Piątek, 20.09.2019, Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

15.03.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
REKLAMA

15 marca o godzinie 14.00, w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku zostanie otwarta wystawa „70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku".
 

Jubileusz 70. lecia to okazja do prezentacji pięciuset czterdziestu najciekawszych eksponatów wybranych z muzealnych kolekcji. Wystawie towarzyszyć będzie wykład i prezentacja multimedialna pokazująca historię i działalność Muzeum Mikołaja Kopernika na przestrzeni 70 lat.
 

W ciągu siedemdziesięciu lat swojego istnienia Muzeum Mikołaja Kopernika przebyło drogę od skromnej placówki (otwartej 5 września 1948), do profesjonalnej, wielodziałowej, instytucji muzealnej, z zasobami liczącymi tysiące eksponatów, która w roku 2016 znalazła się na szóstym miejscu w rankingu muzeów samorządowych w Polsce.
 

W centrum zainteresowania fromborskiego muzeum jest Mikołaj Kopernik, jego życie i dzieło, na tle epoki i w kontekście miejsca, w którym spędził większość swojego życia i gdzie powstawało jego dzieło De revolutionibus. We wszystkich kolekcjach Muzeum gromadzone są więc obiekty związane z Wielkim Astronomem i jego epoką, a także z upamiętnianiem jego osoby przez wieki.
 

Jednak, choć działania muzeum koncentrują się wokół osoby Kopernika, to muzealne zasoby wykraczają daleko poza ten zakres, obejmując zabytkowe obiekty od gotyku przez renesans, barok, po wiek XIX i pocz. XX, zarówno z dziedziny historii astronomii, medycyny i historii nauki ale także znaczącą kolekcję medali i numizmatów, zespół zabytkowych map i atlasów regionu oraz pokaźny zbiór cennych starodruków, jak również kolekcję warmińskiej rzeźby i malarstwa, grafiki dawnej i sztuki współczesnej. Zgromadzono tu również wiele interesujących, często bardzo cennych kolekcji rzemiosła artystycznego, na przykład unikalny zbiór zabytkowych witraży, kafli i ceramiki, a także zabytków archeologicznych.
 

W ciągu 70 lat Muzeum zorganizowało kilkaset wystaw stałych i czasowych. Od dziewięciu lat, od podjęcia współpracy z placówkami muzealnymi diecezji warmińskiej (Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i Muzeum Pomnika Historii „Frombork Zespół Katedralny"), oferta wystawiennicza Muzeum jest szczególnie bogata i urozmaicona, a udostępniane ekspozycje prezentowały po kilkaset obiektów, użyczonych głównie z kościołów (zarówno katolickich jak i ewangelickich) regionu Warmii i Mazur ale także instytucji muzealnych i prywatnych kolekcji.
 

Obecnie muzeum zajmuje kilka obiektów w zespole wzgórza katedralnego, z tego do celów wystawienniczych służy głównie dawny pałac biskupi ale oddziały placówki sięgają także poza kompleks fromborskiego wzgórza katedralnego, obejmując zespół poszpitalny św. Ducha, (jedyny zachowany w Polsce obiekt szpitalny, niezmieniony od końca XVII wieku), mieszczący dział historii medycyny, a także Park Astronomiczny na Górze Żurawiej k. Fromborka, gdzie dziś znajduje się obserwatorium i muzealny dział edukacji popularyzujący astronomię i jej historię, a przede wszystkim postać i dokonania Mikołaja Kopernika.
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Rety
  Piątek, 15.03

  Gdzie się podziały eksponaty ktore kiedyś byly zniknęły. Chyba się domyślam gdzie są może olsztyn odpowie.

 2. 2
  +2
  ~ Nieuki
  Piątek, 15.03

  Żuławy i Powiśle a Warmia i mazury to od olsztyna do Suwałk.

 3. 3
  +2
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 15.03

  Organizacji jednak mogliby uczyć się od przedszkolaków.... błakających się turystów z biletami lepiej oglądać jak nie jeden polski film....

 4. 4
  +1
  ~ Jarząbek
  Piątek, 15.03

  Ja mam te eksponaty. Nie oddam, moje są

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.