Czwartek, 26.05.2022, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni ścieków w Elblągu

27.09.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni ścieków w Elblągu


Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
 

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł.

W ramach projektu realizowana jest obecnie „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.


Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części istniejących obiektów. Kolejnym przebudowywanym obiektem, który zostanie oddany do użytku jest jeden z trzech osadników wtórnych. 

Na oczyszczalni ścieków w Elblągu są trzy osadniki radialne wtórne typu DORRA OR-50/3,5 o średnicy 50 m i objętości 4900m3, których funkcją jest oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków, zatrzymanie i zagęszczenie tego osadu w komorze osadowej w celu zawrócenia jego części do komór napowietrzania.  


Zakres modernizacji istniejących osadników polegał m.in. na wymianie istniejącego zgarniacza na zgarniacz powierzchniowo-denny z napędem bocznym wraz z układem usuwania części pływających za pomocą zgarniacza ślimakowego i pompy; montażu flokulatora statycznego; wymianie przelewów i deflektora; renowacji i naprawie betonów w osadniku oraz kanałach doprowadzających i odprowadzających ścieki.

Ponadto, osadnik został wyposażony w sondę radarową do mierzenia warstwy zalegającego osadu oraz czujnik mętności zainstalowany w kanale odprowadzającym z osadnika  oczyszczone ścieki.

Odprowadzanie osadu z osadnika będzie się odbywało w trybie automatycznym w oparciu o pomiar wysokości warstwy osadu, a pomiary zostaną wpięte do systemu SCADA zlokalizowanego na centralnej dyspozytorni.

 


Fot 1. Osadnik wtórny z zamontowanym zgarniaczem.
 

Fot 2 i 3. Zgarniacz powierzchniowo-denny.Fot 4. Pomost zgarniacza powierzchniowo-dennego.


Fot 5 i 6. Szczotki zgarniacza powierzchniowo-dennego.


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.18805909156799