Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni nie mieli wątpliwości – z Elbląga zniknie MPO i PDiM. Powstanie za to nowa spółka

30.03.2017, 18:30:37 Rozmiar tekstu: A A A
Radni nie mieli wątpliwości – z Elbląga zniknie MPO i PDiM. Powstanie za to nowa spółka
REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów przestanie istnieć. Powstanie za to nowa spółka - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Taką decyzję podjęli radni podczas dzisiejszej sesji.
.

Przy dalszym realizowaniu zadań Gminy w zakresie odbioru odpadów, utrzymania dróg i chodników, remontów cząstkowych ulic na dotychczasowych zasadach rynkowych miejskie spółki MPO Spółka z o.o. i PDiM Spółka z o.o. nie mają szans na skuteczne konkurowanie na rynku, wygrywanie przetargów i dalsze funkcjonowanie. Należy liczyć się z upadłością tych spółek, a tym samym z utratą miejsc pracy dla zatrudnionych w nich pracowników

- wyjaśniano podczas sesji.

Rozwiązaniem ma być powstanie nowej spółki. - Alternatywą dla takiego rozwoju sytuacji jest utworzenie przez Gminę Miasto Elbląg z Zakładem Utylizacji Odpadów Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Elblągu nowej spółki działającej pod firmą Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zasilenie kapitałowe przy powstaniu spółki, jak również przewidywane kolejne zasilenia (także po zakończeniu likwidacji spółek MPO i PDiM) tworzą podstawy jej prawidłowego i stabilnego rozwoju. Realizowała ona będzie dotychczasowy przedmiot działalności MPO i PDiM - tak Prezydent uzasadniał, dlaczego radni powinni zagłosowac za przyjęciem uchwały.

Wśród powód, które przemawiały za utworzeniem nowej spółki były m.in. utrzymanie miejsc pracy dla pracowników likwidowanych spółek, wybudowanie na terenie Modrzewiny nowej bazy firmy (stworzone zostaną dobre warunki pracy i zaplecze socjalne dla pracowników), możliwość świadczenia usług na wysokim poziomie dzięki dokapitalizowaniu i dosprzętowieniu, zapewnienie stałego źródła przychodów, co umożliwi pozyskiwanie korzystnego kredytowania, rozwój firmyi zachowanie stabilnych miejsc pracy, zachowanie bezpośredniego wpływu na rzetelność realizacji zadań, zwłaszcza w zakresie odbioru odpadów, zwiększenie wpływu na osiągnięcie przez Gminę Miasto Elbląg wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów, który dla papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła w 2019 r. wynosi 40%, a w 2020 r. 50% oraz „uwolnienie” dotychczas zajmowanych przez spółki lokalizacji, które w planie zagospodarowania przestrzennego posiadają inne funkcje niezwiązane z ich obecnym przeznaczeniem.

- Istnieje możliwość, zwłaszcza w zakresie odbioru odpadów, realizacji zadania w części przez nowo powstałą spółkę, w ramach zamówienia „z wolnej ręki”, a w części przez wykonawców prywatnych wyłonionych w procedurze przetargowej. Takie rozwiązanie może przynieść korzystne efekty w zakresie zwiększenia możliwości oceny efektywności realizacji zadania i osiąganych wskaźników dotyczących odbioru odpadów - zapowiadał Prezydent.

1 stycznia br. w życie weszła nowelizacja prawa zamówień publicznych, która umożliwiła bez potrzeby ogłaszania przetargu zlecanie m. in. wywozu odpadów czy utrzymania w czystości dróg. Jednym z warunków udzielenia zamówienia „z wolnej ręki” jest, aby ponad 90 proc. działalności wykonawcy   dotyczyła Miasta i jego jednostek.

Zarówno PDiM, MPO jak również Zakład Utylizacji Odpadów nie spełniają drugiego z ww. warunków. Zatem nie ma możliwości powierzenia im realizacji zadań w trybie „z wolnej ręki” przez Gminę, ani w przypadku każdej z nich z osobna, ani też w przypadku dokonania połączenia spółek. Spełnienie tego kryterium możliwe jest natomiast przez nowo utworzoną spółkę, w przypadku której współczynnik 90 % obliczany jest na podstawie „wiarygodnych prognoz handlowych”

- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Radni nie mieli żadnych wątpliwości. Obyło się bez dodatkowych pytań czy dyskusji. Zdecydowaną większością głosów radni wyrazili zgodę na  rozwiązanie MPO i PDiM oraz utworzenie nowej, miejmy nadzieję bardziej efektywne spółkij.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ badyy
  Piątek, 31.03

  A mnie to dziwi, dlaczego wcześniej nie ratowano MPO ? co takie połączenie ma dać dla Nas mieszkańców? tylko ilościowo mniej Spółek. I tak oto ubywa Miejskich Spółek, a Epec to nawet" planuje" umowę na 17 lat , do czego mam nadzieje nie dojdzie. Tyle ludzi Urząd zatrudnia, czy ktoś może zapanować nad prawidłowym zarządzaniem?, że to co jest Nasze my płacimy i chcemy, żeby się rozwijało i rozbudowywało. A tu kupiono budynek po dawnym PZU, to pytam się dla kogo, dla poszerzenia przestrzeni pracującym w UM. Ile pójdzie na przystosowanie tego budynku. Jeszcze tylko brakuje obwarowania murem jak zamku. Czy My mamy gospodarza?

 2. 2
  +2
  ~ ccc
  Piątek, 31.03

  Te same niedojdy będą tym zrządzać więc jaki jest sens tego ruchu poza generowaniem wydatków?

 3. 3
  +2
  ~ obserwator77
  Sobota, 01.04

  ccc,masz rację,będą tym zarządzać te same niedojdy,co położyły inne firmy,bo normalny specjalista nie będzie pracował za 5000-7000 brutto...i to na czas kadencji obecnego prezydenta,bo przyjdzie następny i spółkę obsadzi swoimi,i nieważne czy dotychczasowy był ok.Idealnym rozwiązaniem było by partnerstwo publiczno-prywatne albo zabezpieczenie pracy zarządzającemu tak,by był chroniony przed zawieruchą wyborczą.

 4. 4
  0
  ~ oskar
  Niedziela, 10.09

  PDiM za na niszom krajową

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1247930526733