Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Scena przy stoliku juz niebawem u Sewruka

09.11.2023, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Scena przy stoliku juz niebawem u Sewruka

„Tak było”, to tytuł monodramu, na który zapraszają Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

 


Już 13 listopada powraca „Scena przy stoliku” i to z tekstem tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Jon Fosse urodził się w 1959 roku. Od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych norweskich dramatopisarzy. Tworzy w języku nynorsk. Debiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne” a  jego pierwsza sztuka teatralna, „Nigdy się nie rozłączymy”, została wystawiona w roku 1994. Fosse jest również autorem esejów, tomów poezji i książek dla dzieci. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

 


„Tak było” (przekład – Halina Thylwe), to monolog doskonale odzwierciedlający twórczość noblisty, jego styl, gdzie dla autora najważniejszy jest rytm pisania. Fosse jest minimalistą słowa. Jego postacie mówią oszczędnie, często powtarzają swoje kwestie. Słownictwo dramaturga jest bardzo skromne. Bezimienny, przebywający najprawdopodobniej w domu opieki bohater patrzy na swoje życie jak na Eliotowski „stos pokruszonych obrazów”. Przeszłość aktualizuje się w teraźniejszości, wspomnienia mieszają się, zacierają się granice, a mężczyzna usilnie stara się przekonać sam siebie, że „tak było”.

 


Monolog „Tak było”  usłyszymy w interpretacji Dariusza Siastacza aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ostatnio mieliśmy okazję podziwiać jego kunszt aktorski w najnowszej elbląskiej premierze „Sługa dwóch panów”. Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. 12 listopada 1981 roku miał miejsce jego debiut teatralny. Występował na scenach wielu teatrów, m.in. a Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu,  Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie a od 2017 roku związany jest z elbląską sceną. Bogaty też jest jego dorobek zarówno na dużym jak i małym ekranie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym I miejsce podczas XI Przeglądu Piosenki Aktorskiej (1990 r.), Grand Prix za monodram „Chodnik” Rafała Bryndala w reż. Tomasza Dutkiewicza przyznane na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1996 r.).

 


Zapraszamy:


Teatr im. A.Sewruka w Elblągu, 13 listopada 2023 r. godz. 18.00, bilety w cenie 10,00 zł do nabycia w kasie teatru.

 

 

Teatr im. A.Sewruka w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Jak
  Poniedziałek, 13.11

  Dlaczego wszystkie spektakle Skrzypka na dachu są grane dla szkół?

 2. 2
  0
  ~ Jakjak
  Niedziela, 19.11

  No właśnie. Czy to jakaś wersja bajkowa dla młodzieży? Czy chęć zarobienia przez teatr łatwych pieniędzy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2068989276886