Sobota, 4.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wokół polskich nowel

04.09.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wokół polskich nowel

W sobotę, 7 września zapraszamy na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, gdzie odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. W programie: czytanie fragmentów wybranych nowel, warsztaty plastyczne nawiązujące do wątków/tematów z nowelek. W czytaniu wezmą udział przedstawiciele lokalnych instytucji kultury i środowisk literackich, członkowie istniejących przy bibliotece klubów DKK i oczywiście chętni elblążanie. Początek: godz. 11.00. Zapraszamy do udziału!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została wtedy zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Na tegoroczną akcję wybranych zostało osiem nowel, których autorami są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Bruno Szchulz, Władysław Reymont, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Henryk Rzewuski. Z propozycji wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa i „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Do czytania włączyli się m.in.: Teatr im. A. Sewruka, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Stowarzyszenie Alternatywni, członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w filii nr 5 „Kostka”.

Zapraszamy do wspólnej zabawy, na osoby, które będą miały ochotę poczytać, czekać będą drobne niespodzianki.

Jak co roku chcemy też pokazać, że utwory literackie (nawet te najnudniejsze) mogą stać się pretekstem do dobrej zabawy. W ramach Szkicologii - znanego już elblążanom cyklu plastycznego będzie można wymyślić i narysować alternatywne zakończenie nowel pozytywistycznych/lub stworzyć do nich ilustracje, korzystając z prostych sztuczek myślenia wizualnego. Warsztaty poprowadzą Ada Kotyńska i Anita Pawlak. To nie wszystko. Pod czujnym okiem Agaty Tupaj z Bulaja będzie można stworzyć ilustracje do nowel w stylu mangi.

A jeśli ktoś nie będzie miał ochoty zajmować się nowelami, będzie mógł szkicować na naszym pięknym dziedzińcu.

Na dziedzińcu będzie także stoisko bookcrossingowe.

Zajęcia odbędą się w godz. 11.00-15.00
Początek czytania: godz. 11.00
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.