Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

"Leśne nuty". Kolejny koncert w Bażantarni

21.07.2022, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Leśne nuty". Kolejny koncert w Bażantarni
Fot. nadesłane

„Leśne nuty”, to koncert XXV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2022, realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim – Zarząd Okręgowy w Elblągu. W najbliższą niedzielę w muszli koncertowej wystąpią dwa zespoły - Zespół „Babrzysko” z Poznania i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej.


Zespół Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” powstał 2004 roku, ale dopiero od roku 2009 działa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnął z języka łowieckiego, gdzie babrzyskiem nazywa się błotniste miejsce kąpieli i tarzania się dzików oraz jeleni.  Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Krzysztof Marceli Kadlec – znany poznański muzyk, waltornista, twórca wielu kompozycji łowieckich i leśnych, wychowawca kilku pokoleń sygnalistów.


W początkowym etapie zespół składał się z samych mężczyzn, grających głównie na małych rogach myśliwskich zwanych plesami a repertuar stanowiły przede wszystkim sygnały myśliwskie, proste i krótkie fanfary oraz nieskomplikowane marsze. Następuje dalszy artystyczny rozwój muzycznej grupy; dochodzą nowe członkinie – poznańskie diany. Zespół uświetnia różne imprezy organizowane przez PZŁ. Gra koncerty nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także występuje w wielu miastach Polski, przybliżając bogactwo łowieckiej kultury muzycznej. W repertuarze „Babrzyska” oprócz historycznych i współczesnych sygnałów myśliwskich znajdują się najpopularniejsze kompozycje literatury europejskiej i przede wszystkim utwory polskich twórców, których dorobek zasługuje na szersze rozpowszechnienie. Podczas otwarcia wystawy „Święci patroni łowiectwa” w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu w 2015 roku dokonane zostało prawykonania pierwszej polskiej „Mszy hubertowskiej” napisanej na naturalne rogi myśliwskie przez kierownika zespołu. Ważnym wydarzeniem był udział w warszawskim koncercie z okazji 90-lecia PZŁ w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat oprócz wielu pojedynczych koncertów m. in. w: Poznaniu, Czerniejewie, Warszawie, Kłobucku, Łącku, Kórniku gościł również na Pomorzu uczestnicząc w kilkudniowej trasie koncertowej (Sopot, Pelplin, Sierakowo, Samonino). Najważniejszym celem zespołu  jest ukazywanie naszego narodowego dziedzictwa, jakim jest muzyczna kultura łowiecka. Obecnie grają w składzie sześcioosobowym: Marta Łochyńska, Andrzej Jesse, Piotr Cebernik, Michał Mańkowski, Laszlo Kajan i Krzysztof M. Kadlec.


Korzenie Orkiestry Dętej OSP w Zielonce Pasłęckiej sięgają 1927 roku, kiedy to w miejscowości Ułaniki na Wołyniu tworzy się orkiestra. Jej pierwszym kapelmistrzem był Bazyli Sawczuk. Po przesiedleniu na ziemię pasłęcką i powrocie byłych orkiestrantów z wojennych frontów nastąpiło reaktywowanie orkiestry a kapelmistrzem został Henryk Klika. Pierwszym powojennym koncertem była pasterka w parafialnym kościele w Zielonce Pasłęckiej (1945 r.) . W 1957 roku kapelmistrzem zostaje Celestyn Torucki, który prowadził orkiestrę nieprzerwanie przez 58 lat do roku 2015, przy dużym wsparciu Edmunda Leśniewicza. Od 2015 roku orkiestrą kieruje Adrian Bracki.


W swoim repertuarze orkiestra ma utwory zarówno rozrywkowe jak i marszowe, patriotyczny czy kościelne, sięga też do klasyki. Zdobywała wiele nagród i wyróżnień koncertując też poza granicami kraju.


Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego Elbląskie Towarzystwo Kulturalne a tegorocznymi Partnerami: Teatr im Aleksandra Sewruka w Elblągu, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, PZŁ Zarząd Okręgu w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, ZNP sekcja emerytów i rencistów w Elblągu. 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Zapraszamy 24 lipca 2022 r. do muszli koncertowej w Bażantarni, wstęp wolny, początek koncertu godzina 17.00.


Przypominamy też, że w trakcie koncertu prowadzona jest zbiórka na rzecz ukraińskich uchodźców.

 

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

 


 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2111709117889