Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Usunięto tablicę z cmentarza, bo „umieszczono ją bez żadnych uzgodnień”. Radni chcą, aby wróciła

05.06.2015, 11:35:58 Rozmiar tekstu: A A A
Usunięto tablicę z cmentarza, bo „umieszczono ją bez żadnych uzgodnień”. Radni chcą, aby wróciła
Tablica umieszczona na elbląskim cmentarzu, fot. udostępnione przez Jerzego Wcisłę

Wśród licznych interpelacji i wniosków zgłoszonych podczas majowej sesji Rady Miasta, Jerzy Wcisła (PO) zaproponował powołanie Komitetu Inicjującego Upamiętnienie w Elblągu „Zbrodni Wołyńskiej”. - W naszym subregionie są całe wsie, zamieszkane przez przesiedleńców z tamtych stron, dlatego (…) wniosek o upamiętnienie ofiar Zbrodni Wołyńskiej tablicą pamiątkową w Elblągu jest uzasadniony - zaznaczył radny.

Jerzy Wcisła w imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej złożył wniosek mający na celu doprowadzenie do ponownego umieszczenia tablicy.

W listopadzie 2014 roku, na elbląskim cmentarzu, obok Krzyża Katyńskiego pojawiła się tablica oddająca hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. Tablicę umieszczono bez żadnych uzgodnień i bez powiadamiania zarządzającego nekropolią, ani żadnego organu samorządu Miasta. Formalnie nie wiadomo, kto tablicę umieścił

– podkreślił radny.

W związku z tym tablice usunięto. - Została zdjęta tuż przed obchodami 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przywołuję ten fakt, bo świadczy on, że w Elblągu istnieje środowisko, zainteresowane upamiętnieniem tego mrocznego i mało znanego faktu, a jednocześnie mającego skłonność do działań konspiracyjnych – dodał Jerzy Wcisła.

Dlaczego to takie ważne, aby tablica powróciła? - Zbrodnia Wołyńska powinna być upamiętniona w sposób godny, z czcią należną jej ofiarom. Zbrodnia Wołyńska dotyczy akcji masowego mordowania Polaków przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, szczególnie w okresie od lutego 1943 roku do lutego 1945 roku – opowiadał podczas sesji Jerzy Wcisła. - Akcja miała na celu dokonanie czystki etnicznej, czyli usunięcie Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, ale szacuje się, że w ramach akcji zginęło od 50-60 do 100 tysięcy Polaków.

Radny korzystając z obecności kamer i dziennikarzy chciał przypomnieć kilka faktów. -  W 2013 roku, Senat RP przyjął uchwałę, nazywając Zbrodnię Wołyńską „czystką etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”. Uchwała imiennie podnosi zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jerzego Giedroycia. W obchodach 70. rocznicy Zbrodni uczestniczyło wielu wybitnych Polaków: naukowców, działaczy, kombatantów, katolickich biskupów – wymieniał Jerzy Wcisła.

Nasze miasto, zdaniem Klubu Radnych PO, w szczególności zasługuje na miejsce, w którym będzie można oddać hołd ofiarom tej tragedii. - W wielu miastach polskich odsłonięto pomniki lub tablice upamiętniające tą przeszłość – m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Koszalinie i innych. W Elblągu i wokół Elbląga mieszka wiele osób wywodzących się z tzw. kresów, w tym z Wołynia – mówił Jerzy Wcisła. - W naszym subregionie są całe wsie, zamieszkane przez przesiedleńców z tamtych stron, dlatego zadaniem radnych Klubu Radnych PO wniosek o upamiętnienie ofiar zbrodni wołyńskiej tablicą pamiątkową w Elblągu jest uzasadniony.

Jakie Platforma Obywatelska widzi rozwiązanie?

Powołanie Komitetu Inicjatywnego pod przewodnictwem prezydenta Elbląga, a jeśli będzie to możliwe to pod wspólnym przewodnictwem prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej, pozwoli na realizację idei w sposób najbardziej godny, z udziałem przedstawicieli wszystkich sił politycznych i wszystkich ważnych środowisk

– zaznaczył Jerzy Wcisła.

