Poniedziałek, 28.09.2020, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Testamenty mieszkańców Elbląga w średniowieczu

14.09.2020, 13:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Testamenty mieszkańców Elbląga w średniowieczu

We wtorek, 15 września, o godz. 17.00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Wirtualnej Regioteki. O testamentach mieszkańców Elbląga w średniowieczu w kontekście niedawno wydanej książki prof. Rafała Kubickiego porozmawia z autorem Rafał Kubus z Pracowni Regionalnej REGIOTEKA. Spotkanie odbędzie się na FB Biblioteki Elbląskiej.

Testamenty, wydawane były już w średniowieczu. Dla Elbląga zachowało się ponad 140 takich dokumentów z tego okresu. Dzięki ich analizie możemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących świata kultury materialnej i powiązań rodzinnych mieszkańców tego miasta. Niewątpliwie są to jedne z najcenniejszych dokumentów służących poznaniu fascynujących dziejów miasta. Ich analizą zajął się w swojej najnowszej publikacji profesor Rafał Kubicki. Obraz Elbląga jaki wyłania się z analizowanych testamentów pokazuje dobrze rozwinięte i silne miasto, którego mieszkańcy posiadają niekiedy znaczne majątki i którzy to mieszkańcy zanurzeni w średniowiecznej duchowości, w celu odkupienia swych grzechów, pielgrzymują nawet w najbardziej odległe krańce Europy. Już niedługo w rozmowie z naszym Gościem ukażemy Państwu tajemniczy świat średniowiecznych Elblążan, jaki wyłania się z pozostawionych przez nich zapisów testamentowych.


prof. dr hab. Rafał Kubicki - historyk, mediewista, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego (Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecza). Zainteresowania badawcze koncentruje m.in. na historii Kościoła w średniowieczu i okresie nowożytnym oraz, dziejach społeczno-gospodarczych państwa krzyżackiego w Prusach. Autor monografii: Środowisko dominikanów kontraty pruskiej od XIII do połowy XVI w.; Młynarstwo w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach w XIII-XV wieku (do 1454 r.); Zakony mendykanckie w Prusach Krzyżackich i Królewskich od XIII do połowy XVI wieku.

Radosław Kubus - specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejach prasy I połowy XIX wieku.

Zapraszamy do przeglądania WIRTUALNEJ REGIOTEKI - cyklu obejmującego wykłady i spotkania pośw. historii Elbląga oraz jego bliższych i dalszych okolic, przygotowane i zarejestrowane przez Bibliotekę Elbląską. Po spotkaniu będzie tam również można obejrzeć nagranie poświęcone testamentom.

 

 

Ola Buła

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.