Nauczyciele potrzebują wsparcia
Fot. Ryszard Biel
Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. - To największy zorganizowany i poprzedzony procedurą sporu zbiorowego protest w wolnej Polsce. Do strajku przyłączyło się ponad 15 tys. szkół i ponad 600 tys. nauczycieli. Na Warmii i Mazurach odsetek jest podobny – mówił senator PO Jerzy Wcisła podczas zwołanej w środę konferencji prasowej.
 
 
Nim strajk się rozpoczął, przez trzy miesiące przedstawiciele nauczycieli próbowali rozmawiać z swoich problemach z Rządem, ale wyraźnie bez woli zawarcia kompromisu płacowego ze strony Rządu. Rząd twierdził, że nie ma środków na realizację żądań nauczycieli, ale jednocześnie pokazał, że na wiele innych celów pieniądze znajduje. W tym czasie na propagandę w mediach publicznych zwiększono budżet o 1,3 mld zł, lawinowo rosną koszty urzędów państwowych, kancelarii: Prezydenta, Sejmu i Senatu. Rząd nigdy jeszcze nie miał tylu ministrów i wiceministrów, a praktyka wypłacania regularnych premii przybrała formę drugiej pensji
 
– zaznaczył Jerzy Wcisła.
 
Senator stwierdził, że przede wszystkim szokiem było ogłoszenie, w trakcie trwania sporu zbiorowego z nauczycielami, programu „Piątka Kaczyńskiego”. - Jego koszt szacuje się na 42 mld zł (13 emerytura – 11 mld zł, 500+ na pierwsze dziecko – 18,5 mld zł), a później dołożenie do niego obietnicy dopłat rolnikom do każdej krowy i świni. Ten drugi program to typowa gruszka na wierzbie, ale ważne jest przesłanie, które trafiło do nauczycieli: Jeśli Rządowi zależy może przyjąć każde zobowiązanie – nawet 40 mld, bez zmian w budżecie i bez zgody ministra finansów. Ale, jeśli nam nie zależy, to będziemy mówić, że chcemy i uważamy, że oczekiwania są słuszne, ale Polski nie stać na realizację takich zobowiązań, więc musicie odstąpić od swoich oczekiwań – podkreślił.
 
Zdaniem Jerzego Wcisły „wbija się społeczeństwu do głowy, że winni są poprzednicy, którzy też nie dbali o nauczycieli”.
 
 
Analiza płac nauczycieli w porównaniu ze średnimi płacami w Polsce pokazuje jednak, że w najgorszej sytuacji nauczyciele byli właśnie pod rządami PiS. Po upadku Rządu PiS w 2007 roku zarabiali 98% przeciętnych wynagrodzeń, w następnych latach rosło do ok. 106% w 2014 roku, a od 2016 roku bardzo szybko spada – do 97% w 2018 roku. Czyli: wróciliśmy do rzeczywistości sprzed 10 lat. Nic dziwnego, że nauczyciele czują się upokorzeni, jak obywatele gorszego sortu, o których rządzący się nie troszczą, bo nie stanowią dla PiS wartościowego elektoratu
 
– stwierdził Jerzy Wcisła.
 
Jak poinformował senator PO propozycję sfinansowania podwyżek płac dla nauczycieli złożyli pracodawcy. - Oni są płatnikami podatków na Fundusz Pracy, który może być wykorzystany m.in. na aktywizację zawodową, a nie, jak to robi Rząd, np. na 13. emeryturę. Taką sugestię przekazali premierowi takie organizacje, jak Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.  Roczne wpłaty na FP wynoszą ok. 12 mld zł, zatem wystarczyłyby na pokrycie kosztów podwyżek płac dla nauczycieli, których koszt szacuje się na 9 mld zł.  Pracodawcy od jakiegoś czasu postulują, by od dawna z Funduszu Pracy wydzielić tzw. Fundusz Podnoszenia Kompetencji. Co ciekawe, rząd nie kwestionuje tych danych – chociaż ciągle uprawiana jest żonglerska danymi. Ale nie kwestionując, proponuje w środku strajku wielotygodniowe rozmowy o ustroju oświaty w Polsce – zaznaczył Jerzy Wcisła.
 
