Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Radni mówią o potrzebie połączenia szpitali. „Doprowadzono do niezdrowej konkurencji”

29.05.2015, 11:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
 Radni mówią o potrzebie połączenia szpitali. „Doprowadzono do niezdrowej konkurencji”
fot. archium redakcji

W Elblągu działają trzy szpitale – Wojewódzki Szpital Zespolony, Szpital Miejski im. Jana Pawła II oraz Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią (tzw. wojskowy). Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta poruszono kwestię „niezdrowej konkurencji wśród szpitali”. Podobne poglądy w tej sprawie przedstawiła radna PiS-u Jolanta Janowska oraz radny PO Michał Missan.

W imieniu Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, radna Jolanta Janowska złożyła interpelację. - Od wielu lat toczy się dyskusja na temat ochrony zdrowia w Elblągu. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma spójnej koncepcji dla trzech szpitali w naszym mieście – stwierdziła radna.

Taki stan rzeczy trwa od wielu lat i niesie za sobą pewne konsekwencje.

Dotychczasowe działania władz i dyrektorów szpitali na elbląskim rynku medycznym nie doprowadziły do zmian organizacyjnych we wszystkich szpitalach. Co nie oznacza niestety, że w następstwie tych zmian doszło do podziału usług medycznych pomiędzy szpitalami. Wręcz przeciwnie

- zaznacza Jolanta Janowska.

Radna zauważyła, że to Wojewódzki Szpital Zespolony rośnie w siłę kosztem pozostałych dwóch szpitali miejskich. - Stracono wiele lat na niepotrzebne dyskusje, które w konsekwencji doprowadziły do niezdrowej konkurencji wśród szpitali. Istnieje pilna potrzeba stworzenia wspólnej koncepcji podziału rynku usług medycznych w Elblągu ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury, posiadanych zasobów kadrowych, sprzętowych dla obu szpitali miejskich, to jest dla Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią przy ul. Komeńskiego oraz Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego – zaznaczyła radna Prawa i Sprawiedliwości.

Co uda się tym osiągnąć? - W ten sposób zostanie wypracowany transfer medyczny dla szpitali miejskich z  perspektywą na minimum pięć do dziesięciu lat – dodała Jolanta Janowska. - Należy także głęboko przeanalizować, czy stać nasze miasto na utrzymanie w przyszłości dwóch szpitali z odrębnymi zarządami i nie należy pomyśleć o połączeniu ich  w perspektywie profilowania struktur w obu obiektach.

Dlaczego to takie ważne? - Jest ku temu istotna potrzeba, bowiem tworzona ogólnopolska mapa potrzeb zdrowotnych będzie tego wymagała. 14 kwietnia  2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r.  (…) Zgodnie z rozporządzeniem  regionalna mapa potrzeb zdrowotnych oraz ogólnopolska mapa potrzeb zdrowotnych, będą składały się z analizy demograficznej i epidemiologicznej, analizy stanu i wykorzystanych zasobów – wyjaśniała radna. - Rozporządzenie Ministra Zdrowia daje nam podstawę do budowania mapy potrzeb zdrowotnych dla mieszkańców naszego miasta i tym samym uporządkowania usług  medycznych.

Zdaniem radnej działania w tej sprawie powinno się podjąć jak najszybciej. - Apelujemy do pana prezydenta o pilne rozpisanie przetargu na wykonanie  takiej koncepcji. Narodowy Fundusz Zdrowia w 2016 rok rozpocznie kontraktowanie świadczeń (…), więc czasu jest niewiele. Taki plan należy stworzyć najpóźniej do końca roku 2016 – mówiła Jolanta Janowska.

O tym, jak ważny jest to temat mówił radny Platformy Obywatelskiej Michał Missan.

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch jednostek i działania nie powinno się zacząć od tego, że przekłada się oddziały w prawo czy w lewo (…). Dwóch dyrektorów, czyli Szpitala Wojewódzkiego i Szpitala Miejskiego czy Zespołu Szpitali Miejskich pewnie lepiej by się dogadało niż trzech dyrektorów. A wynika to z tego, że jak wszyscy państwo wiedzą, że gdzie trzech Polaków, tam cztery opinie

– podkreślił.