Czym zajmowałby się Komitet? - Pierwszym celem Komitetu mogłoby być uzgodnienie formy  i miejsca upamiętnienia tej zbrodni w dniu 11 lipca – w 72. rocznicę zmasowanego ataku na 99 polskich miejscowości na Wołyniu. Taka inicjatywa musi opierać się na możliwie jak najszerszym społecznym konsensusie, z udziałem wszystkich środowisk, które zechcą się w jego prace włączyć – tłumaczył radny.  Powinni w niej uczestniczyć także przedstawiciele środowiska, która już działa na rzecz tego przedsięwzięcia. Środowiska, które zwróciło się m.in. do radnych o wsparcie, ale jednocześnie odnosi się z nieufnością do samorządu elbląskiego. Byłoby źle, gdyby Samorząd Miasta nie dostrzegając potrzeby podjęcia tego tematu, przyczynił się działań, które stałyby się przyczyną podziałów na tym tle.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ exit
  Piątek, 05.06

  Brawo Jerzy Wcisła, brawo radni PO. Oto kur..a największy problem mieszkańców Elbląga. Brak tablicy pamiątkowej. Kogo myśmy do tej rady miasta wybrali1

 2. 2
  +13
  ~ czytelnik Gazety Polskiej
  Piątek, 05.06

  Warto dodać, że w myśl uzasadnienia, że tablica postawiona przez mieszkańców stała nielegalnie można z dużą dozą prawdopodobieństwa graniczoną z pewnością stwierdzić, że postawiony krzyż katyński oraz tablica poświęcona sp.Lechowi Kaczyńskiemu i 95 tragicznie zmarłym 10 kwietnia 2010 roku również nie posiadają żadnej pisemnej zgody odpowiednich instytucji-prawda?! Czyli są równi i równiejsi plus bałagan decyzyjny w urzędzie?

 3. 3
  +4
  ~ wkurwiony
  Piątek, 05.06

  obłudna menda Wcisło razem z Wróblewskim usuneli tą tablicę ona zawsze była na 4 -tą rocznicę zamachu Smoleńskiego i nikomu to nie przeszkadzało!!!! a za ich rządów przed V-tą rocznicą ja usuneli a teraz te POwskie szmaty chcą przed wyborami przypodobać środowiskom kresowym.Mam nadzieje że te sprzedajne mafijne szmaty znikną na jesieni po wyborach raz na zawsze ze sceny politycznej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 4. 4
  +7
  ~ kat na idiotów
  Piątek, 05.06

  Do exit i innych wątpiących w celowość działania kogokolwiek w tej materii "„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”!!!!!!

 5. 5
  +1
  ~ elblązanin
  Piątek, 05.06

  największy problem że kures..wo POwskie w Elblągu rządzi razem z komuną,zdrajcy aferzyści i mafia podległa kacapom i szkopom

 6. 6
  0
  ~ byly PO
  Piątek, 05.06

  Jak PO plynie w dol to i za nielegalne tablice sie wzielo by byly legalne...zal

 7. 7
  +1
  ~ byly PO
  Piątek, 05.06

  Ja pojde jeszcze dalej.Proponuje by PO przed wyborami w Warszawie na Krakowskim Przedmesciu postawilo jednak pomnik ku trzci Katastrofy Smolenskiej.Napewno wtedy wygraja wybory.Szczyt obludy!!!

 8. 8
  +11
  ~ Podatnik
  Piątek, 05.06

  Decyzję o usunięciu tablicy podjął jakiś urzędnik z imienia i nazwiska może by tak ktoś faktycznie sprawdził czy krzyż katyński i tablica Kaczyśskich ma pozwolenia jeśli nie to ukarać przykładnie urzędasa

 9. 9
  +1
  ~ z sld
  Piątek, 05.06

  czas na tablicę ku czci prawie 200 tys Polaków zamordowaych przez Ruskich w latach 1937-1938, to straszne ruskie ludobójstwo do dzisiaj nie jest pamietnione, zgnęło wielku polskich komunistów, dobrych towarzyszy, cześć ich pamięci, wieczna hańba mordercom

 10. 10
  +6
  ~ TW
  Piątek, 05.06

  prosze usunąć czerwone gwiazdy z cmentarza gdzie pochowani są sołdaci krasnej armii. te gwiazdy to propagowanie ustroju totalitarnego. a tak na marginesie czy członek PO pan Sycz ma coś do powiedzenia może to na jego interwencje usunięto tablice?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.631765127182