Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Koncert Magnificat

06.05.2024, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Koncert Magnificat

„Magnificat”, to tytuł koncertu, na który zapraszają Magdalena Garbecka i Miłosz Janiak. To dwoje elblążan działających, na rzecz elbląskiej kultury muzycznej, promując tym elbląską chóralistykę. „Pewnego dnia Miłosz Janiak, elbląski dyrygent i pedagog, wpadł na pomysł stworzenia większego utworu na chór i zespół instrumentalny. Z tym pomysłem zwrócił się do mnie, a jako że współpracujemy już wiele lat natychmiast się zgodziłam” – komentuje Magdalena Garbecka.

 


Pomysł ten zrealizowany został przy wsparciu Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. W 2022 roku, w ramach programu stypendialnego „PROMOCJE”, Magdalena Garbecka otrzymała stypendium na napisanie kompozycji „Magnificat”, a rok później Miłosz Janiak na realizację tego projektu.


„Magnificat”, to kantyk śpiewany w trakcie nieszporów (nabożeństwa sprawowanego w Kościołach chrześcijańskich w porze wieczorowej). Nazwa pochodzi od jego pierwszego słowa w języku łacińskim: „Magnificat anima mea Dominum” („Wielbi dusza moja Pana”). Jest to radosna pieśń dziękczynna, oparta na tekstach ze Starego Testamentu. Tekst „Magnificatu” był wielokrotnie wykorzystany przez mistrzów swoich czasów, takich jak: Claudio Monteverdi, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Arvo Pärt, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar.


Elbląska kompozytorka tekst ten zinterpretowała na swój sposób i stworzyła 5-częściową kompozycję przeznaczoną na sopran solo, chór mieszany oraz zespół instrumentalny, w którego skład wchodzą: flet, klarnet, dwoje skrzypiec, wiolonczela, fortepian i małe instrumenty perkusyjne.


Na koncercie oprócz prawykonania kompozycji „Magnificat” rodzimej, elbląskiej twórczyni Magdaleny Garbeckiej, usłyszymy również kompozycje zagranicznych twórców chóralnych, takich jak: Greg Gilpin, John Leavitt, Mary Lynn Ligfoot, Bryan Sharpe, Carole Stephens

.
Miłosz Janiak (pomysłodawca projektu) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku o specjalności dyrygentura chóralna w klasie dr. Sławomira Bronka. W latach 2018 – 2021 odbył Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Państwowych Szkołach Muzycznych w Tczewie, Pelplinie i Kościerzynie. Regularnie uczestniczy w licznych kursach, konferencjach i seminariach z zakresu emisji głosu i dyrygentury. Miłosz Janiak jest dwukrotnym stypendystą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.


Magdalena Garbecka, elbląska kompozytorka i aranżerka. Z wyróżnieniem ukończyła dwa kierunki studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: kompozycję (2022) w klasie Marka Czerniewicza oraz rytmikę (2019); praca magisterska napisana pod kierunkiem Marzeny Kamińskiej). Jej kompozycje i aranżacje zostały wykonane nie tylko w wielu polskich miastach, ale też poza granicami Polski, m.in.: Bruksela (Belgia), Großenkneten i Oldenburgu (Niemcy) czy Tbilisi (Gruzja). Jej twórczość była prezentowana na koncertach i festiwalach, takich jak m.in.: Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, Koncert Galowy Benefisu Dojrzałości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy też na trzech edycjach studenckich Koncertów Muzyki Filmowej.


Jest dwukrotną stypendystką Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga, a także trzykrotnie otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów. Od 2022 roku jest członkinią Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m.in. twórczość dla dzieci i młodzieży, muzyka kaszubska, chóralistyka, improwizacja oraz edytorstwo muzyczne, z zakresu, którego ukończyła Kurs Edytorstwa Muzycznego organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.


Młodzi twórcy do udziału w koncercie zaprosili Elbląski Chór Kameralny działający od 2016 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Miłosz Janiak. Jest to zespół amatorski, skupiający osoby w różnym wieku, które łączy miłość do muzyki. Do najważniejszych osiągnięć chóru należą: udział w XIV Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2018), gdzie zespół zdobył srebrny dyplom oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór w języku kaszubskim oraz udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” we Wrocławiu (2022), gdzie chór otrzymał brązowy dyplom w kategorii chórów osób dorosłych. 13 maja 2019 roku, w Gdańsku, podczas koncertu dyplomowego Miłosza Janiaka, Elbląski Chór Kameralny wraz z orkiestrą i solistami, wykonał „Requiem” Aharona Harlapa – izraelskiego współczesnego kompozytora, było to prawykonanie tego dzieła w Europie.


W koncercie „Magnificat” udział wezmą: Miłosz Janiak – dyrygent, Magdalena Łaszcz – sopran, Maja Wilkowska – flet, Emilia Kwaśniewska – klarnet, Jakub Piwowarski i Rafał Wiśniewski – skrzypce, Flavia Mazur – wiolonczela, Magdalena Garbecka i Bartosz Śpiewak – fortepian.
Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do wzięcia udziału w koncercie „Magnificat”.


Koncert odbędzie się 11 maja 2024 r. godz. 19.00 do Kościoła pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu ul. Obrońców Pokoju 10. Wstęp wolny.

 

 

ETK Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91960597038269