Czwartek, 9.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Paweł Kowszyński: Prezydent Jerzy Wilk zobowiązał się, że do końca 2014 roku połączy Zatorze z Miastem

01.10.2014, 07:00:22 Rozmiar tekstu: A A A
Paweł Kowszyński: Prezydent Jerzy Wilk zobowiązał się, że do końca 2014 roku połączy Zatorze z Miastem
fot. Adrian Sajko

Ponad rok temu kandydował na stanowisko Prezydenta Elbląga z ramienia Solidarnej Polski. Dziś lider tej partii zastanawia się czy ubiegać się o mandat radnego. Mowa o Pawle Kowszyńskim, który wczoraj, po konferencji prasowej poświęconej podpisaniu porozumienia między PiS-em a SP, zgodził się udzielić  wywiadu dla info.elblag.pl.

Dlaczego doszło do podpisania porozumienia między PiS-em a Solidarną Polską w Elblągu. Chodziło tylko o przełożenie porozumienia ze szczebla centralnego?

Na skali elbląskiej nie mieliśmy takiego przymusu, żeby startować razem z PiS-em, na listach PiS-u, natomiast względy, jeżeli chodzi o program wyborczy, były najważniejsze. Fakt faktem, kiedy w zeszłym roku kandydowałem na Prezydenta, miałem własny program wyborczy, natomiast po roku urzędowania obecnego Prezydenta Jerzego Wilka okazało się, że 99 proc. punktów mojego programu było realizowane przez Jerzego Wilka. Było też otwarcie na Solidarną Polskę, że jednak można wspólnie działać i nie ma sensu rozbijać  się na dwa komitety wyborcze. Zwłaszcza, że byśmy sobie zabierali te same głosy. To chyba najważniejsza przesłanka.

Od kiedy trwały rozmowy?

Jako Solidarna Polska z panem prezydentem Jerzym Wilkiem na temat programu rozmawialiśmy już od początku września. Doszliśmy do wniosku, że program jest spójny w wielu kwestiach. To przeważyło przede wszystkim.

Są też inne powody?

Drugim powodem, dla którego startujemy razem, a nie oddzielnie, jest to, że Elbląg dzisiaj potrzebuje osoby, która będzie godnie reprezentowała miasto, będzie nim zarządzała. Przez rok czasu władze miasta pokazały, że potrafią to robić. Co miesiąc uczestniczyłem w stolikach konsultacyjnych, gdzie wiele moich pomysłów, wniosków, czy argumentów było branych pod uwagę.

Na przykład?

Dyskutowaliśmy o wprowadzeniu zasady inicjatyw obywatelskich przez mieszkańców miasta. To było konsultowane przy stoliku konsultacji z prezydentem miasta i dzisiaj mamy tego efekty, bo Rada Miejska przyjęła ten projekt. (...) Kolejna kwestia to swego czasu spotkałem się z prezydentem Jerzym Wilkiem i wiceprezydentami Markiem Pruszakiem i Januszem Hajdukowskim. Rozmawialiśmy na temat połączenia komunikacyjnego Zatorza z resztą Elbląga, żeby tego pomysłu nie odkładać, bo on  krąży już od 15 lat. Prezydent  był na to otwarty i mamy już zakończony  przetarg na realizację samego przygotowania tej inwestycji połączenia Miasta. Co więcej prezydent Jerzy Wilk zobowiązał się, że do końca 2014 roku połączy Zatorze z Miastem przez byłą jednostkę wojskową.

30 września oficjalnie, w obecności dziennikarzy, zostało podpisane porozumienie między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską. Jak będą zatem wyglądały listy z kandydatkami do Rady Miejskiej? Są ustalone proporcje?

