Poniedziałek, 17.01.2022, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wiedza o świecie w kalendarzach Prus Królewskich

21.10.2021, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wiedza o świecie w kalendarzach Prus Królewskich

We wtorek, 26 października o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie online w Wirtualnej Regiotece z dr. Piotrem Paluchowskim, poświęcone nowożytnym kalendarzom wydawanym w Prusach Królewskich, w tym również w Elblągu. Część tych kalendarzy znajduje się w zbiorach zabytkowych Biblioteki Elbląskiej. Rozmowę na profilu FB Biblioteki poprowadzi Radosław Kubus.
 


Jak wyglądały i do czego służyły nowożytne kalendarze? Jaka była ich funkcja i do kogo były adresowane? Wreszcie, co łączyło kalendarze ze światem przyrody, medycyną i astronomią oraz na ile wiadomości zawarte w kalendarzach odzwierciedlały stan wiedzy przyrodniczej przeciętnego mieszkańca Prus Królewskich? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Piotr Paluchowski, specjalista w zakresie kalendariografii Prus Królewskich. /zaprasza Radosław Kubus z Biblioteki Elbląskiej
 


Spotkanie stanowi uzupełnienie wystawy „Świat natury w życiu i wyobraźni dawnych Elblążan”, którą można oglądać w Regiotece (wystawa starodruków) i na dziedzińcu (część posterowa).
 

Piotr Paluchowski – doktor nauk humanistycznych, autor lub współautor wielu prac naukowych z zakresu historii gdańskiej medycyny, historii prasy i kalendariografii. Wśród nich w pierwszej kolejności należy wskazać na opublikowaną dysertację doktorską pt.: "Danziger Erfahrungen" w latach 1739-1793. Studium z dziejów gdańskiego czasopiśmiennictwa. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z medycyną pomorską, ale też gdańskim rynkiem czytelniczym w XVII–XVIII w. oraz dziejami oświecenia.
 


Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

Biblioteka Elbląska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.80222702026367