Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Czy elblążanie wiedzą, w jaki sposób należy zachowywać się na rondzie?

05.08.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy elblążanie wiedzą, w jaki sposób należy zachowywać się na rondzie?
Fot. Ryszard Biel

W naszym mieście z roku na rok przybywa coraz więcej skrzyżowań o ruchu okrężnym potocznie zwanych rondami. Nic dziwnego, ponieważ, rondo tuż po skrzyżowaniach kierowanych sygnalizacją świetlną są jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań, aby uniknąć wypadków, kolizji i potrąceń. Jednak czy elblążanie wiedzą, w jaki sposób należy zachowywać się na rondzie?

Jazda po rondzie jest jedną z podstawowych umiejętności każdego kierowcy, ale wielu ma z tym problemy i wątpliwości co do właściwego zachowania. Szczególnie jeżeli chodzi o sygnalizowanie manewr zmiany pasa ruchu, skręcania, a nawet zawracania. W którym momencie używać kierunkowskazu? Korzystać tylko z prawego, czy również z lewego? Z takimi problemami, jak zauważają nasi Czytelnicy, borykają się elbląscy kierowcy, którym zdarza się wcale nie używać kierunkowskazów. Czy obowiązują za niestosowanie kierunkowskazu mandaty karne?

Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że każdy manewr zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu musi być poprzedzony sygnalizowaniem tego zamiaru. Należy pamiętać, że trzeba to zrobić wyraźnie i zawczasu. Niezastosowanie się do tego przepisu wyczerpuje znamiona wykroczenia. Jednak od wielu czynników (m.in. okoliczności zdarzenia, stopnia społecznej szkodliwości czynu, stosunku sprawcy do wykroczenia) zależy czy policjant interweniujący w stosunku do kierującego zdecyduje się na postępowanie mandatowe, czy zastosuje środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia

- informuje asp. szt. Wiktor Kaczmarek, Wydział Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

Kwestią, która budzi chyba największe kontrowersje, jest włączenie lewego kierunkowskazu przy zawracaniu na rondzie. Ten sposób sygnalizowania zmiany pasa ruchu możemy zobaczyć od niedawna na elbląskich drogach, a najczęściej stosują go kierujący pojazdami nauki jazdy.

Podczas egzaminu na prawo jazdy wymagane jest, przy wykonywaniu manewru skrętu w lewo lub zawracania, włączenie lewego kierunkowskazu. Natomiast przy zjeździe ze skrzyżowania włączamy prawy kierunkowskaz tzw. zjazdowy. Wynika to również z ustawy o ruchu drogowym

-mówił jeden z instruktorów elbląskiej szkoły nauki jazdy.

Kierowcy najczęściej nie wiedzą jaki zamiar ma kursant wjeżdżający na rondo z włączonym lewym kierunkowskazem, a wynika to ze wciąż zmieniających się zaleceń dotyczących nauki jazdy. Stosowanie lewego kierunkowskazu przy zawracaniu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym jest zalecane dla wszystkich elbląskich kierowców.

Według przepisów ruchu drogowego nie jest wymagane włącznie lewego kierunkowskazu przy zawracaniu na rondzie, naszym obowiązkiem jest włączenie prawego kierunkowskazu przy zjeździe ze skrzyżowania. Natomiast w przypadku małych rond, takich, jakie znajdują się w Elblągu, zalecane jest używanie lewego kierunkowskazu. W Elblągu najczęściej możemy spotkać ronda z jednym pasm ruchu, dlatego też lepiej, aby lewy kierunkowskaz był włączony, wtedy też każdy kierowca lepiej potrafi odczytać zamiar kierującego

-tłumaczył jeden elbląskich instruktorów nauki jazdy.

Włączenie kierunkowskazów to ważna informacja zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Sygnalizowanie zawczasu zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy pozwala uniknąć wielu zagrożeń m.in. przy wjechaniu na ten sam pas ruchu, kolizji, a nawet potrąceń. Choć z policyjnych statystyk nie wynika ile wymuszeń pierwszeństwa przejazdu było w rzeczywistości rezultatem błędnego sygnalizowania zamiarów, lub jego braku, przez kierujących pojazdami. Zapewne do wielu tego typu zdarzeń by nie doszło, gdyby kierowcy korzystali z „migaczy” zgodnie z przepisami.

Policja w swoich statystykach nie ewidencjonuje „braku sygnalizowania zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy" jako bezpośredniej przyczyny zdarzeń drogowych. Oczywiście, nieprawidłowe sygnalizowanie lub jego brak może być pośrednią przyczyną wypadków, które zaliczamy do zdarzeń z zakresu nieprawidłowej zmiany pasa ruchu, nieprawidłowego skręcania, nieprawidłowego wyprzedzania lub nieprawidłowego włączania się do ruchu, a nawet nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. To właśnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu zauważany jako bardzo częstą przyczynę wypadków w naszym mieście.

