Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Rok minął jak jeden dzień. Przyszedł czas na prezentacje i podsumowania

27.06.2012, 11:43:42 Rozmiar tekstu: A A A
Rok minął jak jeden dzień. Przyszedł czas na prezentacje i podsumowania
fot. nadesłane

Wczoraj, 26 czerwca, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się konferencja prasowa oraz występy podsumowujące działalność edukacyjną „Światowida” w roku 2011/2012.

Od niedawna powraca się do tematu edukacji kulturalnej i mówi o tym, jak jest ważna dla harmonijnego rozwoju najmłodszych. Z poprawą jej stanu zmaga się Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale już teraz mówi się o pokoleniu straconym dla kultury, którego nigdy nie nauczono obcować z kulturą i które nie ma wyrobionych nawyków uczestniczenia w kulturze.

Wobec słabości edukacji artystycznej w szkołach ofertę ciekawych zajęć plastycznych, muzycznych czy tanecznych uzupełniają instytucje kultury, które zatrudniają wykwalifikowanych instruktorów. Uczestniczą w nich dzieci, których rodzice świadomi są tego, jak ważne jest oswajanie się z kulturą i pielęgnowanie pasji od najmłodszych lat.

W „Światowidzie” działają sekcje: plastyczne (z różnych technik oraz skierowane do różnych grup wiekowych), teatralne, muzyczne, taneczne i fotograficzna. Ponadto prowadzonych jest wiele innych działań edukacyjnych – wśród nich zakrojona na szeroką skalę edukacja filmowa, ale także plenery artystyczne, konkursy takie jak CERAMIONY lub KOMPOZYCJE, cykl edukacyjny „Skrzat w podróży przez świat” czy  spotkania z cyklu „Twarzą w twarz”. Część z nich jest bezpłatna, za udział w niektórych pobierane są niewielkie opłaty. Instruktorzy "Światowida" prowadzą również szkolenia edukacyjne w regionie, współpracując z tamtejszymi domami kultury i stowarzyszeniami.

W samej edukacji kinowej od października do czerwca wzięło udział 18 000 uczniów, a w sekcjach tanecznych co miesiąc tańczy około 200 osób.

- Uczestnicy sekcji w ciągu roku odnoszą wiele sukcesów, o których na bieżąco informujemy na naszych stronach internetowych – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Jako instruktorzy pomagamy im w pracy, wysyłamy na konkursy i turnieje, a na końcu, jako „Światowid”  cieszymy się z ich osiągnięć.  

Po konferencji rezultaty pracy instruktorów można było zobaczyć na holu głównym i na Scenie Na Piętrze. Ci, którzy chcieli popróbować swoich sił w różnych dziedzinach plastycznych mogli to zrobić w pracowniach „Światowida”. Reszta śpiewała i tańczyła wraz z grupami wokalnymi – „Skaczące nutki” i „Teen tones”, które przez cały rok ćwiczyły pod okiem Macieja Skrzypczaka. Potem, przy afrykańskich dźwiękach dzieci malowały ogromne słońce, żyrafy i antylopy, na rozłożonej w holu głównym płachcie papieru. Na koniec grupa teatralna StukaTo wystawiła spektakl o królestwie, które nawiedził chochlik i sprawił, że wszystko w nim było krzywe.

Publiczność podczas wszystkich występów bawiła się znakomicie, a wykonawców nagradzała gromkimi oklaskami.

Spotkanie było również okazją do zapoznania się z pełną ofertą zajęć edukacyjnych "Światowida" dla tych, którzy chcieliby w nich uczestniczyć od września. Można było porozmawiać z instruktorami, sprawdzić w jakich działaniach odnajdą się najmłodsi, a jakie skierowane są do tych nieco starszych i ...zapisać dzieci na zajęcia od nowego roku szkolnego, bo już teraz są na nie chętni.

- Zainteresowanie sekcjami jest co roku coraz większe, oferta sekcji będzie dostępna w sierpniu, a wczoraj była okazja do zapisania się na zajęcia dla tych, którzy już wiedzą, że chcą rozwijać swoje pasje w konkretnych dziedzinach - dodaje Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid".

Galeria zdjęć dostępna jest na stronie.

 

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.