Poniedziałek, 16.05.2022, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Niebawem Festiwal Folkloru „Bursztynowe korale”. Wstęp wolny

12.05.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Niebawem Festiwal Folkloru „Bursztynowe korale”. Wstęp wolny
Fot. Centrum Spotkań Europejskich Światowid

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zaprasza w dniach 21-22 maja na Festiwal Folkloru „Bursztynowe korale”. Wezmą w nim udział zespoły folklorystyczne z Polski. Już dziś wiemy, że Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem świadczy o tym liczba otrzymanych przez nas zgłoszeń. 

 

 

Pragniemy, aby festiwalowe prezentacje były dostępne dla każdego, dlatego też na wszystkie koncerty i występy wstęp jest wolny

 

– mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

Festiwal będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z kulturą ludową, która będzie prezentowana za pomocą tańca i muzyki. Dla samych zespołów impreza będzie przestrzenią do zaprezentowania dawnych tradycji, pieśni i muzyki. – dodaje Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

Festiwal Folkloru organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu łączy w sobie wiele aspektów edukacyjno-artystycznych tj. propagowanie kultury ludowej, prezentacje tańców i pieśni innych regionów, prezentacje dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych, promowanie kultury ludowej z różnych regionów Polski czy wreszcie promocja kulturalna Elbląga, regionu i województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Festiwalu Folkloru „Bursztynowe korale” trwać będzie dwa dni:
DZIEŃ I, 21.05.2022 (sobota), rozpoczęcie o godz. 13.00


Zapraszamy na Regionalny Turniej Tańców Polskich. Młodzi tancerze podzieleni na kategorie wiekowe i klasy taneczne zaprezentują się w kujawiaku, oberku czy krakowiaku. Tancerzy oceniać będzie 5-osobowa komisja sędziowska pod przewodnictwem sędziego eksperta. Kto zaprezentuje się przed publicznością? Rywalizacja odbywać się będzie pomiędzy tancerzami z zespołów folklorystycznych z Gdańska, Stawigudy, Starego Pola, Olsztyna i Malborka. Wydarzenie realizowane jest pod auspicjami Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF.
 

Termin: 21.05.2022, w godz. 13:00 - 15:00
Miejsce: CSE „Światowid” w Elblągu, sala widowiskowo – sportowa | wstęp wolny

 

DZIEŃ II, 22.05.2022 (niedziela), rozpoczęcie o godz. 12:00


Drugiego dnia zapraszamy na Przegląd Zespołów Folklorystycznych, który będzie podzielony na zespoły śpiewacze, kapele ludowe oraz zespoły folklorystyczne. Do tej pory zgłosiło się około 20 grup. Na elbląskiej scenie zobaczymy m.in.: Zespół Pieśni i Tańca "WARMIA" z Olsztyna, Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki", Zespół Folklorystyczny "Pasłęczanie", Gronowiacy, WRZOS Kozłowo, WRZOS Braniewo, STOKROTKI, Zespół Pieśni i Tańca GDYNIA, SASANKI, Zespół Śpiewaczy WOJCIESZANIE, Zespół Śpiewaczy SIELANKA z Sokolicy


Zespoły zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na placu, która oprócz występów będzie mogła skorzystać z innych atrakcji. Dla dzieci przygotowane będą twórcze warsztaty, a na placu Jagiellończyka staną stoiska kół gospodyń wiejskich oraz lokalnych twórców.
 

Termin: 22.05.2022, w godz. 12:00 – 17:00
Miejsce: CSE „Światowid” w Elblągu, Pl. K. Jagiellończyka | wstęp wolny


Festiwalu Folkloru „Bursztynowe korale” będzie miejscem wspólnej zabawy, w czasie której dzieci, młodzież i dorośli zapoznają się z bogactwem kultury i tradycji ludowej naszego regionu, kraju. Festiwal jednocześnie jest miejscem współpracy i wymiany doświadczeń artystycznych zespołów folklorystycznych, okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor i metodami jego przedstawiania na scenie.

 

Elbląg przez szereg lat był gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Krajów Nadbałtyckich „Kolia Bałtyku”. Później do 2009 roku odbywał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk. Chcemy powrócić do tradycji i stąd pomysł na ponowną organizację festiwalu promującego dziedzictwo kulturowe i folklor Polski. Festiwal to sposób na przybliżenie i popularyzację kultury ludowej wśród elblążan, a także możliwość integracji środowisk folklorystycznych

 

– zapowiadają organizatorzy.

 

Celem festiwalu jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych. Poznanie folkloru z innych regionów Polski, a przede wszystkim promocja tradycji i piękna folkloru.

 

Centrum Spotkań Europejskich Światowid

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9636070728302