- informuje asp. szt. Wiktor Kaczmarek, Wydział Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

Czy elblążanie poprawnie używają kierunkowskazów? Co na ten temat sądzą nasi czytelnicy?

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Kz
  Poniedziałek, 05.08

  Policja w Elblągu w ogóle nie reaguje na sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy , pasa ruchu i na pędzących do ronda kierujących pojazdami . Zamiast zwolnić przed rondami i udzielić pierwszeństwa - przyspieszają . Daje się zauważyć , że poziom znajomości przepisów ruchu drog. instrktorów też jest nie wielki !

 2. 2
  +13
  ~ kolo
  Poniedziałek, 05.08

  Ja używam jedynie prawego kierunkowskazu tzw. zjazdowego. Po co na rondzie włączać lewy kierunkowskaz, chyba jedynie po to aby sobie pojeździć jak na karuzeli i mieć rondo wyłącznie dla siebie?

 3. 3
  +6
  ~ Nagel
  Poniedziałek, 05.08

  Używanie lewego kierunkowskazu na rondzie jest niepotrzebne (nie mówię tu o przypadku zmiany pasa ruchu), gdyż na żadnym skrzyżowaniu nie używa się dwóch kierunkowskazów. Do tego trudno nieraz określić, który zjazd jest "w lewo".

 4. 4
  --4
  Robert Koliński
  Poniedziałek, 05.08

  Kierowany doświadczeniem i elbląską praktyką obstawiam, że nie wszyscy elblążanie wiedzą, jak się zachować na rondzie - niektórzy na przykład elblążanie umyślili sobie zrobienie mini-cmentarzyków na rondach, które służą przecież zupełnie innym, komunikacyjno-transportowym przecież celom;

 5. 5
  +14
  ~ kek
  Poniedziałek, 05.08

  Może zobaczmy jak sytuacja z lewym kierunkowskazem wygląda w przypadku pieszego? Bo już nie raz nadziałem się na samochód z włączonym lewym kierunkowskazem który nagle włącza prawy i zjeżdża z ronda gdy zdążyłem już wejść na pasy, bo myślałem że nie będzie zjeżdżać tylko pojedzie dalej po rondzie, bo przecież ma lewy kierunkowskaz. Gdyby nie miał włączonego lewego to bym poczekał bo może zaraz zjechać z ronda i nie chcę wepchać się przed niego na pasy.

 6. 6
  +9
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 05.08

  to jest problem nie tylko w elblagu lecz w calej polsce a wielu instruktorow sami nie wiedza do konca jak sie zachowac na rondzie tacy niedouczeni ucza innych

 7. 7
  --5
  ~ Źle
  Poniedziałek, 05.08

  W Elblągu są źle wyprofilowane zakręty pojazdy się nie mieszczą i jada po chodnikach lub jada dwoma pasami.

 8. 8
  +9
  ~ kras
  Poniedziałek, 05.08

  Ludzie! LEWY kierunkowskaz na rondzie TYLKO przy zmianie pasa ruchu na rondzie! Czy to takie trudne? To, że droga jest "WYGIĘTA" w lewo na rondzie NIE ŚWIADCZY o zmianie kierunku ruchu. Czy do cholery będąc na ŁUKU DROGI sygnalizujecie to kierunkowskazem? Coraz bardziej kusi mnie, żeby zrobić papiery egzaminatora i upieprzać każdego, kto włączy lewy kierunkowskaz na rondzie. Jak szkoły jazdy będą miały spieprzone statystyki, to może w końcu będą dobrze uczyć.

 9. 9
  +4
  ~ Metal
  Poniedziałek, 05.08

  Najczęściej kierowcy mają w du..Pie czerwone światło na rondzie, tramwaj jedzie a kierowcy jadą pod tramwaj

 10. 10
  +5
  ~ Joluś
  Poniedziałek, 05.08

  "Kras", myślę podobnie jak Ty. Co to za instruktor, który nie zna dokładnie przepisów, ale co to za policjant, który nie stosuje się do przepisów. Kiedyś gliniarz z drogówki na ten temat i odpowiedział mi, że instruktorzy w tym przypadku naciągają przepisy, ale to nikomu nie przeszkadza. Mnie to przeszkadza, bo gdy widzę pojazd na rondzie bez kierunkowskazu, wiem, że w każdej chwili może z niego zjechać. Gdy widzę, że pojazd ma włączony lewy kierunkowskaz, myślę, że będzie jechał dalej a on skręca i kierunkowskaz prawy włącza gdy opuszcza rondo. To jest w nauce jazdy standard. Na ten temat są wyroki sądowe, ale kto by się przejmował wyrokami jakiś sądów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1887450218201