Poniedziałek, 10.08.2020, Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Jazzbląg 2020 – czyli co w jazzie trąbi

08.07.2020, 13:25:41 Rozmiar tekstu: A A A
Jazzbląg 2020 – czyli co w jazzie trąbi
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Rok 2020 postawił na głowie wiele rzeczy. Nie ominęło to koncertów i festiwali. Dla elbląskich miłośników jazzu i muzyki improwizowanej mamy jednak dobrą wiadomość – w odmienionej, z konieczności, formule 11 lipca odbędzie się IX odsłona najgłośniejszego lokalnie spotkania muzyków i słuchaczy zakochanych w jazzie. Na Jazzbląg 2020 zaprasza Centrum Sztuki Galeria EL.
 
Tym razem stawiamy na młodych, choć bardzo już doświadczonych artystów i świeże spojrzenie na muzykę improwizowaną. Dodatkowo wplatamy nowe pomysły na działania towarzyszące. To będzie jeden, ale bardzo intensywny i, mamy nadzieję, zapamiętany na długo dzień spędzony z muzyką prezentowaną przez wielokrotnie nagradzanych twórców i wykonawców.
 
JAZZBLĄG 2020
 
Centrum Sztuki Galeria EL - 11 lipca 2020 godz. 18:00
Bilety w kasie Galerii EL:
70 zł (przedsprzedaż do 10 lipca)
80 zł w dniu koncertu
Bilety online (KupBilecik.pl)
75 zł (https://cutt.ly/tuBSqa7)
Ilość ze względu na epidemię ograniczona - jedynie 120 miejsc.
 
Program koncertowy:
 
HIGH DEFINITION QUARTET
W roku 2019 premierę miała płyta zespołu zatytułowana "DZIADY", która w rankingu redakcji JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM uznana została zwycięzca w kategorii "Polska jazzowa płyta roku 2019". W tym samym rankingu pianista formacji, Piotr Orzechowski, zwyciężył w kategorii "Polski jazzowy wykonawca roku 2019".
 
High Definition to jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. Jego oryginalność i muzyczna świeżość zostały docenione w kraju i za granicą - High Definition zdobył szereg najwyższych laurów na prestiżowych festiwalach i konkursach jazzowych, w tym najcenniejszą - I nagrodę na Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. Muzycy zespołu są też laureatami konkursów indywidualnych, m.in. Montreux Jazz Piano Solo Competition 2011 w Szwajcarii (Piotr Orzechowski) czy Bass2012 Copenhagen w Danii (Alan Wykpisz). Kwartet ma na koncie współpracę z gigantem jazzowej trąbki Randym Breckerem, w ramach której odbył tournée po Polsce (2012) i krajach Zatoki Perskiej (2013).
 
Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy
Piotr Orzechowski 'Pianohooligan' - fortepian, koncepcja projektu
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja
 
LXMP
Propozycja dla miłośników absolutnej wariacji i lekkiej awangardy w muzyce. Sami o sobie: LXMP czyli dwóch miłych chłopaków, których każdy wpuściłby do siebie do domu zupełnie ich nie znając. Tacy są mili:
 
Piotr Zabrodzki / synths, combo organ, things
Macio Moretti / drums, bass synth, things
 
Członkowie LXMP to jedni z najbardziej kreatywnych i aktywnych muzyków w Warszawie. Współtworzą takie grupy jak: Mitch & Mitch, Paris Tetris, Baaba, Bassisters Orchestra, Shofar, 60 Minut Projekt, The Kurws, Blast Muzungu i... wiele innych. Indywidualnie lub w ramach współtworzonych projektów są laureatami m.in. nagród „Fenomen Przekroju”, „Paszporty Polityki”, „Fryderyki” i innych.
 
EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE
Laureaci Fryderyka 2019 za debiutancki album "Don't Hesitate!". Do Elbląga przyjeżdżają z premierą drugiego albumu zatytułowanego "Artificial Stupidity".
 
Emil Miszk - trąbka, kompozycje
Kuba Więcek - saksofon altowy
Piotr Chęcki - saksofon tenorowy
Paweł Niewiadomski - puzon
Michał Zienkowski - gitara
Szymon Burnos - fortepian
Konrad Żołnierek - kontrabas, gitara basowa
Sławek Koryzno - perkusja
 
Od kiedy muzycy, którzy kilka lat temu wyrabiali jazzowe szlify w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na dobre osiedli na krajowej scenie, w zasadzie wypada mówić o nich już nie jako o trójmiejskich, a właśnie czołowych polskich artystach młodego pokolenia. Jakkolwiek by nie było - scena ta podlega stałemu rozwojowi, a muzycy nie osiadają na laurach. Co jakiś czas w grupie pojawiają się nowe nazwiska i powoływane są do życia kolejne projekty. Takim właśnie świeżym składem, najliczniejszym z dotychczas uformowanych przez trójmiejskie środowisko jest powołany do życia przez trębacza i kompozytora Emila Miszka oktet Emil Miszk and Sonic Syndicate.
 
Podczas JAZZBLĄGA będzie miała miejsce akcja:
GRAFIKA IMPROWIZOWANA | GORE77
Podczas koncertów znany elbląski artysta Janusz Kozak tworzący jako GORE77 na żywo przygotuje wielkoformatową pracę graficzną.
 
Po koncertach około godz. 22:00 odbędzie się tradycyjna wspólna sesja muzyczna - jazz jam session. Wyjściowym składem dowodzić będzie laureat wielu nagród, kapitalny skrzypek – Tomasz Chyła.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Galeria EL

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.