Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Czy w mieście powstaną "Elbląskie Zielone Podwórka"?

18.09.2012, 12:10:33 Rozmiar tekstu: A A A
Czy w mieście powstaną
radny Robert Turlej (fot. archiwum redakcji)

Dziś, 18 września, podczas XVII sesji Rady Miejskiej, radny Robert Turlej (PO) złożył interpelację w sprawie stworzenia programu "Elbląskie Zielone Podwórka" oraz w sprawie uspokojenia ruchu przy ul. Chrobrego.

- Często spacerując po naszym mieście ze zdumieniem i wielkim smutkiem oglądam porozjeżdżane tereny zielone, "dzikie parkingi" czy też odstraszające swoim wyglądem podwórka – mówi radny Turlej. - W wielu przypadkach niestety są to tereny miejskie przylegające do nieruchomości wspólnot mieszkaniowych. Może warto byłoby, aby takim terenem zaopiekowali się mieszkańcy danej wspólnoty? Chętni by się znaleźli, ale problemem są jak zwykle finanse - podkreśla Robert Turlej. - Oczywiście teren można wydzierżawić za symboliczną złotówkę, ale jego modernizacja jest już znacznie kosztowniejsza, na co wiele wspólnot po prostu nie stać.

W związku z tym, radny PO zaproponował rozwiązanie, którym ma być stworzenie programu "Elbląskie Zielone Podwórka", w celu polepszenia wizerunku Elbląga poprzez, jak mówi, poprawę warunków i estetyki otoczenia budynków, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, stworzenie miejsc wypoczynku oraz placów zabaw dla dzieci.

- Celem programu ma być większe zaktywizowanie wspólnot do dzierżawienia terenów przyległych oraz ich rewitalizacji - wyjaśnia radny. - Podobnie jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy wspólnot zgłaszaliby gotowe projekty, a najlepsze dostałyby dofinansowanie. Dzięki programowi "Elbląskie Zielone Podwórka" propagowane będą proekologiczne postawy wśród społeczności lokalnych. Samodzielne działania obywatelskie przyczynią się do budowania więzi pomiędzy mieszkańcami oraz rozwoju poczucia tożsamości z miejscem zamieszkania.

Jak zauważa Robert Turlej, w ramach programu mogą być organizowane warsztaty i szkolenia dla opiekunów zielonych podwórek. - Warto również wykorzystać doświadczenie w tej dziedzinie organizatorów Festiwalu "ziElbląg", który odbył się w sierpniu br. - dodaje. - Jestem pewny, że wspólne działania mieszkańców wraz z samorządem lokalnym sprawią, że nasze miasto z roku na rok będzie coraz piękniejsze.

Na prośbę mieszkańców, radny poruszył również sprawę utrudnień w poruszaniu się ulicą Chrobrego. - Po przeprowadzonej modernizacji ulicy Chrobrego dochodzi tam nie tylko do wzmożenia ruchu samochodowego, ale niejednokrotnie do łamania przepisów ruchu drogowego - zaznacza radny. - Mieszkańcy poinformowali mnie, że bardzo często samochody, a także motocykle poruszają się po tej ulicy ze znaczną prędkością ,co może doprowadzić do powstania tragedii. Dlatego też zwracam się z prośbą o zaradzenie temu problemowi. Proszę również o sprawdzenie stanu nowych chodników wzdłuż tej ulicy, które według mieszkańców nie zostały prawidłowo wykonane.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ ryt
  Wtorek, 18.09

  ten to tylko bzdetami sie zajmuje

 2. 2
  +5
  ~ misio
  Wtorek, 18.09

  Panie radny, weź pan nie pozoruj pracy, tylko formalnie, na piśmie występuj do odpowiednich urzędów o wyjaśnienia i interwencje. Od samego "proszenia" i "poruszania" nie przybędzie zielonych podwórek, a kierowcy nie zwolnią na elbląskich ulicach. Elblążanie nie dadzą się nabrać panu na takie puste gadanie.