Czy potrzebna jest dyskusja o ustroju oświaty? - Oczywiście, także dlatego, by samorządy nie musiały łatać dziur w budżecie, które zostawia Rząd – stwierdził senator PO. - Przypomnę, że sam zasugerowałem premierowi Morawieckiemu w piśmie z 22 marca, że konieczne jest: „W dialogu z samorządami – zdefiniowanie zakresu odpowiedzialności finansowej Państwa za finansowanie oświaty realizowanej w samorządach, by była pełna jasność za co finansowo odpowiada Rząd, a za co samorząd? Samorząd powinien być partnerem dla Rządu, a nie tylko wykonawcą jego decyzji.” Zatem potrzeba okrągłego stołu jest, ale dzisiaj Rząd jest w spanie sporu z nauczycielami o wysokość płac i ten problem musi rozwiązać, nim zaprosi nauczycieli do stołu. Widać jednak, że celem strony rządowej jest zmęczenie Polaków tym strajkiem i wygenerowanie konfliktu między nauczycielami i przede wszystkim między nauczycielami a rodzicami. To podła taktyka, ale boję się, że może zadziałać.
 
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ opinia
  Piątek, 19.04

  Czemu wcześniej nie udzielał Pan tego wsparcie .A teraz widać ,ze namawia Pan do kontynuacji strajku .Hipokryzja

 2. 2
  +29
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 19.04

  Ten senator to naprawdę POtrafi rozbawić do łez!

 3. 3
  +24
  ~ POrażony POmysłami POrażki
  Piątek, 19.04

  Jak widać senator do stołu lubi zasiadać z Kawa ma swojego wielbiciela, parnera.....? Może przy okazaji kilka słów jak powstał i z czyjej inicjatywy KOD w E-g? Kiedy rozliczenie Referendum 2013 roku i wyciągnięcie wniosków bo coraz mniej członków i sympatyków dlatego wspieramy się KODowcami w ilości sztuk kilka osób to jest siła polityczna? Żeby w wyborach parlamentarnych nie było takiego wielkiego sukcesu koalicji jak do rady miasta bo wtedy to już pewnik, że Przewodniczącego PO pora zmienić i Jacuś tu nie pomoże....?

 4. 4
  --20
  ~ Mama
  Piątek, 19.04

  Bardzo dobry artykuł dziękujemy za wsparcie nauczycieli. Trzeba rozmawiać i podejmować słuszne decyzje. Wszyscy oczekuja rozwiązania strajku.... nie służy to nikomu.

 5. 5
  +12
  ~ ikiv
  Piątek, 19.04

  Wcisła w wyborach ile głosów zgarnął ?

 6. 6
  +4
  ~ Do: ikiv
  Piątek, 19.04

  Trochę więcej od Witolda Dziewiałtowskiego, który związany z SLD (nie związany z PO) startował na senatora Platformy Obywatelskiej!

 7. 7
  +17
  ~ anonim
  Piątek, 19.04

  Za pózno.Strajk padł.Krajobraz po bitwie jest taki ze nauczyciele zostali wbici w ziemie,odarci z godnosci z łatką terrorystów mając przeciw sobie rodzicow i dzieci oraz nastawionych przeciw sobie połowe nauczycieli...To właśnie nasza Polska,nowoczesna pospolita coraz bardziej podzielona coraz bardziej rozbita...

 8. 8
  +24
  ~ 123
  Piątek, 19.04

  Platforma rządziła 8 lat więc weź nam nie wciskaj kiełbasy wyborczej że potrzebują wsparcia. Gdzie wtedy Pan był?

 9. 9
  +14
  ~ Rada
  Piątek, 19.04

  Oddaj swoją pensje dla nauczycieli. Przestań jatrzyc.

 10. 10
  +11
  pampi - ZAWADA
  Piątek, 19.04

  Panie Senatorze , który bardzo dużo " gada " , że coś zrobił , że wiedział i rzekomo podjął jakieś działania . A gdyby nawet . To prawie nigdy nie przyniosły żadnego efektu . Gadanie dla gadania i tak w kółko . Kto Pana wybrał ? Zachodzę w głowę . Jest Pan niebywale męczący i nudny dla odbiorcy , wyborcy .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.