Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Parlamentarzyści Solidarnej Polski podjęli uchwałę sejmową w sprawie rozwoju Elbląga

08.06.2013, 16:30:25 Rozmiar tekstu: A A A
Parlamentarzyści Solidarnej Polski podjęli uchwałę sejmową w sprawie rozwoju Elbląga
fot. Ryszard Siwiec
Dziś, na specjalnym posiedzeniu klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski z zarządem elbląskim, który odbył się w Hotelu Elbląg, podjęto decyzję o uchwale, którą politycy klubu mają przedstawić w poniedziałek wszystkim klubom partyjnym w Sejmie RP. O co chodzi? – Będzie to uchwala w sprawie ożywienia gospodarczego miasta Elbląga oraz obszaru Zalewu Wiślanego i dotyczy budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną – mówi Paweł Kowszyński, kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia SP.
 
Przekop przez Mierzeję Wiślaną, o którym mówi się już od wielu lat jest inwestycją bardzo ważną z  punktu widzenia gospodarki morskiej. Odgrywa także kluczową rolę w promocji Zalewu Wiślanego. Ten ostatni jest elementem międzynarodowej sieci dróg wodnych. Łączy Europę Zachodnią z portami rosyjskimi. Wykonanie kanału przez Mierzeję prawdopodobnie spowoduje, że transport zostanie zdjęty z Zalewu Wiślanego. Poprowadzi przez cieśninę bałtijską, kanałem przez Mierzeję między Elblągiem a portem w Kaliningradzie. Dodatkowo inwestycja spowoduje rozwój turystyki, która będzie generować nowe miejsca pracy.
 
Konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną była głównym tematem, poruszanym dziś przez parlamentarzystów Solidarnej Polski i zarządu klubu w Elblągu – Podjęta dziś uchwała, w sprawie ożywienia gospodarczego miasta Elbląga oraz obszaru Zalewu Wiślanego dotyczy budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną – mówi Paweł Kowszyński, kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia SP. -  Dla Elbląga to wielka szansa rozwoju, także na ściąganie inwestorów, czy tworzenia tutaj firm. Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną na pewno uatrakcyjniłaby gospodarczo sam Elbląg, jak i cały obszar naszego subregionu, także turystycznie. Mamy przecież doskonałe połączenia z mazurskimi jeziorami, mamy Kanał Elbląski, obecnie rewitalizowany, oraz możliwość dostępu do Bałtyku przez wody Zalewu Wiślanego – wskazuje Kowszyński
 
Uchwała, jak wskazywał dzisiaj europoseł Jacek Kurski (SP), miałaby przyczynić się nie tylko do rozwoju Elblągu, ale również pomóc całemu Trójmiastu poprzez odciążenie portów gdyńskiego i gdańskiego oraz mniejszych jednostek wodnych, które mogłyby być obsługiwane przez port w Elblągu – Ta zgodność parlamentarzystów cieszy mnie o tyle, ze przecież część z nas, jak Jacek Kurski właśnie, jest z województwa pomorskiego, którego niektórzy mieszkańcy protestują przeciwko budowie tej drogi – mówi Paweł Kowszyński. - Ja rozumiem obawy mieszkańców Mierzei Wiślanej, Skowronek czy Kątów Rybackich, ale my potrzebujemy tej inwestycji jak powietrza.  Pytanie czy dobro mieszkańców Mierzei Wiślanej jest zagrożone wskazuje raczej na to, że takowego zagrożenia nie ma. Pamiętajmy o tym, że do końca XIV wieku Mierzeja Wiślana nie istniała jako taka, powstała ze względu na nanos spływów z Wisły – tłumaczy Kowszyński. - Są pewne głosy, które mówią, że jeżeli zrobi się przekop, to ona może się rozmyć, ale są to głosy jednostkowe. Wszystko wskazuje na to, że wręcz przeciwnie, trzeba będzie jeszcze utrzymywać co roku przepustowość tej drogi wodnej, trzeba ją będzie pogłębiać, właśnie przez nanos z Wisły, który będzie zalegał na jej dnie – mówi Paweł Kowszyński.
 
W przyjętej dzisiaj uchwale nie ma jak na razie wskazanego dokładnego miejsca, w którym przekop miałaby przebiegać – W dokumencie Strategii rozwoju naszego kraju i opracowaniach były cztery możliwości – wskazuje Paweł Kowszyński. – Dlatego to Rada Ministrów i wykonawca powinien podjąć taką decyzje, jak powinien ten przekop przebiegać.
 
Podczas 42 Walnego Zjazdu Delegatów 30 samorządów zrzeszonych w Związku Miast i Gmin Morskich, który odbył się w kwietniu postanowiono, że zostanie wykonana analiza, wskazująca wyższość celu społecznego nad ekologicznym w kontekście celowości przekopu Mierzei Wiślanej. Przygotowywany dokument miałby być ostatnim, potrzebnym do wykonania dokumentacji technicznej kanału. Po nim decydowano by już tylko w jaki sposób realizować przekop.
 
