Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Sukces elbląskiej książnicy

28.12.2021, 17:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sukces elbląskiej książnicy

Biblioteka Elbląska zakwalifikowała się do elitarnego grona najlepszych polskich bibliotek, objętych programem wdrażania pionierskich rozwiązań w zakresie zarządzania księgozbiorem.|
 

Biblioteka Narodowa ogłosiła listę rankingową szesnastu bibliotek wybranych w drodze konkursu spośród największych ośrodków w Polsce, w których wprowadzony zostanie system biblioteczny Alma oraz wyszukiwarka Primo. Proces ten zapoczątkowuje tworzenie ogólnokrajowej sieci bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, zaplanowanego na lata 2021-2025. Oznacza to, że katalog księgozbioru Biblioteki Elbląskiej zostanie zintegrowany z katalogami innych bibliotek włączanych do programu, a co za tym idzie, umożliwi korzystanie z jej zasobów czytelnikom w całej Polsce, a elbląskim czytelnikom z kolei da możliwość przeszukiwania zbiorów najlepszych bibliotek w kraju. Ułatwi to proces wyszukiwania zbiorów i usprawni działanie wypożyczalni międzybibliotecznej.


Do tej pory system został wdrożony już w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 państwach. Wśród instytucji zagranicznych, które używają Almy, wymienić należy University of Cambridge oraz Harvard University, a w Polsce – Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Jagiellońską.

Oprócz Biblioteki Elbląskiej w elitarnym gronie bibliotek zakwalifikowanych do programu znalazła się m.in. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Biblioteka Uniwersytecka Mikołaja Kopernika w Toruniu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. 
 

Tego rodzaju oprogramowanie jest bardzo drogie. Całkowity koszt ponosi Biblioteka Narodowa, która jest operatorem systemu w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”, Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunku interwencji 1.2: Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek. 
 

 

Biblioteka Elbląska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Suppi!!!
  Wtorek, 28.12

  Gratulacje, tak trzymać!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99057388305664