Piątek, 7.10.2022, Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Zasypano nieckę i wycięto drzewa. Na Dolince trwa budowa kontrowersyjnego placu dla psów

09.10.2015, 11:50:13 Rozmiar tekstu: A A A
Zasypano nieckę i wycięto drzewa. Na Dolince trwa budowa kontrowersyjnego placu dla psów
Fot. Adrian Sajko

Około 300 mieszkańców podpisało się pod petycją do Prezydenta Elbląga w sprawie odstąpienia od budowy placu dla psów w Parku Dolinka. Lista z podpisami została przekazana urzędnikom na początku września. Przeciwnicy wartej 100 tys. zł inwestycji, na odpowiedź z ratusza musieli czekać miesiąc. Dowiedzieli się z niej, że budowa placu dla psów nie zostanie przerwana, bo prace są już mocno zaawansowane a sprzęt stanowiący jego wyposażenie został już zakupiony.

Przypomnijmy, że realizowana od sierpnia inwestycja, polega na budowie miejsca do zabaw dla psów. Zadanie to zostało wybrane do realizacji głosami 972 mieszkańców ze środków Budżetu Obywatelskiego na ten rok. Koszt jego powstania oszacowano na około 100 tys. zł.

Inwestycja powstaje w parku Dolinka, w miejscu starej niecki po nieczynnym od kilku lat oczku wodnym. Planowany park dla psów składać się ma z dwóch części. Jedna przeznaczona będzie dla mniejszych psiaków i druga dla tych większych. Obiekt zagospodarowany zostanie m.in. w slalomowe tyczki i przeszkody do przeskakiwania. Całość zostanie ogrodzona i uzupełniona w ławki oraz śmietniki na psie odchody. Jak podkreślają jego pomysłodawcy, plac dla czworonogów ma przede wszystkim sprzyjać poprawieniu aktywności ich pupili. Niemal wszystkie prace wykonuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

W momencie, gdy budowa placu dla psów rozpoczęła się, zaczęła ona wzbudzać zaniepokojenie i sprzeciw wielu korzystających z uroków Dolinki mieszkańców. Przeciwnicy uważają, że tego typu inwestycja nie powinna powstać w tym miejscu.

Nie sprzeciwiamy się tej inwestycji i jej zasadności, ale nie chcemy jej w tym konkretnym miejscu, które można zagospodarować w lepszy sposób. W ten sposób niszczone jest piękne, choć zaniedbane już miejsce. Ja sama mam dwa psy, które bardzo kocham, ale mam trochę zdrowego rozsądku i sumienia. Najpierw są ludzie, a dopiero później zwierzęta

– mówiła na początku września Tekla Wołyniec, jedna z przeciwniczek budowy parku dla psów na Dolince.

Wyrażający swój sprzeciw mieszkańcy, twierdzą ponadto, że tego typu inwestycja to marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

Mamy krzywe chodniki, dziurawe jezdnie, na których naprawę nie ma pieniędzy, a tu nagle na plac zabaw dla psów przeznacza się 100 tys. zł. Czy stać nas na to w chwili, gdy Elbląg jest bankrutem finansowym z ponad 300 mln zł zadłużeniem? Ja śmiem twierdzić, że nie

- mówi Tekla Wołyniec.

Pan Tadeusz prezentuje nam wykonane w maju 2012 roku zdjęcia części Dolinki, na której obecnie trwa budowa placu dla psów.

Proszę zobaczyć jak to miejsce wyglądało jeszcze 3 lata temu. To oczko wypełnione wodą prezentowało się wówczas pięknie. Później nikt o to nie dbał. Niewielkim kosztem można było ten uroczy zakątek Dolinki zaadaptować dla ludzi. Proszę tylko zobaczyć, jak szybko wyremontowano schody prowadzące do niecki

- mówi elblążanin.

Tymczasem w ostatnich dniach wokół przyszłego placu dla psów dokonano wycinki drzew.

Wycięto około 10 zdrowych drzew. Komu one przeszkadzały? Do tego wszystkiego zaczęto odgradzać płotem dużą część parku, po której bez smyczy będą teraz biegać psy

- skarży się Pani Tekla.

Na przełomie sierpnia i września, manifestujący przeciwko budowie placu dla psów mieszkańcy, zbierali podpisy pod petycją w sprawie odstąpienia od jej realizacji.

Pod naszą petycją skierowaną do Prezydenta Elbląga podpisało się 278 osób. I to zaledwie w kilka dni. Podejrzewam, że gdybyśmy zbierali podpisy przez kolejne dni, to byśmy ich mieli z tysiąc. Listę z podpisami złożyliśmy w Urzędzie Miejskim 3 września. Przez miesiąc nikt nie raczył nam odpowiedzieć na to pismo. To jest po prostu niegrzeczne. Tak się lekceważy mieszkańców

- denerwuje się Pani Tekla, inicjatorka zbierania podpisów.

Na początku tego tygodnia wysłaliśmy do ratusza mail z zapytaniem w tej sprawie. Kilka dni później, w czwartek (8 października) skontaktowała się z nami Tekla Wołyniec, która poinformowała nas, że otrzymała właśnie odpowiedź na petycję.

Miasto w nadesłanej odpowiedzi podkreśla, że nie ma możliwości zaprzestania realizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego inwestycji. Wskazuje jednocześnie, że decyzję o jej realizacji nie podjęły władze miasta, a sami mieszkańcy podczas głosowania w 2014 roku w ramach BO.