Rok 2019 jest ustalony jako rok zakończenia tej inwestycji i figuruje on w dokumentach rządowych, w harmonogramie inwestycji wieloletnich. 
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 12

%50.0 %50.0


Galeria / Wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski z zarządem SP w Elblągu ( zdjęć 17 )
Dodano: 2013-06-08 | fot. Ryszard Siwiec
0

Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ jacek
  Sobota, 08.06

  Wreszcie jakieś konkrety; popieram i naprzód SOLIDARNA POLSKO

 2. 2
  +5
  ~ WYBORCA
  Sobota, 08.06

  Odgrzewane kotlety jak wiadukt na Zatorze - spleśniałe obietnice ..

 3. 3
  +6
  ~ wyborca
  Sobota, 08.06

  Obiecywanie to jest już przez posłów,radnych oraz urzędników do czasu wyborów stało się nagminne, ale już po wyborach mają już gdzieś tylko słuchają swojego partii i tak głosują jak prezes nakazał,przyjeżdzają boosowie,partii z Warszawy i agitują-wyjadą i znowu w naszym mieście szażyzna,opamiętajcie się kandydaci na radnych i prezydentów i przemyślcie swoje obiecywanki, bo społeczeństwo Elbląga,jest pamiętliwe

 4. 4
  --6
  ~ jacek
  Sobota, 08.06

  jakie kotlety, zobacz wyborco kto chce pomóc naszemu miastu , tylko oni sie nami interesuja, dzieki SOLIDARNA POLSKO , macie mój głos

 5. 5
  +8
  ~ WYBORCA
  Sobota, 08.06

  Jacuś. Myślisz ,że jak przyjechali , po pleckach pogłaskali to coś z tego wyniknie. Popatrz na zdjęcia . Oni obiecują od dwudziestu lat bo jak mawia Twój imiennik - lud jest głupi i wszystko kupi.

 6. 6
  +9
  ~ Elbląg zyska????????????
  Sobota, 08.06

  Solidarna Polska zapomniała o tym by wreszcie były dwa równorzędne miast w tym bagiennym województwie Elbląg i olsztyn.A obecnie jest tak olsztyn wywiózł z Elbląga wiele i doi Elbląg ile sie da .Ciekawi mnie jedno czy ktoś z SP pojechał zobaczyć jak są niszczone pochylnie zabytek REMONTOWANE???A z przekopem to będzie jak PO i PSL odejdzie .W Elblągu muszą byc urzędy które są nie wiem czemu w olsztynie.Z Elbląga musi być Marszałek albo wojewoda inaczej zmian nie będzie.Musi wrócic do Elbląga dyspozytornia pogotowia ratunkowego bo olsztyn to nie nadaje się do niczego !!! ALBO TE ZMIANY O KTÓRYCH PISZĘ ALBO PA I ELBLĄG DO POMORSKIEGO!!!!!!!!! A olsztyn do Suwałk!!!

 7. 7
  +4
  ~ Marcys
  Sobota, 08.06

  Jeszcze jak obiecacieosdobne województwo Żuławskie i oczywiscie oderwanie Elblaga od Warmii Mazur.To zagłosuje na was towarzysze.

 8. 8
  +8
  ~ elążanka
  Sobota, 08.06

  Co jeszcze obiecacie mieszkańcom Elbląga? Co jeszcze kupi naród głupi - cytując jednego a was ze zdjęcia? Juz paru naiwniaków nabraliście. Wasza uchwała to tylko papier i ogłupianie Elblążan. Panie kandydacie na prezydenta podejmijcie jeszcze uchwałę, ze przeniesiecie Elbląg w krainę szczęśliwości. Jak można tak perfidnie bałamucić mieszkańców Elbląga. Kto, kiedy i za ile tę wszą uchwalę zrealizuje? Biedne to miasto, jeżeli takimi chwytami populistycznymi zamierza się dorwać do władzy, albo poprawić notowania.

 9. 9
  --3
  ~ jacek
  Sobota, 08.06

  fajnie sie z wami dyskutuje;do wyborcy- nie nazywaj ludu głupim, to system za komuny ich ogłupił, pózniej miała byc rewolucja w kraju a wyszła Platforma Obywatelska / chyba towarzystwo obywatelskie/, sami widzicie co sie dzieje w naszym miescie; czego nie dotkniesz to problem; do Elbląg zyska- myślę że Olsztyn nigdy nie zgodzi sie na rzadne równożędne miasta , bedą naciskani z góry , żeby nas gnębić / wiemy jak nas grabili po przejęciu województwa /; ale, widze szansę dla ELBLAGA , dziś prawica / SOLIDARNA POLSKA /bierze władzę w Elblagu, co daje sygnał na kraj i wtedy mowimy o zmianach; moje zdanie idą w dobrym kierunku, jeżeli chodzi o pochylnie masz racje trzeba to ratować i to natychmiast, ale to chyba sprawa nie dla prezydenta; ekstra dyskusja

 10. 10
  +1
  ~ jacek
  Sobota, 08.06

  do kolezanki elązanki -nie obrazaj narodu, on wie co im potrzeba i czego potrzebuje, moze nieraz jest bezsilny, ale wie co robi , dlatego nie obrazaj; my staramy sie wymienić poglady a nie obiecywac, moze wypowiedz się na temat pochylni i ich remontów jak zaznaczył kolega ELBLAG ZYSKA W SWOIM WCZESNIEJSZYM KOMENTARZU

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1675119400024