Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Fotoplastyka | Halina Różewicz-Książkiewicz

19.09.2023, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Fotoplastyka | Halina Różewicz-Książkiewicz
REKLAMA

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Haliny Różewicz-Książkiewicz „Fotoplastyka”. Wernisaż odbędzie się 21 września 2023 r., godz. 18:00.

 

Wystawa „Fotoplastyka” to obszar twórczości Haliny Różewicz-Książkiewicz dotąd nieprezentowany publiczności. Składają się na nią reklamy kinowe projektowane przez artystkę w latach 1960-66 w czasie jej pracy dla Spółdzielni Pracy Fotograficznej „Fotoplastyka” w Sopocie.

 

7 lat pracy artystki dla „Fotoplastyki” zaowocowało wykonaniem przez nią ponad 1000 projektów reklam. Reklamy te projektowane były dla różnych instytucji, sklepów czy przedsiębiorstw, a tematyką obejmowały praktycznie cały obszar życia ówczesnego człowieka. I tak na wystawie zobaczymy m.in.: projekty i wzory reklam, które dotyczyły: gastronomii, produktów spożywczych, odzieżowych, galanteryjnych, gospodarstwa domowego, sportowych, drogeryjnych, biurowych, komunikacji, bezpieczeństwa drogowego czy ogólnie zasad BHP. Zobaczymy reklamy sklepów i przedsiębiorstw takich jak: PSS Społem, MHD (Miejski Handel Detaliczny), PDT (Powszechne Domy Towarowe), Gallux, MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne), WPHM (Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Meblami), Orbisu, OZG (Okręgowe Zakłady Gastronomiczne), które w większości są już tylko wspomnieniem, a ich skróty trudno rozszyfrować. Dlatego prezentowane na wystawie reklamy to swoisty zapis czasów, w których powstały, zarówno w formie graficznej jak i tekstowej.

 

Halina Różewicz-Książkiewicz dyplom obroniła w 1958 roku na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jednak najważniejsza część jej twórczości była i jest związana z grafiką warsztatową. Wiele miejsca poświęca także malarstwu. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych: ogólnopolskich, zagranicznych, regionalnych, zrealizowała kilka wystaw indywidualnych. Systematycznie bierze udział w Salonie Elbląskim. Uczestniczka plenerów artystycznych w Kwidzynie, Fromborku, Pasłęku, Bieszczadach, Wigrach. Z Elblągiem związana jest od 1963 roku. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym i kulturalnym miasta. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, np.: medalu honorowego „Za zasługi w rozwoju Elbląga”, odznaki „Zasłużony działacz kultury”, Lauru Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Statuetki Prezydenta Elbląga, odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi. W 2013 roku została uhonorowana medalem zasłużony kulturze Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

 

W tym roku Halina Różewicz-Książkiewicz obchodzi jubileusz 65-lecia pracy artystycznej.

 

Wernisaż wystawy: 21 września 2023 r., godz. 18:00


Wystawa potrwa: do 19 listopada 2023


Kuratorka: Joanna Mierzejewska


Współpraca: Maciej Bychowski


Wystawa odbędzie się: na dwóch piętrach empory Galerii EL

 

 

Agata Marcinkowska-Fedeczko
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

 

 

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2744960784912