Niedziela, 21.07.2019, Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Tajemnice magazynów

15.01.2019, 10:05:26 Rozmiar tekstu: A A A
Tajemnice magazynów
„Świat pędzi tak szybko. Niektórzy twórcy odeszli na zawsze, jednak pozostały po nich ich prace. Nie ma dzieł bez ich twórców – to spotkanie niech będzie okazją do ponownego ich poznania”[1]. Centrum Sztuki Galeria EL ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy Tajemnice magazynów będącej zbiorem wybranych dzieł sztuki znajdujących się w magazynach Galerii EL.
 
„Rozpoczynając cykl wystaw Tajemnice magazynów, chcemy odkryć i zaprezentować przed Państwem ich niewielki fragment, by na czas ekspozycji wyrwać je z martwego punktu, jakim często staje się magazyn”[2]. Zbiory te stanowią odzwierciedlenie „potrzeb” dyrektorów, którzy zarządzali Instytucją. Początki zbiorów sięgają lat 80. i dyrektora Ryszarda Tomczyka, który zainicjował zakupy prac od artystów, którzy prezentowali się w Galerii EL. Potem kolejne dzieła trafiały do Galerii w czasach: Andrzeja Szadkowskiego, Zbyszka Opalewskiego, Jarosława Denisiuka. Obecnie zbiory liczą około 600 obiektów, w skład których wchodzą m.in. dzieła malarskie na płótnie, prace na papierze, grafiki, fotografie, ceramika czy modele form przestrzennych.
 
Wśród prezentowanych prac znalazły się prace lokalnych artystów – obrazy, rysunki, grafiki; m.in. grafiki komputerowe, powstałe podczas dwóch edycji (1988-89) Międzynarodowych Warsztatów Komputerowych w Elblągu, zorganizowanych przez Galerię EL. O wyjątkowości tych grafik świadczy fakt, że rok 1989, to początek tego typu działań w kraju. Pokażemy również ciekawe, choć mało znane zdjęcia elbląskich form przestrzennych, w zestawieniu z metalowymi modelami, ceramikę wypaloną w piecach nieistniejącej już dzisiaj cegielni kadyńskiej. Na wystawie pojawią się kompozycje akwarelowe założyciela Galerii EL – Gerarda Kwiatkowskiego. To tylko niewielki wyimek z tego, co będzie można zobaczyć na wystawie.
 
Wernisaż wystawy odbędzie się 17.01. o godzinie 18.00
 
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 24.02.
 
Koncepcja wystawy: Karina Dzieweczyńska
 
Kurator: Zbyszek Opalewski
 
[1] Zbyszek Opalewski, kurator wystawy. Powyższy tekst oparty jest na tekście kuratorskim.
 
[2] Karina Dzieweczyńska, koncepcja wystawy

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.