Środa, 29.03.2023, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

NFZ zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu

17.01.2023, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
NFZ zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu

Od lutego 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia podwyższy stawki za pierwsze dni hospitalizacji. W efekcie w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

 


Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce. Dotychczas do trzeciego dnia pobytu pacjenta na oddziale szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia.

 

Ten mechanizm ograniczał sytuacje, w których pacjent był hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym.
Teraz stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Ulepszony mechanizm zapewni więc, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów. Podwyżka będzie stopniowa.


To rozwiązanie było oczekiwane przez dyrektorów szpitali.

 


– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty

 

– zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.


Dzięki wyższym stawkom za hospitalizację do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł. Zmiany w rozliczaniu hospitalizacji wejdą w życie od lutego 2023 roku.

 

Agnieszka Budziszewska

Warmińsko-Mazurski OW NFZ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Pacjent
  Wtorek, 17.01

  Super dla WSZ w Elblągu, dzięki obecnemu rządowi oczywiście :))

 2. 2
  +1
  ~ Pracownik
  Wtorek, 17.01

  Dyrekcja WSZ nic pracownikom o tym nie mówi :((

 3. 3
  +4
  ~ ki
  Wtorek, 17.01

  wsześniej wypisani tj, zaraz po operacji, a dalsza opieka w domu pacjenta ?

 4. 4
  +1
  ~ chory system
  Środa, 18.01

  Leżałam w takim systemie będąc tylko na badaniach i lekarz powiedział wprost, że musze przeleżeć bezczynnie weekend bo będą mieli wtedy więcej pieniędzy. Jak chciałam wyjść wcześniej to powiedział, że tylko na własne życzenie i wtedy będzie wypis bez zaleceń lekarskich i dalszych skierowań - patologia! Tak leżąc bezczynnie widziałam, jak przyszedł do szpitala pacjent z ciężkim schorzeniem KTÓRY CZEKAŁ W DOMU AŻ SIĘ ZWOLNI ŁÓŻKO W TYM SZPITALU, a oni na siłe tam trzymają pacjentów zdrowych aby mieć więcej zapłacone - dobro pacjentów jest dla nich kompletnie niczym!

 5. 5
  0
  ~ Jola
  Czwartek, 19.01

  Do"chory system" a będzie gorzej bo władze miasta pozwoliły prywatnej firmie na likwidację 30 łóżek szpitalnych. A było ich pogonić ! Dali się ograć !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.157420873642