Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Mieszkańcy od lat proszą ZBK o pomoc. Nieprędko ją otrzymają

30.01.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy od lat proszą ZBK o pomoc. Nieprędko ją otrzymają
Fot. Agnieszka Klatt

Mieszkańcy budynku przy ul. Widok 9 apelują o pomoc. Stan budynku z 1900 r. elblążanie określają jako bardzo zły. - Szczelina w elewacji powoduje, że w mieszkaniu wieje wiatr. Dzieci mi chorują, mają zapalenie oskrzeli, ucha, już nie wiem co robić. Nie możemy się dogrzać nawet ogrzewaniem elektrycznym, bo jest na tyle zimno, że grzejnik nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury – opowiada jedna z mieszkanek budynku.

 
- Stan techniczny budynku przy ul. Widok 9 był zgłaszany do Zarządu Budynków Komunalnych od 6 lat. W tym roku również. Jedyne, co udało nam się wywalczyć to remont dachu i wymiana okna na klatce – przyznaje elblążanka.

 


Problemów budynek ma wiele. Jeden z nich jest szczególnie uciążliwy. - Na zewnętrznej części budynku jest szczelina – opowiada mieszkanka. - Pęknięcie jest na tyle duże, że mróz dostaje się do środka mieszkania. Dzieci mają w pokoju ustawioną temperaturę 22 stopni na ogrzewaniu elektrycznym, ale grzejnik nie jest w stanie jej osiągnąć, bo mróz z dworu ciągnie niesamowicie. Muszę ustawiać grzejnik na 23-24 stopnie, żeby dzieci miały chociaż te 20 stopni. Ale to wiadomo, że powoduje dodatkowe, niemałe koszta.
 

 

 

 

Ciągle słyszymy, że w Elblągu są budynki w gorszym stanie i nasz nie jest w pierwszej kolejności. To nie ważne, że dzieci ciągle chorują od tego zimna. Jednego dziecka nie mogłam doleczyć z zapaleni oskrzeli. Dwa antybiotyki, trzy tygodnie nieobecności w szkole. Drugie dziecko z zapaleniem uchem, bo wiatr szaleje po mieszkaniu. Tak się nie da żyć

 

 

– podkreśliła elblążanka.

 

 

 


Mieszkańcy kilkukrotnie zgłaszali sprawę do Zarządu Budynków Komunalnych. - Wysyłaliśmy listy do ZBK z prośbą o naprawę tej szczeliny i naprawy okna – przyznają mieszkańcy. - Okno zostało naprawione, a szczelina została. Inspektor budowlany, który był na oględzinach dachu mówił, że niejednokrotnie zgłaszał, że elewacja budynku jest do zrobienia. ZBK twierdzi, że nie ma na to pieniędzy, że są inne budynki w gorszym stanie, więc ten budynek musi sobie poczekać.
 

 

 

 

Teraz, gdy remontowany jest dach nie rozumiemy, dlaczego nie można załatać tej szczeliny. Nam poprawiłoby to znacząco komfort życia, a skoro ekipa już jest na miejscu to jak duży może być to koszt, że ZBK na to nie stać?

 

 

- pytają mieszkańcy budynku.

 

 W czym tkwi problem zapytaliśmy Zarząd Budynków Komunalnych. - Na podstawie prowadzonych okresowych badań technicznych należy stwierdzić, że stan techniczny budynku nie zagraża życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, jednakże wymaga wykonania niezbędnego remontu – twierdzi ZBK.

 

 

 

 

W kwestii remontu dachu ZBK ma zawartą umowę z wykonawcą na przedmiotowe prace, które zostaną zrealizowane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Ustalono, że w celu wyeliminowania zalewania ścian budynku połacie dachu zostaną wysunięte poza jego obręb. Odnośnie potrzeby wykonania pozostałych prac remontowych przewidzianych do realizacji, w tym między innymi naprawa elewacji oraz remont klatki schodowej, ujęto w rejestrze potrzeb na przyszłe lata po zabezpieczeniu niezbędnych środków przewidzianych na ten cel

 

 

– podaje ZBK.

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 36

%97.2 %2.8


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ K
  Wtorek, 30.01

  „Dogrzewanie mieszkania to dodatkowe koszty”… wiecie co jeszcze generuje koszty zakup lub wynajem mieszkania i życie na swój rachunek.

 2. 2
  +60
  ~ Anna
  Wtorek, 30.01

  A może czas wziąć się za darmozjadów z ZBK i zlikwidować ten twór? Od lat nic nie jest robione, większość tych budynków przeznaczą do rozbiorki.

 3. 3
  +61
  ~ pytacz
  Wtorek, 30.01

  Który z wiceprezydentów nadzoruje ZBK ?

 4. 4
  +39
  ~ Po co ?
  Wtorek, 30.01

  Właściwie po co to towarzystwo siedzi w tym przybytku przypominającym czasy prastare ,

 5. 5
  +26
  ~ tylko reforma tworu ZBK
  Wtorek, 30.01

  wystarczy zlikwidować calusieńką Ratuszową 4 i są pieniądze na remont co najmniej 4 budynków i to kompleksowy. Twór z dyrektorem, za-cą dyrektora, kadrową, sekretarką, paniusiami od przetargów (i tak gó...no robią) i tabunem innych urzędników biorących kasę ok 7-8 tysi na rączkę i to za nic nie robienie - to jest skandal i do natychmiastowej kontroli z Urzędu Miejskiego a być może, że i ze strony prokuratury - tam dochodzi codziennie do niegospodarności na wielką skalę. Mam nadzieję, że nowe władze wybrane w najbliższych wyborach przyjrzą się temu gniazdu niegospodarności i pogoni towarzystwo na pośredniak - a nadzór nad działalnością przejmie komórka z UM - np Departament Geodezji i Nieruchomości. I przestaną powielać stanowiska tylko dla kolegów i koleżanek.

 6. 6
  +29
  ~ paragraf
  Wtorek, 30.01

  Tak to jest w zakresie obowiązków wiceprezydenta Michała Missana.

 7. 7
  +27
  ~ Joshua
  Wtorek, 30.01

  Zarząd Budynków Komunalnych . . . burzy budynki, miasto sprzedaje teren (w centrum miasta za cenę jednego porządnego mieszkania), a to nie jeden budynek i teren, co się dzieje (stało) z pieniędzmi za te tereny ?? ZBK tłumaczy, że najemcy nie płacą, to może, jak zarządcy prywatni każdy budynek rozliczać osobno ?? A dla tych co nie płacą jest miejsce: Łęczyckiej 26, Skrzydlatej baraki, Jaśminowa 11, Wiślicka baraki. Z tym, że ktoś musi pracować, a po wielkim Panu dyrektorze Jacku M nie spodziewał bym się zbyt wiele.

 8. 8
  +23
  ~ Gosia
  Środa, 31.01

  Widok 8 u mamy leje się woda zbk nie odbiera tel a problem zdiagnozowali i powinni naprawić to jakaś kpina żart poprostu kazali dzwonić i cisza coś tak jakby zbk umarło

 9. 9
  +21
  ~ Truso
  Środa, 31.01

  Kiedyś był PGM,z wlasną ekipą budowlaną,zapleczem technicznym,niestety przed laty zostało zlikwidowane przez solidarnościowego prezydenta i jest jak jest.

 10. 10
  +19
  ~ Nowa
  Środa, 31.01

  To samo jest z Malborska 67 pali sie w piecu a za trzy godz zimno zbk tylko czynsze podnosi i twierdzi ze nie maja na remonty budynek od 60 lat nie remontowany jest popenkany i trzesie sie jak jezdza auta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8317551612854