Radny nie pozostawiał złudzeń. - Wnioskuję o podjęcie działań zmierzające do połączenia szpitali – dodał.

Do rozstrzygnięcia sprawy i podjęcia decyzji droga daleka. Czy uda się doprowadzić do połączenia, o którym mówi się od lat? Do sprawy powrócimy.


                   

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ fantomas
  Piątek, 29.05

  Zostawić SzW pozostałe połączyć . Wielkie mecyje.

 2. 2
  +5
  ~ lukasz
  Piątek, 29.05

  Trójmieście także łącza się placówki medyczne - Szpitale i Przychodnie - aby lepiej zarządzać tymi przedsiębiorstwami - spółkami handlowymi. Kwestia doboru wyłącznie odpowiednich menadżerów oraz zreformowania NFZ aby nie było blokady środków pieniężnych na usługi oferowane przez Szpitale. Korzyści należy przeanalizować pod kątem wyłącznych korzyści dla pacjentów - Elblążan

 3. 3
  +9
  ~ asd
  Piątek, 29.05

  Nie trzy, a cztery szpitale sa w Elblagu.

 4. 4
  +8
  ~ cieciorka
  Piątek, 29.05

  Konkurencja zawsze jest zdrowa jak obniża cenę i podnosi jakość!

 5. 5
  +1
  ~ wniosek
  Piątek, 29.05

  Problem szpitali poruszany od dobrych kilku lat, Straży Miejskiej również. Nic nie osiągnęło finału, kogo winić, czy tylko tematy porusza się po to , że się coś robi. W ostatnich wyborach to niewiem, czy kandydaci przedstawiali swoje programy dotyczące Miasta i mieszkańców, mam sporo ulotek ale jakoś nic w nich niema.Skoro wybieramy teraz tylko partie, to ja już na nic nie liczę.

 6. 6
  +8
  ~ POLDEK
  Piątek, 29.05

  Zgadzam się z Cieciorką, konkurencja jest wskazana. Problem nie tkwi w zarządzaniu, problem to NFZ i podział nierówny środków. Nawet najlepszy menager, dyrektor, zarządca nic nie zdziała jak układy polityczne rozdzielają środki finansowe. Pieniądze za pacjentem a wówczas placówki mozże ubogie teraz nabrałyby wiatru w żagle. Jak na razie prefencje blokują ich rozwój.

 7. 7
  +7
  ~ powiec
  Piątek, 29.05

  W Olsztynie jest 6 szpitali czy tam też ktoś chce je łączyć?

 8. 8
  +7
  ~ pampi - ZAWADA
  Piątek, 29.05

  Pani Radna Janowska i Pan Radny Missan , powiedzcie elblążanom . Kto pokryje duży dług szpitala miejskiego przed ewentualnym połączeniem z byłym wojskowym ?? Pani czy Pan ?? Bo, jeśli nie jesteście w stanie pokazać źródła pokrycia tej zaległości , to nie poruszajcie tematu . Przy ewentualnym połączeniu , szykuje się Nam wielki bankrut o niskiej jakości świadczeń . Hasła, to można rzucać ale nie bez pokrycia i z głową . Brak konkurencji , to MY już przerabiamy z EPEC o którym dalej cicho, jak makiem zasiał . Lepszym, sposobem będzie, faktyczne obniżenie diet , patrząc na Wasze POmysły . Chociaż, jeszcze tego nie analizowałem, jak to wygląda prawnie. Zaczynam. być tego gorliwym zwolennikiem.

 9. 9
  +3
  ~ hj
  Piątek, 29.05

  fajna mamuska z tej pielegniarki

 10. 10
  --2
  ~ Michał Missan
  Piątek, 29.05

  Do Pampi - ZAWADA Nie wiesz o czym piszesz. Jeśli chcesz wymienić opinie na ten temat to napisz do mnie na adres michal.missan@umelblag.pl

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1040198802948