Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Pracownicy muzeum rozwiążą zagadkę tajemniczej mogiły na cmentarzu przy ul.Agrykola

25.03.2015, 09:04:21 Rozmiar tekstu: A A A
Pracownicy muzeum rozwiążą zagadkę tajemniczej mogiły na cmentarzu przy ul.Agrykola
fot. Adrian Sajko

Niedawno poruszaliśmy temat tajemniczej mogiły znajdującej się na cmentarzu przy ul. Agrykola. Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz historycy w nim pracujący mają pomóc ustalić, kto został pochowany w tajemniczej mogile.

 
Na tajemniczej mogile znajduje się skromna tabliczka, według której w tym miejscu leży 29 polskich jeńców pochowanych w lutym 1943 roku. W 1989 roku mieszkańcy ziemi elbląskiej ufundowali miedzianą tablicę, która miała upamiętniać nazwiska jedenastu pochowanych. Z zawartej informacji na tablicy wynikało, iż większość z nich umarła we wrześniu 1939 roku. Niestety tablica została skradziona kilka lat temu i nikt nie wie skąd pochodziła wiedza na temat pochowanych osób. 
 
Sprawą po latach zainteresowali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdzisław Olszewski (PiS) zgłosił tę sprawę na Komisji Gospodarki Miasta, 17 lutego bieżącego roku. 
 
Pomimo, że mogiła leży prawie przy głównej alei cmentarza nie da się jej w  prosty sposób  znaleźć. Wstępnie również ustalono, że nazwiska z tablicy ufundowanej przez mieszkańców w 1989 roku powielają się na pojedynczych grobach znajdujących się w Alei Żołnierzy z II Wojny Światowej. 
 
Wyjaśnić historię zbiorowej mogiły oraz osób pochowanych tam mają historycy z elbląskiego muzeum. Również mieszkańcy Elbląga, którzy wiedzą coś na ten temat mogą pomóc. 
 
 
źródło: onet.pl
 
oprac.
 
IK

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ cieciorka
  Środa, 25.03

  No faktyczne tajemnica. Na Agrykoli kilka lat temu z jednej mogiły wyjęto pomad szczątki od ponad 200 osób. Pracę wykonali z firmą profesjonalnie tym zajmująca się pasjonaci historii naszego miasta. Polecam http://dziennikelblaski.pl/na-cmentarzu-agrykola-odkryto-szczatki-zolnierzy-z-czasow-ii-wojny,3211

 2. 2
  +10
  ~ kat na idiotów
  Środa, 25.03

  Jeśli muzealnicy chcą rozwiązać prawdziwą zagadkę to niech się dowiedzą gdzie został wywieziony i gdzie jest dziś most zwodzony ? Co się stało z pięknym mostem zwodzonym, który przetrwał dwie wojny światowe oraz grabieżczą okupację armii czerwonej po zdobyciu Elbląga w 1945 roku. Ostatni raz widziano go w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku.

 3. 3
  0
  ~ rozmaryn
  Środa, 25.03

  Bardzo cenna inicjatywa. a przy okazji nt. wypowiedzi "kata na idiotów". Takich jak autor tej wypowiedzi nie trzeba siać, rozmnażają się jak chwasty i wszystko starają się zohydzić.

 4. 4
  +7
  ~ SJP
  Środa, 25.03

  "Z zawartej informacji na tablicy wynikało, iż większość z nich miała umrzeć we wrześniu 1939 roku." Miała umrzeć czy umarła ? Jeżeli miała to znaczy, że zamierzała lub ktoś tej większości nakazywał umrzeć ! Czy na tablicy była informacja, że większość z nich miała umrzeć we wrześniu 1939 roku ? Wydaje mi się, że na tablicy była informacja, że umarli we wrześniu 1939 roku, więc wynika z tego, że umarli w tym czasie a nie, że mieli umrzeć. Co to za nowomowę teraz ludzie stosują a w szczególności media i urzędnicy ???

 5. 5
  --3
  ~ do lewatywy
  Środa, 25.03

  "lewatywa" o czymś bredzi, niech wyjawi, co ją gnębi. Zamiast lewatywy w aptece są mniej inwazyjne środki na stwardnienie, także komórek szarych. Jesli jakaś Ines(?) chyba Inez? może pomóc, niech to zrobi. Im mniej buractwa będzie w Elblągu, tym lepiej

 6. 6
  --2
  ~ rk
  Środa, 25.03

  panie Olszewski czy nie ma ważniejszych- spraw czas na emeryturę

 7. 7
  +1
  ~ reeeet
  Czwartek, 26.03

  właśnie zajmijcie się gdzie jest owy most zwodzony??????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.