Na temat list wyborczych do Rady Miasta jeszcze nie ustaliliśmy szczegółów. Jesteśmy zaproszeni na listy wyborcze, ponieważ tworzymy grupę koalicyjną, natomiast co do miejsc jeszcze nie dyskutowaliśmy. To ma dla nas drugorzędne znaczenie. Najważniejszy jest dla nas Elbląg i jego przyszłość. Jeżeli widzimy możliwość, że Elbląg może się rozwijać, a władze miasta będą dbały o mieszkańców, to nie ma takiej potrzeby, żeby  występować z oddzielnym szyldem. Teraz zamknęliśmy kwestię programu  wyborczego łącznie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Kolejnym etapem będzie ustalanie miejsc.

Pan będzie ubiegał się o mandat radnego?

Do jutra (1 październik- przyp. red.), do godz. 15.00, mam czas na podjęcie decyzji. Muszę to przedyskutować z żoną, z rodziną, czy będą chcieli, żebym startował. Niestety  kampania wyborcza jest  czasami brutalna i też trzeba nastawić się na ataki nie tylko na mnie, bo to by był najmniejszy problem, ale też moja rodzina musiałaby się przygotować na to.

Dziękuję za rozmowę.

 

Z Pawłem Kowszyńskim rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 15

%46.7 %53.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ sskończ wstydu oszczedz
  Środa, 01.10

  Jest to człowiek niewiarygodny ,nielojalny .Populizm ma wypisane na czole - zawiódł elblążan .Zasługuje na najgorszą krytykę .Jego styl bycia działania bardzo podobny do pisowskich działaczy - maić mamic,,,,,,,,,,,,,,,,

 2. 2
  +5
  ~ powiec
  Środa, 01.10

  Szkoda mi trochę pana Kowszyńskiego bo pod naciskiem swojej centrali musiał w brzydkim stylu opuścić EKO i podpisać cyrograf z Wilkiem, a teraz upokorzony zastanawia się czy w ogóle startować w wyborach!

 3. 3
  +11
  ~ wiza
  Środa, 01.10

  Ten pan /Wilk/, już niczego nie połączy.

 4. 4
  --7
  ~ King
  Środa, 01.10

  a rzekomo to PIs nie ma zdolnosci koalicyjnej a na to wychodzi ze PIs ma wiecej soujuszy niz PO i KWW razem wziete , po prostu ludzie i ugrupowanie wybieraja ta lepsza strone ktora da miastu swietlana przyszlosc

 5. 5
  +25
  ~ WYBORCA
  Środa, 01.10

  Panie Kowszyński. Ładnie to tak cudze pomysły przedstawiać jako swoje.

 6. 6
  --13
  ~ Maria z Lotniczej
  Środa, 01.10

  Dobrze że zabiega o sprawy dzielnicy i lobbuje w interesie mieszkańców.

 7. 7
  +18
  ~ zara
  Środa, 01.10

  Piękne zdjęcie same orły. Miej nas Panie Boże w opiece. Jak widzę tych ludzi..... i oni mają rządzić miastem, krajem..... o Matko Jedyna

 8. 8
  --12
  ~ wyborca do powiec
  Środa, 01.10

  Jejku żeby tylko wystartował to ma mój głos i wszystkich w mojej rodzinie W tym mieście jest potrzebna świeża krew a ludzie wciąż stawiają niestety na ludzi z tamtego pokolenia ,a potem się dziwią ,że nic się nie dzieje i sami emeryci wszędzie jakaś masakra ,a do Wyborcy jakoś tak nie kojarzę żeby Pan Wilk wyszedł jako pierwszy z pomysłami np. obniżki biletów tylko to właśnie Pana Kowszyńskiego pomysł wystarczy cofnąć się do plakatów Wilk obiecywał Straż Miejską Kowszyńki bilety !!!!

 9. 9
  +9
  ~ z ul. Słonecznej
  Środa, 01.10

  Zakłamany po wielokroć jak on może chodzić do Kościoła? Kompromitacja!

 10. 10
  +9
  ~ bogdanHEJ
  Środa, 01.10

  Też bym się zastanawiał czy znów startować, gdybym niezmiennie od lat miał w wyborach promilowe poparcie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.