Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wystawa. „Zapomniane miejsca” Natalii Tejs

28.08.2018, 11:28:09 Rozmiar tekstu: A A A
Wystawa. „Zapomniane miejsca” Natalii Tejs
Fot. Natalia Tejs

Od wtorku, 4 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” będzie eksponowana wystawa fotografii pt. „Zapomniane miejsca” autorstwa Natalii Tejs. Prezentowane zdjęcia to cykl prac dokumentujący stan zachowania budowli ważnych kulturowo dla rejonu dawnych Prus Wschodnich.
 

Zapisane na fotografiach miejsca poprzez uwarunkowania historyczne i wieloletnie zaniedbania popadły w ruinę. Niektóre z nich mają jeszcze szanse odzyskać swój dawny blask, inne za kilka lat znikną z powierzchni ziemi i pamięć o nich zginie na zawsze. Wybór miejsc jest subiektywną decyzją artystki.
 

- W moich pracach często dotykam tematu wsi, ruin i zapomnienia. – Mówi Natalia Tejs. - Tworząc pierwszy projekt związany z tymi hasłami „Rozbiórka stodoły” i pisząc o moich odczuciach z nim związanych, napisałam jedno zdanie, które odnosi się do wielu prac, które powstały od tamtej pory „Tutaj jesień trwa cały rok”. Te słowa idealnie pasują także do projektu „Zapomniane miejsca”. W miejscach w których powstawały fotografie czuć melancholijną jesienną aurę nawet w upalne letnie dni – dodaje artystka.
 

Projekt „Zapomniane miejsca” został sfinansowany z Artystycznego Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 

Wystawa będzie dostępna do 31 października 2018 r. na holu pierwszego piętra CSE „Światowid” w Elblągu.
 

Natalia Tejs urodziła się w 1987 roku w Olsztynie. Zajmuje się plastyką, animacją kultury oraz wystawami. Skończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Olsztynie na profilu ceramicznym, w 2012 roku obroniła tytuł magistra na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, otrzymując wyróżnienie zarówno za część teoretyczną jak i artystyczną. Podczas studiów brała udział w licznych konkursach fotograficznych i filmowych, takich jak The One Minutes w 2010 r., gdzie otrzymała wyróżnienie za film „Tik-Tak”, Superorbitalny Festiwal Filmowy w 2011 r., zdobywając nagrodę publiczności za film „Ludzkim głosem”, Polska niezwykła w 2012 r., otrzymując II nagrodę za zdjęcie „Strażnik Bramy”. W 2015 roku otrzymała II nagrodę na Biennale Sztuki plastyków Warmii i Mazur za film „Świadectwa”, który został zakwalifikowany między innymi do prestiżowego, międzynarodowego konkursu filmowego w Jeleniej Górze. W roku 2011 i 2016 została stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Stypendium Artystyczne). Podczas studiów i tuż po nich brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych. W 2013 roku rozpoczęła pracę jako specjalista do spraw plastyki w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie, aby po trzech latach pójść swoją drogą. Natalia zajęła się pracą z ludźmi (terapia zajęciowa, animacja społeczno-kulturalna). Od roku 2011 mieszka na warmińskiej wsi w stuletnim siedlisku, które jest dla niej inspiracją do tworzenia nowych prac i z którym wiąże swoją przyszłość artystyczną i zawodową.

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.