Inwestycję, zgodnie z wyrażoną wolą mieszkańców realizuje Zarząd Zieleni Miejskiej, który podjął się uprzątnięcia terenów zielonych wokół oczka. Ponadto niecka oczka jest już zasypana, a wszystkie niezbędne elementy parku dla psów, zgodnie z wnioskiem, zostały zakupione i czekają na swój montaż. Trudno w tej sytuacji przerwać inwestycję lub przenieść ją w inne miejsce

- czytamy w treści odpowiedzi udzielonej przez Urząd Miejski.

AKTUALIZACJA:
Jak poinformował nas Zarząd Zieleni Miejskiej park dla psów ma być gotowy do końca tego roku. Dokładny zakres prac obejmuje wykonanie: prac porządkowo - pielęgnacyjnych polegających na oczyszczeniu terenu, wywiezieniu wiatrołomów, wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie koron drzew, jak również usunięciu drzew całkowicie suchych i obumarłych, ogrodzenie terenu o łącznej powierzchni 12,5 tys. m2, ustawienie urządzeń treningowo - zabawowych dla psów, ustawienie dystrybutorów z woreczkami na psie odchody, jak również koszy na śmieci i ławek.

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Galeria / Na Dolince trwa budowa kontrowersyjnego placu dla psów ( zdjęć 28 )
Dodano: 2015-10-09 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ ja bałam za
  Piątek, 09.10

  Ludzie mają prawo mieć psy i mają też prawo do tego by móc z nimi gdzieś wyjść...miasto to nie tylko ludzie starsi, dzieci i rowerzyści! "Psiarze" to nie wyrzutki społeczeństwa!! Dość tej nagonki!!

 2. 2
  +9
  ~ daria123
  Piątek, 09.10

  Jak mnie to denerwuje... Ludzie sie czepiaja z psy lataja po miescie ,a gdzie maja latac(biegac) skoro u nas nie ma parku dla psow>? w innych miastach sa . Psy musza sie wybiegac i przy ogrodzonym placu nikomu to nie powinno przeszkadzac.Ludzie sa pazerni wszystko by chcieli dla siebie . I ja sie bardzo ciesze ze bedzie ten park choc nie mam psa.

 3. 3
  +4
  ~ masakra
  Piątek, 09.10

  a komu to przeszkadza, że psy będą miały dla siebie miejsce na zabawę? tym staruchom to wszystko przeszkadza! jak im się nie podoba to nie muszą chodzić w to miejsce, Dolinka to dość duży park.

 4. 4
  +8
  ~ turban
  Piątek, 09.10

  kontrowersje moze bydzic tylko miejsce w ktorym to powstaje. na dolince jest kilka innych miejsc w ktorych mogla powstac sralnia dla psow. ale akurat jakies glaby wytypowaly zniszczenie charakterystycznej architektury tego parku i zamiast odnowic ten ladny maly basenik to go rpzerobili na sralnie dla psow. ale czego sie spodziewac po tych sukinsynach z ratusza? duzy odkryty basen doprowadzili do ruiny, maly zasypali a plywalnie przy robotniczej zamknal sam likwidator wroblewski. ludzie obudzcie sie i pogoncie tych sukinsynow z ratusza! nim zlikwiduja to miasto. wrobel wlasnorecznie bedzie odkrecal tablice na rogatkach miasta z napisem elblag

 5. 5
  0
  ~ W1
  Piątek, 09.10

  100 tyś. zł na bzdurę! Takie coś nie powinno być przyjęte do BO, znowu zawinili urzędnicy. Bogate miasto...

 6. 6
  +1
  ~ Super
  Piątek, 09.10

  Dobrze ,że jest miejsce dla naszych pupili

 7. 7
  +1
  ~ Psiasz
  Piątek, 09.10

  Czemu nie mogą ludzie zrozumieć że to będzie wybieg dla psów a nie sralnia, tam będą się bawić psy. Przecież plac zabaw dla dzieci też służy do zabawy a nie srania przez dzieci. Chyba że jak dzieci się bawią to i srają na swoim placu. No ja tak to teraz pojmuję idee placu dla dzieci

 8. 8
  +7
  ~ rado
  Piątek, 09.10

  Pozytywnie że będzie plac dla psów, większym problemem jest ta zgraja podpisów złożonych przez 60+ czemu mi się wydaje że starsi ludzie mają problem z każdą inwestycją nie będącą dofinansowaniem kościoła i podobnych instytucji czy wam się wydaje że za kasę będziecie bliżej Boga ? Wszędzie widzę jak grupy starszych ludzi bojkotują wszystko co się da a później niedziela i grzecznie do kościoła popitalaja obłudnic jedni wstyd i hańba jak mawia wasz prezesik.

 9. 9
  +6
  ~ MarCin
  Piątek, 09.10

  Oczywiście średnia wieku najbardziej oburzonych osób powyżej 60- tki. Tym ludziom wiecznie coś przeszkadza. Skoro BO został zatwierdzony i to sami mieszkańcy zdecydowali o budowie to chyba sprawa powinna być jasna. Park Dolinka a w szczególności miejsce po byłym juz niestety basenie to wielka zaniedbana od lat ruina wiec cieszmy sie ze cokolwiek tam powstaje. Szkoda że Pani Tekla razem z koleżankami nie przywiązywała sie łańcuchami do ogrodzenia amfiteatru, ktory ma być rozebrany. Moze jeszcze wszystko przed nimi....

 10. 10
  +7
  ~ koliber
  Piątek, 09.10

  poco wycieli te dzewa napewno mogly sobie rosnac to samo ten plot poco on jest tak wysoki to widac na zdjecach ze to jest sknocone naszym niestety brakuje finezji zeby dobze I mialo wyglad pieniadze to niwszystko

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0769240856171