Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Opowieści za oknem w interpretacji José Goz – wystawa w Galerii EL

28.09.2021, 14:39:55 Rozmiar tekstu: A A A
Opowieści za oknem w interpretacji José Goz – wystawa w Galerii EL

PAM: Pain, Ashes and Miracles. Opowieści za oknem. – taki tytuł ma wystawa hiszpańskiego artysty José Goza, na której wernisaż zapraszamy do krużganka Galerii EL w piątek 1 października o 18:00.
 

José Manuel Jiménez Muñoz urodził się w Murcji (Hiszpania) w 1992 roku. Jego zainteresowania koncentrują się wokół własnej koncepcji przestrzeni narracyjnej. Architektura i rysunek to elementy budulcowe tej idei opisujące zagadnienia zbiorowej pamięci, miłości, prywatności i ludzkiej różnorodności. Jiménez eksperymentuje wykorzystując różnorodne narzędzia narracyjne. Do jego ulubionych należy sekwencyjność, która służy do konstruowania opowieści o różnorodnej dynamice.

Brał udział w wielu międzynarodowych projektach artystycznych, przy okazji których prezentował swoje prace w Polsce, Hiszpanii, Czechach i Francji.Obecnie prowadzi pracownię Język narracji w rysunku – współczesny komiks na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Student studiów doktoranckich w Universidad de Granada w Hiszpanii. Tak opisuje wystawę, którą zobaczyć można będzie w Centrum Sztuki Galeria EL od piątku 1 października (wernisaż o godz. 18:00) do 26 października:
 

„Okno stanowi kwintesencję idei związanej z zewnętrznymi elementami architektonicznymi, a mówiąc ściślej, jest blisko związane z koncepcją komiksowego kadru. Rama ze swej natury stanowi ograniczenie przestrzeni i czasu, kierując nas ku nowej rzeczywistości. PAM odtwarza idee sekwencyjnej narracji, odrzucając koncepcję czasowej linearności i prowadząc przez kolejne ramy historię skupioną na momentach kostumbrystycznej intymności.

Projekt eksploruje nie tylko idee przestrzenne związane z formalną konstrukcją komiksu, ale także, ze względu na swoją koncepcję, bada przestrzeń Czytelnika i jego percepcję, dopuszczając alternatywne, nielinearne narracje. Dlatego okno stanowi w projekcie PAM główny organ - bijące serce narracji. Każdy moment ukazany jest bowiem jako wnikliwa segmentacja rzeczywistości, wycinek prawdziwej natury tego, co kryje się wewnątrz - to narracyjna esencja wnętrza rzutowana na zewnątrz, na Czytelnika, który staje się obserwatorem intymnej rzeczywistości.

Na podobieństwo wielowymiarowego dzieła teatralnego PAM nie tylko bawi się narracyjnością swojej formalnej prezentacji, ale także odwołuje się do narracyjnego potencjału Czytelnika, który może tworzyć własny zestaw zdarzeń.

Dodatkowo istotne staje się uruchomienie zmysłu słuchu jako narzędzia narracji. Akronim PAM odwołuje się nie tylko do tytułu, ale także do onomatopei, dźwięków-słów przedstawianych w komiksie za pomocą typograficznej plastyczności. Każda sekwencja bohatera kończy się dokładnie tym samym dźwiękiem: “pam”. Wzmacnia to ideę jedności poprzez uwspólnienie przestrzeni i dodaje kolejną warstwę sensorycznej narracji. Niezależnie od tego czy dźwięk pochodzi od upadającego na podłogę owocu, trzaskających drzwi czy subtelnie złamanego serca, jednoczy on wszystkie postacie we wspólnocie wyostrzonych odgłosów.”
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.