Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w elbląskim Teatrze

25.05.2024, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza w elbląskim Teatrze

W najbliższy poniedziałek 27 maja o godzinie 18:00 na Małej Scenie zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza – „Gombrowicz – ja, Witold”.

 

 


Podczas pierwszego spotkania zaprezentowany zostanie wywiad przeprowadzony z Witoldem Gombrowiczem przez dziennikarza Dominique de Roux. Wywiad publikowany był pierwotnie na łamach miesięcznika „Kultura” w latach 1967-1968. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w języku francuskim w 1968 roku w paryskim wydawnictwie Pierre Belfonda jako dzieło Witolda Gombrowicza „Entretiens avec Dominique de Roux” (w przekładzie Jadwigi Kukułczanki i Francois Marie), natomiast pierwsza edycja polska nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ujrzała światło dzienne rok później jako dzieło Dominique’a de Roux „Rozmowy z Gombrowiczem”. Dopiero drugie wydanie francuskie po śmierci Dominique’a de Roux (1977), wydane pod tytułem „Testament”, do którego włączono zgodnie z jego życzeniem listy z tego okresu, ujawniło, że Gombrowicz odmówił nagrywania rozmów na magnetofon i napisał całą książkę po polsku, łącznie z pytaniami. W obecnym krajowym wydaniu, za zgodą Rity Gombrowicz, przywrócono rzeczywistą postać ostatniej książce Gombrowicza, jego prawdziwemu „Testamentowi”. W wywiadzie tym, pisarz opowiada o swojej rodzinie, młodości i czasach dojrzałych. Tekst uważany jest za prawdziwy testament Gombrowicza. 
Spotkanie w konwencji znanej już Państwu Sceny przy stoliku, tym razem z prowadzącym w osobie Michała Pabiana - dramaturga i twórcy adaptacji scenicznych, autora tekstów dramatycznych wystawianych m.in. w Teatrze Śląskim, Teatrze Nowym w Poznaniu i Lubuskim Teatrze Dramatycznym. Michał Pabian studiował w krakowskiej szkole teatralnej, był uczestnikiem stypendium w zespole Franka Castrofa w Volksbuhne. Jest autorem ponad 30 adaptacji wystawianych w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii. 

 

 


Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozmowa na temat twórczości Witolda Gombrowicza.
Tekst przeczytają: Jerzy Przewłocki oraz Marcin Tomasik. Wywiad pochodzi z "Testamentu" W. Gombrowicza.
Bilety w cenie 15 złotych dostępne w kasie oraz na stronie Teatru.

 

 

 

Jolanta Nidzgorska,
Sekretarz literacka, Teatr im. A.Sewruka w Elblągu

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4665760993958