Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Kradzieże plagą elbląskich szpitali? "Pacjent jest pozostawiony sam sobie"

11.05.2015, 07:00:15 Rozmiar tekstu: A A A
Kradzieże plagą elbląskich szpitali? "Pacjent jest pozostawiony sam sobie"
Fot. Adrian Sajko

Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej radna Małgorzata Adamowicz (PiS) złożyła interpelację w sprawie wprowadzenia procedur zabezpieczania rzeczy osobistych pacjentów w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II. - Szpital to miejsce,w  którym pacjent powinien przede wszystkim uzyskać fachową pomoc medyczną, ale również powinien czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że jego rzeczy osobiste będą w odpowiedni sposób zabezpieczone -zaznaczyła radna.

Kilka dni przed sesją doszło do zdarzenia, które przykuło uwagę radnej. - Bliska mi osoba została okradziona z pieniędzy, dokumentów i kluczy  do mieszkania. Wiem, że nie jest to przypadek odosobniony i podobne historie zdarzały się wielu znajomym osobom. Często również czytamy o tym w prasie - stwierdziła.

Małgorzata Adamowicz zwróciła uwagę na to, iż procedury, mające na celu dbanie o bezpieczeństwo, pod tym względem pacjentów zawodzą. - Lakoniczne stwierdzenia personelu, że to są rzeczy pacjenta i szpital za nie nie odpowiada są co najmniej dziwne - podkreśliła. - Pacjent, który zostanie przywieziony z ulicy  w stanie utraty przytomności powinien sam zabezpieczyć sobie mienie zgodnie z tą logiką rozumowania. Ignorancja w tym temacie ukazuje nierzetelność i brak odpowiedzialności personelu
oraz  brak wrażliwości na drugiego człowieka.

Rozwiązanie według radnej jest proste. - Jeśli procedury w naszym systemie zawodzą należy je zmienić tak, aby były skuteczne. W Szwecji każdy pacjent ma rzeczy osobiste w szafce zamykanej na kluczyk, a klucz do szafki jest zabezpieczony przez personel. Jeśli natomiast mamy zastrzeżenia co do uczciwości personelu to pomyślmy o monitoringu sal chorych.

Jaka będzie z tego korzyść? - Dwojaka - zapewnia Małgorzata Adamowicz. - Opieka medyczna będzie pod ścisłym nadzorem oraz poczucie, że nasze rzeczy są pod ochroną.

Radną przeraził fakt, że okradzione osoby nie mogą liczyć na pomoc. - Z wiedzy, jaką posiadam wynika, że sprawy wielu okradzionych w szpitalu pacjentów pozostają bez interwencji. Osoba, która nie chce drążyć tematu, nie ma na to siły, a rodzina pacjenta, który umrze w szpitalu nie ma do tego głowy, bo jest pogrążona w rozpaczy. Na takich ludzkich dramatach żerują ci, którzy okradają swoje ofiary - dodaje Małgorzata Adamowicz.

O co wnosiła radna? - Apeluję do jednostek i zarządzających nimi osób do  wypracowanie procedur zabezpieczających rzeczy osobiste pacjenta na czas jego pobytu w szpitalu oraz, na wypadek jego śmierci w szpitalu, przekazania jego mienia rodzinie - stwierdziła. - Myślę, że dobre praktyki innych państw, które radzą sobie z tego typu problemem powinny być dla nas motywujące i wpłynąć na podniesienie standardów do poziomu, jaki obowiązuje w krajach wysokorozwiniętych.

Do poruszonego tematu odniósł się Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Sprawa zabezpieczenia rzeczy osobistych w szpitalu jest to problem w skali kraju. Na ludzkiej krzywdzie próbuje się zrobić interes. Podjąłem się rozmowy z dyrekcją szpitali co do możliwości i sposobów zabezpieczenia pacjentów. Sprawa od kilku lat dopiero nabiera coraz większego rozgłosu - stwierdził.

Minęło kilka miesięcy. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z zapytaniem o efekty tych rozmów oraz do radnej, by sprawdzić, czy oprócz poruszenia podczas sesji problemu postanowiła działać, by go rozwiązać. Gdy tylko otrzymamy informacje opublikujemy ją na łamach info.elblag.pl.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ smutna okradziona
  Poniedziałek, 11.05

  piguły lub salowe kradną.

 2. 2
  +2
  ~ 18973854
  Poniedziałek, 11.05

  Na laryngologii/chirurgii szczękowej sprawa jest załatwiona wzorcowo. Są szafki z kluczykami na rzeczy pacjentów (chociaż nie wiem czy nie jest ich za mało), a jak to personel informuje o możliwości zostawienia wszystkiego w szatni. Poza tym zauważyłem, że biały personel interesuje się ludźmi, którzy spacerują sobie po korytarzu. Brak anonimowości odstrasza najskuteczniej. I o to chodzi aby nie być biernym.

 3. 3
  +4
  ~ mieszkanka
  Poniedziałek, 11.05

  Moja mama która leżała na oddziale psychiatrycznym w szpitalu została okradziona ze wszystkiego .Zginęły jej kolczyki ,obrączka .aparat słuchowy,środki czystości a nawet majtki. Chcę nadmienić że na tym oddziale mają monitoring na każdej sali.I do kogo miałam się zwrócić na skargę .Nikt nic nie widział.

 4. 4
  +3
  ~ pacjent
  Poniedziałek, 11.05

  W szpitalu wojskowym plaga kradzieży dotyczy oddziału wewnętrznego. Są podejrzenia pacjentów co do personelu, ale nikt nikogo za rękę nie złapał, więc proceder trwa w najlepsze.

 5. 5
  0
  ~ ...
  Środa, 13.05

  Radna KŁAMIE - opisana sytuacja miała miejsce w byłym Szpitalu Wojskowym.

 6. 6
  0
  ~ mieszkanka
  Środa, 24.08

  Moja mama została także okradziona na oddziale psychiatrycznym skradziono jej całą biżuterię złotą i srebrną którą miała wartość około 20 tysięcy prosiłam pielęgniarki aby złożyć to do depozytu nie uczyniono tego wiedząc co moja mama miała, a pan doktor z tego oddziału bezczelnie mówił, że moja mama swoje kosztowności rozdawała. Przykre jest to że nie dość że człowiek jest chory to w tak perfidny sposób się jego traktuje. Uważam, że w szpitalu tym panuje zmowa milczenia wśród samego presonelu, ja i tak tą sprawę nagłośnię go nie można chronić złodzieji zwłaszcza że szpital dla człowieka chorego to drugi dom.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0475261211395