Środa, 18.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Czy Miasto wesprze finansowo remonty dwóch kościołów? (aktualizacja)

26.06.2012, 15:55:26 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Miasto wesprze finansowo remonty dwóch kościołów? (aktualizacja)
fot. arch. redakcji
REKLAMA

Jutro, 26 czerwca, elbląscy radni zagłosują nad przyznaniem dotacji z budżetu Miasta na prace remontowo-konserwatorskie dwóch zabytkowych obiektów - kościoła p. w. Św. Antoniego Padewskiego przy ul. Strumykowej 38 oraz sygnaturki na dachu kościoła p. w. Św. Jerzego w Elblągu.  
 

Jeden z punktów obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej dotyczy „Uchwały w sprawie udzielenia w 2012 r. dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na terenie miasta Elbląga”. Elbląscy radni zagłosują nad przyznaniem dotacji z budżetu Miasta na prace remontowo-konserwatorskie dwóch obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie Elbląga: kościoła p. w. Św. Antoniego Padewskiego przy ul. Strumykowej 38 oraz sygnaturki na dachu kościoła p. w. Św. Jerzego.
 
Wnioskodawcą w sprawie pierwszego z nich jest parafia rzymskokatolicka Najświętszego Serca Jezusowego w Łęczu. Na prace remontowe kościoła przy ul. Strumykowej może ona otrzymać z budżetu miasta 69.790,15 zł. Klasztor Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Elblągu, który złożył podobny wniosek w sprawie sygnaturki na dachu kościoła p. w. Św. Jerzego, może otrzymać wsparcie finansowe w kwocie 88.485,06 zł. 
  
Komisja opiniująca wnioski, w oparciu między innymi o analizę dotychczasowych działań podejmowanych przy obiektach oraz ich sytuacji finansowej, dla obydwu wniosków wydała opinię pozytywną.
  
- Biorąc pod uwagę, że obiekty odznaczają się wyjątkową wartością historyczną, a ich stan techniczny wymaga przeprowadzenia dużego zakresu prac remontowych i konserwatorskich zdecydowano o przyznaniu dotacji w wysokości 100 % nakładów. Przyznane wsparcie finansowe umożliwi przywrócenie świetności tym ważnym dla miasta obiektom – czytamy w uzasadnieniu uchwały. 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Aktualizacja:

Na dzisiejszej sesji Radni wszystkich klubów, jednogłośnie w liczbie 24 radnych (oprócz nieobecnego z powodu choroby Zdzisława Olszewskiego z klubu radnych PiS), zadecydowali o przeznaczeniu prawie 70 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego przy ul. Strumykowej 38. Dotację na remont sygnaturki koscioła św. Jerzego  w wysokości ponad 88 tysięcy złotych otrzymał również klasztor Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji znajdujący się przy ul. Bema.

- To praktycznie jedyny zabytek położony w tej części miasta, któremu udało się wyjść, w miarę obronną ręką, z działań wojennych. - mówił dziś o kościele św. Antoniego Padewskiego Ryszard Klim. - Na całość prac renowacyjnych potrzeba pewnie ok. 1 mln zł, ale 70 tys. to dobry początek. - dodał radny Klim.

 

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Komentarze do artykułu (50)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Obserwator
  Poniedziałek, 25.06

  Należy przyznać dotacje na ten szczytny cel jakim jest remont zabytkowych obiektów. Cieszy mnie gdy widzę pięknie odrestaurowane stare budynki. Dbanie o zabytki jest miarą kultury mieszkańców.

 2. 2
  0
  ~ litości
  Poniedziałek, 25.06

  i co jeszcze Kiecowi mają szmalu jak pingwiny lodu - niech sami płacą!!!!!!!!!!!!!!!! miasto zdycha z biedy a kiecowym na kościoły

 3. 3
  +3
  ~ oko
  Poniedziałek, 25.06

  UM - Katabasowe dupolizy.

 4. 4
  --3
  ~ Oko
  Poniedziałek, 25.06

  Młodzi ludzie s....ją z Elbląga, zostają tylko starocie w wieku przedtrumiennym, w wikszości Homo Viarusy, więc niedojdy i ni...by z UM muszą pochwalić się przed przyszłymi wyborcami co oni dobrego dla miasta zrobili. Precz z Homo Viarus , vivat Homo Sapiens.

 5. 5
  --1
  ~ oko
  Poniedziałek, 25.06

  Co za tytuł? Jak to czy wasprze? - "...zdecydowano o przyznaniu dotacji w wysokości 100 % nakładów...."

 6. 6
  +22
  ~ ...
  Poniedziałek, 25.06

  szkołę przedszkole, sierociniec niekoniecznie, kościoły zawsze

 7. 7
  +13
  ~ ...
  Poniedziałek, 25.06

  w pierwszej kolejności miarą kultury jest dbanie o ludzi, nie o rzeczy. Trzeba mieć jednak kulturę żeby to rozumieć.

 8. 8
  +9
  ~ NIEdla...kleru
  Poniedziałek, 25.06

  NIE dla klecow. Ks.Halberda,pamietacie?-juz nabral od ludzikasy,za panowania bpa.Sliwinskiego,wlasnie nakosciol sw.Jerzego.Apeluje o rozsadek do UM,NIC NIE DAWAJCIE KLECHOM,ANI Zlotowki.

 9. 9
  +7
  ~ q
  Poniedziałek, 25.06

  A po co remontować. Miasto umiera, to za chwilę i kościoły nie będą potrzebne.

 10. 10
  +18
  ~ wit
  Poniedziałek, 25.06

  niech miasto wesprze ZAWODZIAN i skończy ten cyrk z mostami .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.