 3. 3
  +5
  ~ daj pan spokój
  Wtorek, 18.09

  Turlej zajmij się w końcu tematami na prawde ważnymi a nie szukaniem tematów zastępczych

 4. 4
  +2
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 18.09

  POPIERAM radnego RT. Szczególnie bliska memu sercu jest sprawa uporządkowania podwórek w Centrum, zwł. na obszarach b. Nowego Miasta. Nawet info.Elblag pokazywał rozjeżdżone klepisko na zapleczu domów przy Hetmańskiej, Giermków, Chmurnej. Wzorem są dla mnie tereny podworek przy domach administrowanych przez S.M. Sielanka, która zatrudnia dobrego projektanta terenów zielonych. Niestety Centrum, w większosci zabudowane domami adm. przez ZBK szczęścia do zieleni nie ma. A na Starym nowym Miescie powoli wyrasta betonowa pustynia, bez żadnego drzewka w ciągach całych ulic. Nie tylko o estetykę tu chodzi ale także o dobry wizerunek miasta i samopoczucie mieszkańców.

 5. 5
  --1
  ~ super pomysł
  Wtorek, 18.09

  tylko narzekacie, a dzieki pomysłom pana radnego mamy w Elblągu: sygnalizację świetlną pokazującą ile czasu zostało do zmiany światel, mamy nowe miasteczko rowerowe, nowy skejtpark, teraz będziemy mieli zielone podwórka, to przeba poprzeć, kolejny super pomysł i na pewno będzie tak samo udany jak poprzednie

 6. 6
  +3
  ~ karlabruni
  Wtorek, 18.09

  "Często spacerując po naszym mieście ze zdumieniem i wielkim smutkiem oglądam porozjeżdżane tereny zielone, "dzikie parkingi" czy też odstraszające swoim wyglądem podwórka – mówi radny Turlej." Moze przeszedlby sie pan z kolegami z urzedu miasta na rog 12 lutego w strone placu slowianskiego i zobaczyl ten rozpier*** na wlasne oczy i tym sie martwil na sesji rady miasta a nie jakimis wyimaginowanymi problemami. Miasto popada w ruine ekonomiczno - gospodarczo- inwestycyjna! to wam placone sa grube pieniadze za rozwiazywanie tych problemow!

 7. 7
  0
  ~ ww
  Wtorek, 18.09

  gospodarka hamuje, bezrobocie rośnie, ludzie z kredytami znerwicowani - idealny moment aby zająć się trawnikami, tego oczekuje społeczeństwo!

 8. 8
  --3
  ~ zombi
  Wtorek, 18.09

  BEZ ŚCIEM proszę - pod jednym warunkiem, podasz swoje dane i swój samochód bedziesz parkował na parkingach"parkuj i jedź" na obrzeżach miasta. Z zakupami i dziećmi jak zostawisz samochód za miastem zapylaj do centrum.

 9. 9
  +5
  ~ Łukasz23
  Wtorek, 18.09

  Być może rozczaruję komentatorów "ww" i "karlabruni" popierając propozycje p. Turleja. Hamująca gospodarka i rosnące bezrobocie na szczęście na razie mnie bezpośrednio nie dotyczą, więc jeśli pozwolicie, to w najbliższej przyszłości poświęcę po pracy trochę czasu i wysiłku na rzecz tego, żeby jakiś fragment naszego miasta wyglądał lepiej niż teraz, ok?

 10. 10
  +3
  ~ Paulina
  Wtorek, 18.09

  Ja popieram Pana Roberta :) ma bardzo ciekawe pomysły. Przynajmniej coś robi, a jeśli ktoś nie wie, jakie możliwości ma radny, więc niech się nie wypowiada( na temat bezrobocia itp.). On nie stworzy Wam teraz kilkuset miejsc pracy, ponieważ nie ma takich możliwości. Ale jako radny, działa bardzo dużo i wiele rzeczy udało mu się sfinalizować. Więc może zamiast się tutaj rozpisywać, że "zajmuje się bzdetami", to byście zobaczyli, że on naprawdę dużo robi. I pewnie poświęca dla naszego miasta wiele czasu :) Panie Robercie, oby tak dalej :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94619297981262